İlk Türk astronotumuzun uzaya gideceği tarih belli oldu

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, uzaya gidecek ilk Türk astronotun ismiyle birlikte gününü ve saatini de duyurdu.

İlk Türk astronotumuzun ismi ve uzaya gönderileceği tarih belli oldu. Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, ülkemizin ilk astronotu olacak kişinin Alper Gezeravcı olduğunu açıkladı. Alper Gezeravcı, NASA'nın "Ax-3" misyonu kapsamında mürettebatla 17 Ocak'ı 18 Ocak'a bağlayan gece 01.11'de uzaya gidecek. 

Uzay misyonunda zorunlu kabul edilen 14 günlük karantina süreci için fırlatmanın gerçekleştirileceği Florida'ya geldiklerini belirten Gezeravcı, buradaki amacın herhangi bir hastalığı halihazırda istasyonda görev yapan astronotlara bulaştırmamak olduğunu söyledi.

Türkiye'nin ilk uzay yolcusu Alper Gezeravcı, "Gelecek nesillerimizin öz güvenini ayağa kaldıracak ve hayallerini kısıtlamalarına mahal bırakmayacak çok değerli bir göreve adım atıyoruz." dedi. 

Alper Gezeravcı Kimdir?

Türkiye'nin ilk uzay yolcusu Alper Gezeravcı, Hava Harp Okulu'ndan elektronik mühendisi olarak mezun oldu ve ardından ABD Hava Kuvvetleri Teknoloji Enstitüsü'nde Harekat Araştırması alanında yüksek lisans derecesi elde etti. F-16 pilotu olarak görev yapan Gezeravcı, 21 yıl süresince Türk Hava Kuvvetleri'nde önemli başarılara imza attı.

Kariyer
Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir