Hükümet çocuk yapma çağrısında bulundu: Japonya'da nüfus neden azalıyor?

Japonya İçişleri Bakanlığı'nın son verilerine göre, 2022 yılında ülke nüfusu 800 bin kişi azaldı. Başbakan Danışmanı Masako Mori, "Böyle devam edersek ülke yok olacak."

Japonya İçişleri Bakanlığı'nın son verilerine göre (26 Temmuz), 2022 yılında ülke nüfusu 800 bin kişi azaldı. Ülkenin geleceği için "alarm" niteliğinde olan bu kritik düşüş, ülke nüfusunun şu ana kadarki en hızlı azalma oranını ifade ediyor. Eğer veriler bu şekilde devam ederse, Japonya'nın nüfusunun yakın gelecekte 100 milyonun altına düşeceği öngörülüyor. İçişleri ve İletişim Bakanlığı tarafından açıklanan ikamet kaydı verileri, Japon vatandaşların sayısının son 14 yılda sürekli olarak azaldığını ve 2022'de nüfusun 800 bin kişi azalarak 122,42 milyona gerilediğini gösteriyor.

Yabancı uyrukluların toplumdaki yeri artıyor

İçişleri Bakanlığı'nın çarşamba günü yayınladığı son veriler, Japonya'nın nüfus yapısındaki dikkat çekici değişimleri ortaya koyuyor. Bu yılın 1 Ocak itibarıyla ülkenin toplam nüfusu, yerleşik yabancılar dahil olmak üzere 125,4 milyon kişiye ulaşmış durumda. Özellikle, ülkedeki yabancı uyrukluların sayısının rekor düzeye çıkarak yaklaşık 3 milyona yükselmesi, gözleri üzerine çeken önemli bir gelişme olarak kayıtlara geçiyor. Yabancı uyrukluların sayısının bir önceki yıla göre yaklaşık 289 bin 500 kişi artması (yüzde 10'dan fazla), ülkede dengelerin ciddi bir şekilde değişmekte olduğunu belirtiyor. Pandemiden hemen önce, 1 Ocak 2020 itibariyle Japonya'da 2,87 milyon yabancının yaşadığını belirtmekte fayda var. Bu veriler, Japon toplumunun yaşlanma sürecinin hızla devam ettiğini ve yabancı uyrukluların azalan nüfusu telafi etmede giderek daha büyük bir rol oynadığını gösteriyor. 

Böyle devam ederse ülke yok olacak

Mart ayında, Japonya'nın 28 Şubat'ta rekor seviyede düşük doğum oranını açıklayan Başbakan Danışmanı Masako Mori, "Böyle devam edersek ülke yok olacak. Yok oluş sürecini yaşamak zorunda kalan kişiler son derece büyük zararlarla karşılaşacaklar. Bu, o çocukların başına bela olacak korkunç bir hastalık. Doğum oranın hızla düşüşe geçmesi, şimdi doğan çocukların bozuk, küçülen ve işlev görme yeteneğini kaybetmiş bir topluma atılacağı anlamına geliyor" ifadelerini kullandı.

japonya-nufus-1

Hükümetin bu sorunu daha fazla kadın istihdamı gibi çeşitli yollarla çözmeyi hedeflediğini söyleyen Baş Kabine Sekreteri ve Hükümet Sözcüsü Hirokazu Matsuno, "Hükümet istikrarlı bir iş gücünü güvence altına almak için kadınların, yaşlıların ve diğerlerinin istihdamını en üst düzeye çıkarmak üzere iş gücü piyasası reformlarını teşvik edecektir" dedi.

Ülkenin dört kat daha fazla yabancı işçiye ihtiyacı var

Japonya'nın nüfusunda yaşanan bu gelişme, ilk kez 47 bölgenin tamamında da Japon vatandaşların sayısının düştüğünü ortaya koyuyor. Ayrıca veriler, ülkede ölüm oranının 1,56 milyon kişiyle rekor kırdığını gösterirken doğum sayısı 771 binde olarak kayda geçti. Başbakan Fumio Kishida vatandaşlarını “ya şimdi ya hiçbir zaman” diyerek halkı çocuk yapmaya davet etti. Veriler, genç nüfusun giderek daha da seyrekleştiği, dünyanın üçüncü büyük ekonomisi Japonya'da, ekonomik sıkıntıların nüfusa bağlı boy göstermeye başlayabileceğini söylüyor. Zira bu büyük ekonomi, yaşlanan nüfusun emekli maaşlarını ve sağlık hizmetlerini finanse etmek için azalan bir iş gücü ve giderek büyüyen bir yaşlı nüfusla karşı karşıya. Tokyo merkezli bir grup kamu düşünce kuruluşu, geçtiğimiz yıl yaptıkları bir değerlendirmede, hükümetin ekonomik büyüme hedeflerine ulaşabilmesi için 2040 yılına kadar en az dört kat daha fazla yabancı işçiye ihtiyacı olduğunu belirtmişti.

Kadınlar bebek sahibi olmak istemiyor

Japonya'nın nüfusunda yaşanan bu azalışın temel nedenleri arasında, daha az kadının bebek sahibi olması geliyor. Ayrıca, doğum ve çocuk yetiştirmenin maliyetinin artması, çalışma yaşamındaki kadınların sayısının fazlalaşması ve evlenme yaşının yukarı çıkması, nüfustaki azalışın başlıca nedenleri arasında gösteriliyor.

Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir