İki Fiyatlandırma Yapay Zekası, Birlik Olup İnsanları Kazıkladı

  • Yapay zeka algoritmalarının iletişim kurmadan ya da onlara böyle yapmaları söylenmeden iş birliği yapmayı ve insanlara karşı gelmeyi öğrenebilecekleri ortaya çıktı.
  • Bologna Üniversitesi'nde gerçekleştirilen bir deneyde, iki muhalif algoritma, en düşük ve en rekabetçi fiyatı bulmak için birbirleriyle mücadele etmek yerine, yüksek fiyatlı ürünleri sunarak kullanıcıları kazıkladı.
  • Deneyi gerçekleştiren bilim adamları, en endişe verici şeyin, yapay zeka algoritmalarının ortak eylem gerçekleştirdiklerine dair herhangi bir iz bırakmamaları olduğunu belirttiler.
  • Popular Mechanics isimli bilim ve teknoloji dergisinin belirttiğine göre, bu tarz algoritmalar, halihazırda Amazon gibi online pazar yerlerinde fiyatların çok büyük bir kısmını oluşturuyorlar.
  • İlgili Yazı: İK Yöneticilerinin Yüzde 60'ı, Yapay Zekanın İstihdamı Tehdit Ettiğini Düşünüyor

Teknoloji dünyasında özellikle son birkaç yılın en çok tartışılan konularının başında yapay zeka geliyor. Hakkında çok sayıda filmin yapıldığı "yapay zekanın insanlığın sonunu getirmesi" fikri, Elon Musk'ın da aralarında yer aldığı bazı kişilere göre gerçek olabilir. Ve geçtiğimiz günlerde yaşanan bir olay, bu kişilerin şüphelerinde hiç de haksız olmadıklarını ve yapay zekanın insana itaat etmemesi durumunun son derece olası olduğunu gözler önüne serdi.

https://pazarlamasyon.com/elon-musk-yapay-zeka-3-dunya-savasini-baslatacak/

Futurism'in paylaştığı haberde aktarılan bilgiye göre, geçtiğimiz günlerde yapılan yeni bir araştırma sırasında, yapay zeka sistemlerinin iletişim kurmadan ya da onlara böyle yapmaları söylenmeden iş birliği yapmayı ve insanlara karşı gelmeyi öğrenebilecekleri ortaya çıktı. İtalya'da bulunan Bologna Üniversitesi'nde görev yapan bilim adamları tarafından gerçekleştirilen bir deneyde, iki muhalif algoritma, en düşük ve en rekabetçi fiyatı bulmak için birbirleriyle mücadele etmek yerine, yüksek fiyatlı ürünleri sunarak tabir-i caizse kullanıcıları kazıklamaya karar verdi.

Popular Mechanics isimli bilim ve teknoloji dergisinin belirttiğine göre, bu tarz algoritmalar, halihazırda Amazon gibi online pazar yerlerinde fiyatların çok büyük bir kısmını oluşturuyorlar. Bu deneyi gerçekleştiren bilim insanları, deney ile ilgili olarak kaleme aldıkları bir makalede şunları dile getirdiler:

"En endişe verici olan şey, algoritmaların bir ortak eylem izi bırakmamasıdır. Tamamen deneme ve yanılma yöntemiyle, faaliyet gösterdikleri çevreyi önceden bilmeden, karşılıklı olarak iletişim kurmadan ve dolap çevirmeleri için özel olarak tasarlanmaksızın ya da talimat verilmeksizin gizlice anlaşmayı öğreniyorlar."

https://pazarlamasyon.com/yapay-zeka-insanoglunu-ne-zaman-yenecek/

Futurism'in belirttiğine göre, buradaki problem, pek çok yapay zeka algoritmasının üstesinden gelmesi gereken zorluklarla ortaya çıkmasından kaynaklanıyor. Burada söz konusu olan, deneme ve yanılma yoluyla öğrenen takviyeli öğrenme algoritmaları, Go ve Starcraft 2 gibi oyunlarda uzmanlaşmak için son derece uygundurlar. Ancak bahsettiğimiz deneyde algoritmaların kendi başlarına yaptıkları şeyin, yapay zekanın potansiyeli hakkında bize ciddi bir fikir verdiğini ve yapay zekayı son derece ciddiye almamız gerektiği konusunda bir uyarı niteliğinde olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.

Kariyer
Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir