IKEA Finlandiya, İnsanların Rüyalarından Sanat Yarattı

Daha iyi bir günlük yaşamı mümkün kılmak isteyen IKEA, Finleri daha fazla uyumaya teşvik etmek amacıyla enteresan bir uyku kampanyasına imza attı. IKEA yeni kampanyası ''UNEMME/Our Dreams'' ile Finlandiya'daki insanları bir araya getirdi ve herkese rüyalarından güzel bir şey yaratma şansı verdi.

https://www.youtube.com/watch?v=C8NVC2eX3IU

IKEA’nın kampanya sitesi tüm kampanyanın ana merkezi olarak çalıştı. Kampanya sitesi, Kaç saat uyudunuz? Ne kadar dinlenmiş hissediyorsun? Rüyalar gördün mü? Gece uyandın mı? gibi dört soruyu kullanarak Finliler'in uyku verilerini topladı. Siteden elde edilen veriler toplandı ve uyku bilgileri sağlandı. Kampanya sitesinde yaşanan gelişen görselleştirme, kullanıcıların uyku alışkanlığını ve kullanıcıların uyku ritmini temsil eden soyut bir rüya manzarasına dönüştürdü. Tüketiciler verilerini site aracılığıyla eklediklerinde görselleştirmenin gerçek zamanlı olarak değiştiğini gördüler. Her katılımcı ayrıca kendi uyku verilerini Finlandiya'daki veya kendi bölgesindeki ortalama uyku miktarıyla karşılaştırma fırsatı buldu.

Gerçek zamanlı geliştirilen soyut rüya manzarası, doğadan ve organik öğelerden ilham aldı. Sakinleştirici, meditasyonda da sürekli kullanılan değişen doğal formlar gösterildi ve görseller Ville Hyvönen tarafından bestelenen müzikle birleştirilerek güçlendirildi.

Gelişen görselleştirme, kullanıcıların uyku alışkanlığını, kullanıcıların uyku ritmini temsil eden soyut bir yapıya dönüştürdü. Gerçek zamanlı oluşturulan görselleştirme; şafak, gün ışığı, alacakaranlık ve gece olmak üzere günün gerçek saatinin ritmine göre değişkenlik gösterdi. Sanat eseri, katılımcıların girdiği veri miktarına göre şekillerini, renklerini, hareketlerini ve davranışlarını değiştirdi. Başka bir deyişle, görselleştirme kişinin sürekli dönüşen kendi üretken bir varlığı gibi gösterildi.

Gerçek zamanlı gelişen veri rüyası heykelleri; IKEA kampanya sitesinden IKEA mağazalarına, Helsinki havaalanı, Helsinki Müzik Merkezi gibi fiziksel lokasyonlara, IKEA.fi, sosyal medya kanalları, e-postalar, youtube gibi farklı dijital medya platformlardan radyo kanalları, Fin dergileri ve gazeteler gibi geleneksel medyaya yerleştirildi. Böylece insanlar toplu rüyayı sabah işe giderken ve şehrin yoğun bölgelerinde sakinleştirici bir faktör olarak deneyimleyebildiler.

Multimedya uyku kampanyası toplam 1.960.000 kişiye ulaştı. UNEMME kampanyası, benzersiz 11.065 uyku verisi ve yarışmaya katılan 8787 kişi dahil olmak üzere toplam 83.623 saat uyku verisi topladı. Kampanya süresince ortalama uyku miktarı 7,6 saat oldu. İnsanlar kampanya sayfasında ortalama 1:45 dakika geçirdiler ve toplamda 24 283 sayfa görüntülemesi vardı.

Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir