İçerik Kralsa, Görsel İçerik Kraliçedir!

Sosyal medyada çeşitliliğin artmasıyla boyut değiştiren ve bu değişimle birlikte önemi daha da artan bir olgu, içerik pazarlaması.

İçerik pazarlaması markaların yaratıcı içeriklerle ürün ve hizmetlerini hedef kitlelerine duyurmasını kapsarken bunun önemli bir bölümünü de günümüzde “görsel içerik pazarlaması” oluşturmaya başladı. Görsel içerik pazarlamasının son zamanlarda daha da önemli hale gelmesinin nedenleri arasında Instagram, Vine, Pinterest gibi platformların yükselişe geçmesi ve Facebook’ta daha çok görsel kullanılmaya başlanması görsel içeriğin öneminin artmasının bir kanıtı. Peki bu durumda; "İçerik kralsa, görsel içerik kraliçe midir?"

Günümüzde genellikle içerik oluşturulurken temel metine dayandırılıyor. Fakat yapılan araştırmalara göre; insanların %65’i görsel öğrenici yani yarısından çoğu görerek ya da izleyerek dünyayı öğreniyor.

Sosyal medya da ise görselin etkisi ortada. Şöyle ki;

  • Facebook üstünde en çok etkileşim alan içerikler fotoğraflar.
  • Instagram üstünde saniyede 8.000 beğenme gerçekleşiyor.
  • Bir Pinterest kullanıcısı bir Twitter kullanıcısına göre 3 kat daha çok zaman harcıyor.
  • Arama motorları reklamlarında görsel kullanımı tıklamayı 2 kata kadar arttırıyor.
  • İnsanlar bir sitenin gezinmeye değer olup olmadığına ilk 3 saniye içinde karar veriyorlar.

Akıllı telefon ve tabletlerin kullanım sıklığının artması, görselin daha da önem kazanmasının bir diğer nedeni gibi görünüyor. Bu durumda içerik oluştururken temeli illaki metne dayandırmaya gerek yok, yazısız da içerikler oluşturulabilir. Bunun için yapmamız gerekenler oldukça basit.

Uzun form videolar

İnsanlar video izlemeyi sever. Gerçek şudur ki, Google’a karşı 2. arama motoru YouTube’tur. Telefon, bilgisayar ya da tabletlerin kameraları ile video oluşturmak ve bunu daha sonra YouTube’a yüklemek oldukça basittir. Sonrasın da ise bunu web sitenize ya da bloğunuza koymak ve sosyal medyada paylaşmak çok daha kolaydır.

Bunun için yazı içeriği olmadan videonuzu düşünün. Bu video ile müşterilerinizin hangi sorunlarına çözüm buluyor ve rakiplerinizden farklı ne tür çözümler sunuyorsunuz? Bu soruları kısaca cevaplamakta fayda var.

Süper kısa videolar

Vine’la 6 saniyelik videolar oluşturabilirsiniz.  6 saniye içinde çok fazla bir şey yapamayabilir ya da söyleyemeyebilirsiniz, fakat kolaylıkla şirketinizin üretim bölümünü, binanızın giriş kısmını, ofisin bir görüntüsünü yada satış yerlerini koyabilirsiniz.

Fotoğraf, fotoğraf ve daha fazla fotoğraf

Pinterest bugüne kadar en hızlı büyüyen sosyal ağ. Nedeni inanılmaz görsel bir güce sahip olması. İnsanların yazıdan daha çok fotoğraflara ilgi gösterdiği günümüzde olağan bir durum bu. Facebook’ta fotoğraflar yazılı mesajlara göre %80 daha fazla etkileşim sağlıyor. Instagram en etkili görsel sosyal pazarlama aracıdır. Kısaca ne kadar çok fotoğraf o kadar çok etkileşim demektir.

Görselin gücü ortada, yapmamız gerekenler ise oldukça basit. Bir metnimiz olmadan da içerik oluşturmak mümkün gibi görünüyor.

Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir