Influencer'ın Ölümü

Toplumumuzda zaten içi doldurulamayan 'kanaat önderi' kavramının sosyal medya ve dijital mecralarda laciverte boyanarak 'influencer' adıyla şişirilmesi, mesleki donanıma emek vermiş milyonları haklı olarak çıldırtmaya devam ediyor.

Bu yüzdendir ki fenomenler, bir süredir projeye göre kurumlar arasında pinpon topu gibi gidip geliyorlar. Dizilere, skeçlere dahî eleştiri konusu olan bu genel durum, ‘influencer’ların azımsanamayacak miktarının ‘bedava ürün gelsin, ben beğenmiş numarası yaparım’ çizgisinde içerikler hazırladığı gerçeği üzerine kurulu.

Görsel çekiciliği yüksek içerikler paylaşarak, goygoy tabanında ilerleyen, yer yer 'meta'laşan, kendine has kitleye sahip köşe dönme meraklıları hızla artıyor. 'Bence şöyle', 'yoo ben onu kabul etmiyorum'..vb. post-truth etkisinde ve donanımsız, yalnız HD kameralı güruh, aptallık ve saçmalıklarla da ağları kontrolsüzce kirletiyor.

Dijital Dolandırıcılık

Her suistimal gibi, takipçi ve beğeni satın alma sonrasında, en sık rastlananı otel ve restoranlar olmak üzere, 'Bizi konaklatın', 'restoranda bir akşam yemeği' vb. taleplerle bu kişilerin DM'den kurumlara yürüdüğünü biliyoruz.

İpin ucu kaçmasa şaşırır mıydınız? Hele bir de onlara koşan kurumlar takipçi gerçekliğini anlayamayacak durumda iseler, geçmiş olsun. O andan itibaren 'Influencer Marketing'in adı, artık Dijital Dolandırıcılık!

E. Darby Vakası

Gezi ve güzellik temalı videolar çeken Youtuber Elle Darby, Dublin’de bir otelden, kendisinden Sevgililer Günü’nü kapsayacak şekilde 5 gece / 2 kişilik konaklama ücreti almamaları karşılığında; ‘otelden memnuniyeti’ni takipçileri ile paylaşması önerisinde bulundu. Darby’nin e-postasına otelin cevabı şöyle olmuştu:

"Gönderdiğiniz bedava konaklama postası için teşekkürler. Öz benliğine saygı ve haysiyet gerektirmese de, böyle bir posta atmak cesaret ister. Size burada video karşılığında ücretsiz kalma izni verirsek sizinle ilgilenecek personelin parasını kim verecek? ….. Gelecekte tavsiyemiz odur ki, herkes nasıl ödeme yapıyorsa lütfen siz de öyle yapın. Böylece kendinize olan saygınızı göstermiş ve daha az utandırıcı bir şey yapmış olursunuz. Saygılarımızla. * Not: Cevabımız, hayır."

Bugün influencer denilen kullanıcıların yeni 'ünlüler' olacağını, orta - uzun vadede arada kalacak hesapların, varsayılan takipçi sayısının günümüze kıyasla artış göstermesine rağmen bir değeri kalmayacağını da şimdiden görmek; kurumsal adımları da buna göre atarak donanımsız ve bilinçsiz 'ünlüleri' çoğaltmaya katkıda bulunmamak önemli. Zira sanal çöpler artmaya devam ettikçe, doğru orantılı olarak, aranan bilgiye ulaşmak da zorlaşacak.

Kariyer
Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir