İlk uçan araç, test sürüşünü tamamladı

Uçak, drone ve otomobil alanlarında mühendislik çalışmaları yaparak başlayan start-up Japon teknoloji şirketi olan SkyDrive, Toyota Test Field’da gerçekleştirdiği ilk uçan araba test sürüşünü başarıyla tamamladığını duyurdu.

SkyDrive, Japonya'da kamuoyu önünde, içinde insan bulunan ilk uçan araç test uçuşunu Ağustos 2020'de gerçekleştirmişti. Şimdi ise 25 Ağustos 2021’de kısmen basına açık şekilde yapılan bu sürüşte dünyanın en küçük uçan arabası olarak bilinen SD-03 kullanıldı. SD-03, şu an yolculu uçma becerisine sahip olan en küçük araç olarak biliniyor. SkyDrive’ın geliştirdiği ve tek sürücü koltuğuna sahibi olan araç, Japon şirketinin kurulduğu 2018 yılından beri geliştiriliyordu. Test kapsamında 4 dakika uçan SD-03, Japonya’nın ilk tamamiyle fonksiyonel uçan arabası olma rolünü üstleniyor.

https://youtu.be/ZSYlB5cl9zw

Son birkaç gün içinde Japonya Kara, Altyapı, Ulaştırma ve Turizm Bakanlığı (MLIT) , SD- 03'ün tasarımının, yapısının, gücünün ve performansının böyle bir uçak için gerekli güvenlik ve çevre gereksinimlerini karşıladığını doğrulayan bir sertifika yayınladı. SkyDrive, MLIT'in ilk kez bir uçan araba başvurusunu kabul ettiğini söylüyor. Basına konuşan SkyDrive CEO’su Tomohiro Fukuzawa; “Elimizdeki ürünü ticarete dökme hedefiyle Japonya’nın ilk uçan arabasını geliştirdiğimiz için oldukça heyecanlıyız.” dedi. açıklamasının devamında ise ; “Uçan arabaların erişilebilir ulaşımın bir parçası olduğu bir toplumu gerçeğe dökmek istiyoruz. Güvenli, hızlı, kullanışlı ve konforlu bir tecrübeyi yaşamın yeni yöntemi haline getirmek istiyoruz.” açıklamasını gerçekleştirdi.

Uçan arabayı gündelik yaşamın bir parçası haline getirmek isteyen SkyDrive, önümüzdeki 3 yıl içinde elindeki ürünü mükemmelleştirmeye çalışacak. SD-03’ü farklı hava şartlarına hazırlamak isteyen şirket, belirli operasyonlarını Japonya’nın dışına taşıyarak açık hava sahalarında da uçuşlar gerçekleştirecek. Ayrıca bir numaralı yatırımcısı Toyota olan şirket, SD-03’ü 2023 yılında resmi olarak satışa sunmayı planlıyor.

Kariyer
Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir