IKEA'nın en büyük başarısız tasarımı, bugünün modası oluyor

Bir dönem IKEA'nın en büyük tasarım başarısızlığı ile anılan A.I.R Sofa, bugünün yeni modasına öncülük eden tasarımlardan birisi haline geliyor.

80'lerde, IKEA'nın eski küresel tasarım başkanı Marcus Engman bir "eureka anı" yaşadı. Bu an, IKEA’nın şişirilebilir bir kanepe tasarlama fikrinin ortaya çıkışı olmuştu. O zamana kadarki "en iyi IKEA fikri"nin özelliklerini taşıyordu; hafif, son derece taşınabilir, ucuz ve IKEA'nın demonte kültürünün şişirilmiş versiyonu olarak ortaya çıkışıydı.

Bu kanepe, şişirilmemiş hali ile satılacak ve satın alındığı zaman şişirilecekti. Bir kez şişirildiğinde, ortalama bir kanepe gibi görünmesi için ise üzerine bir örtü serilecekti. Fakat unuttukları bir şey vardı ve sorun burada başladı. IKEA, insanların kurutucularının soğuk ayarındayken koltuğu şişireceklerini varsayıyordu fakat öyle olmadı ve bunun sonucunda plastikten yapılan bu şişme koltukların erimesine neden olmuştu. Ayrıca koltuk o kadar hafifti ki rüzgar estiği zaman uçuyordu ve aynı zamanda üzerine otururken bir takım zorluklar yaratıyordu. Bu yüzden IKEA’nın şişme koltuğu sevilmedi.

Fakat şimdiki tasarımcılar bu örnekten ders çıkararak modern, üzerine oturulabilen aynı zamanda bir zamanlar ünlü tasarımcı Quasar Khanh ile eş anlamlı bir görünümle yeni şişme koltuk türlerini dizayn ediyorlar.

Mojow Design'dan Olivier Santini, 60'lı yıllardaki ucuz plastikleri çevre dostu, biyolojik olarak parçalanabilir malzemelerle değiştiriyor.  Ayrıca bu tasarımlar aşırı sıcak koşullarda da dirence sahip olmasının yanında darbe, yırtılma ve UV direnci özelliklerine sahip.  Bununla da birlikte karbon ayak izini önemli ölçüde azaltma hedefiyle çevreye duyarlı bir yaklaşımın parçası oluyor.

https://www.instagram.com/p/CNw1EPSqILi/?utm_source=ig_web_copy_link

https://www.instagram.com/p/CUfTRtHMt_J/?utm_source=ig_web_copy_link

Kariyer
Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir