İlk "gerçek" uçan otomobil: Model A

Dünyanın "Federal Havacılık İdaresi" sertifikalı ilk gerçek uçan elektrikli otomobili olarak tanıtılan Model A, bir drone gibi doğrudan havalanarak sürüşten uçma moduna geçebiliyor.

Havacılık teknolojisi ve otonom sürüş alanındaki sürekli gelişmeler, otomotiv dünyasını radikal bir dönüşüme sürüklüyor. Günümüzde, geleceğin ulaşım araçlarının sınırlarını belirleyen bir yapı ortaya çıkıyor. İşte tam da bu çığır açıcı dönemde, Alef Aeronautics adlı bir şirket tarafından geliştirilen Model A karşımıza çıkıyor. Dünyanın "Federal Havacılık İdaresi" sertifikalı ilk gerçek uçan elektrikli otomobili olarak tanıtılan Model A, bir drone gibi doğrudan havalanarak sürüşten uçma moduna geçebiliyor.

model-a-ucan-1

Tasarımı ve işlevselliği ile dikkat çeken Model A, karayolu standartlarına uyum açısından da, türevi diğer araçlardan bir adım öne çıkıyor. Gövdesine entegre dört tekerlek ve sekiz rotoruyla hem karada hem de havada sürüş deneyimi sunan araç, iki kişilik yolcu kapasitesine sahip. Yerdeyken arabanın ön ve arkasını oluşturan alanlar, gövdenin her iki yanında uzanan kanatlara dönüşerek havada hızlı bir şekilde yol almasını sağlıyor.

model-a-1

Yolculuklar için 322 km'lik bir sürüş menziline sahip olan bu benzersiz araç, uçuş modunda da 177 km'lik bir menzile erişebiliyor. Aracın, şehir içi ve şehirler arası ulaşımda önemli bir alternatif sunarak geleceğin ulaşım sorunlarına yaratıcı bir çözüm getirebilecği düşünülüyor. Özellikle sıkışık trafik ve karmaşık şehir merkezleri düşünüldüğünde, Model A'nın potansiyeli oldukça etkileyici. Uzun mesafelerde hızlı ve verimli bir şekilde yol alabilme yeteneği sayesinde, günümüzün yoğun iş temposunda değerli bir zaman tasarrufu sağlayacağı düşünülüyor.

model-a-2

Test sürüleri için onay alan Model A, şimdi ise halka açık alanlarda sürüş testleri gerçekleştirmeyi planlıyor. 2025 yılında 300 bin dolardan başlayan fiyatlarla ön siparişe sunulması beklenen model, hava ve karayolu taşımacılığı arasındaki geçiş sürecini de kolaylaştırarak çevre dostu bir seçenek sunuyor.

Kariyer
Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir