IKEA'nın ve Ingvar Kamprad'ın Azim Dolu Hikayesi

Dünyanın en büyük mağaza zincirlerinden biri, "evimizin her şeyi" IKEA; Avrupa, Asya ve Orta Doğu'da olduğu gibi Türkiye'de de çok büyük bir pazara sahip. Bu İsveçli mobilya devinin azim ve girişimcilik dolu kuruluş hikayesine bir göz atalım.

IKEA'nın kurucusu Ingvar Kamprad, 1926 yılında İsveç'te dünyaya geldi. Küçük Ingvar, vaktini yaşıtları gibi oyun oynamaktan ziyade civardaki insanlara kalem, boncuk, kibrit, kolye ve benzeri küçük eşyalar satarak geçiriyordu. Disleksisi olan Ingvar, okuma yazmayı biraz uzun bir sürede öğrendi. Öğrenme bozukluğuna rağmen liseyi başarıyla bitirdiği için babası ona bir miktar para verdi ve bu para, IKEA'nın çıkış noktası oldu.

https://pazarlamasyon.com/ikeanin-son-yillardaki-en-yaratici-kampanyalari/

1943 yılında açılan IKEA, ilk birkaç yıl yalnızca küçük ev eşyaları sattı. Ingvar, mağazaya müşteri çekmek için kahve ve kurabiye dağıtıyordu. Daha sonra rakip bir firmanın mobilya satmasından etkilenerek mobilya satmaya başladı. Satışlar olumlu sonuçlar verince mobilya alanında ilerlemeye karar verdi; hedefi ucuz mobilya satmaktı. 1951 yılında ilk IKEA kataloğu çıkarıldı. Bu katalog müşteriler için bir yenilikti, zira alacakları ürünü ve özelliklerini önceden görebiliyorlardı.

Ingvar Kamprad daha sonra bir mobilya fabrikası alarak maliyetleri iyice düşürdü. Bu hareketiyle İsveç Mobilya Federasyonu tarafından kınandı. Bazı tedarikçiler ortaklığı bitirdi. Bunun üzerine Kamprad, Polonya'dan yeni tedarikçiler bularak mobilya parçaları ithal etmeye başladı ve böylece IKEA'nın en büyük farklılaşma noktası olan "parça mobilya" anlayışı hayata geçti.

IKEA, ABD pazarına ilk girdiğinde bir süre başarılı olamadı. Nedenini araştırmak için genel müdürün Amerika'ya gitmesi üzerine, IKEA ürünlerinin geniş Amerikan evleri için çok küçük olduğu ortaya çıktı. Bunun üzerine IKEA, ürün hattının beşte birini Amerika için yeniden dizayn etti ve satışlar %40 oranında arttı.

https://pazarlamasyon.com/ikea-da-maske-ve-dezenfektan-uretmeye-basladi/

Mağaza sayısını devamlı artırdı ve farklı pazarlara açıldı. IKEA, hem bütçeye hem de göz zevkine uygun birleştirilebilir mobilyalarıyla rakiplerini bir bir eledi. Ingvar Kamprad, İsveç'teki fazla vergi uygulamalarından kaçınmak için IKEA'nın merkezini Kopenhag'a taşıdı. Şu an ise merkez Hollanda'da bulunuyor. IKEA isminin ise ilk iki harfi kurucusu Ingvar Kamprad'ın baş harflerinden, son iki harfini ise Kamprad'ın büyüdüğü Agunnaryd’deki Elmtaryd çiftliğinin baş harflerinden geliyor. Logo ise rengini İsveç bayrağından alıyor.

2018 yılında hayatını kaybeden Ingvar Kamprad, titiz çalışması ve tutumluluğu ile tanınıyordu. Hayatı boyunca uçakların ekonomi sınıfında seyahat eden, eski model bir araba kullanan ve çalışanlarına kağıdın iki tarafının da kullanılması gerektiğini öğütleyen Kamprad, 2005 yılında 28 milyar dolarlık servetiyle dünyanın en zengin dördüncü insanı oldu.

Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir