Himalayalardan raflara: Pin girişiminin hikâyesi

İTÜ gıda mühendisi Barış Konca, aktif spor yaşamında tüketebileceği bir içecek ararken Himalayalar’da yetişen Moringa bitkisini keşfetti. İTÜ Çekirdek bünyesinde doğan start up, dört yılda Ayazağa’daki laboratuvarlarından uluslararası bir markaya evrildi.

25 yaşındaki gıda mühendisi Barış Konca’nın yaşamında spor çok önemli bir yere sahip. Düzenli olarak koşan, fitness ve vücut ağırlığı ile yapılan kalistenikse kendini adayan Barış Konca, öğrencilik döneminde gönül rahatlığıyla tüketebileceği şekersiz, koruyucu katkı maddesiz ve kalorisiz bir içecek bulma peşindeydi. Tam bu sırada kökleri Himalayalara dayanan “Moringa” isimli bitkiyi keşfetti.

Moringa bitkisini derinlemesine inceleyen genç sporcu Himalaya Dağları’nın eteklerinde yetişen ve protein bakımından zengin olan bu süpergıdanın faydalarından çok etkilendi. 2017 yılında İTÜ’deyken parlak bir fikirle PIN girişimini kurdu.  İsmini “Power in Nature” kelimelerinin baş harflerinden alan PIN, önce İTÜ Çekirdek bünyesinde gelişti, ardından KOSGEB desteğiyle fikirden imalat sürecine geçti ve sonunda da Ayazağa’daki laboratuvardan ABD’ye kadar uzanan bir marka oldu.

Pin Vitaminli Soğuk Çay, şu an ülkemizin market raflarında yerini alıyor, PIN Energy Tea ise ABD’de özellikle sağlıklı yaşam tutkunlarının tercihleri arasında bulunuyor. PIN fikrinin aslında Belgrad Ormanı’nda yaptığı bir koşu sırasında ortaya çıktığını belirten Barış Konca, “Ağaçların altında koşarken kendimi zinde hissedebileceğim, soğuk, ferahlatan bir içeceğe ihtiyaç duydum. Tamamen koruyucu katkı maddesiz, şekersiz ve kalorisiz bu içeceği üretmek için araştırma geliştime çalışmalarına başladım.” dedi.

Arnold Schwarzenegger’in “Her sabah iki seçeneğiniz var. Ya rüyalarınızla uyumaya devam edersiniz ya da uyanır ve onların peşinden gidersiniz” sözünü hayat felsefesi haline getirdiğini de sözlerine ekleyen Barış Konca, “Pin Vitaminli Soğuk Çay limon, mandalina, şeftali ve orijinal lezzetleriyle şimdiden Macrocenter Migros ve Getir’e girdi” diye konuştu. Pin Vitaminli Soğuk Çay’ı diğer soğuk çaylardan farklılaştıran iki önemli özellik şekersiz ve kalorisiz olması. Bir şişe Pin, yetişkin bir bireyin günlük vitamin C, B3, B5, B6, B7, B12 ihtiyacınızın yüzde 50'sini karşılıyor. İçeriğinde Himalayalar'dan gelen vitamin ve antioksidan bakımından zengin Moringa yaprakları bulunuyor. Tüm bu özellikleri sayesinde Pin Vitaminli Soğuk Çay sağlıklı yaşam tutkunlarının, sporcuların ve şekersiz beslenenlerin beğenisini kazandı.

Cam şişelerde piyasaya çıkmasını “Şişemize kadar şeffafız!” sözleriyle anlatan genç girişimci, “Türkiye’deki ürünlerimizin 250 ml’lik versiyonlarına ek olarak daha büyük boyları da piyasaya çıkmak üzere. Ülkemizdeki ilk vitaminli soğuk çayı üretiyoruz ve sadece meyvelerden ekstrakt edilmiş doğal aromalar kullanıyoruz” dedi.

Barış Konca, “Ülkemizde sağlıklı içecek denildiğinde akla gelen ilk marka olmak istiyoruz” hedefine doğru yürüdüklerini ifade ederek, “Çok satmaktan ziyade çok sevilmek ve lovemark olmak istiyoruz. ABD’deki ürün çeşitliliğimizi artırarak, Türkiye’den dünya markası bir içecek çıkarabileceğimize inanıyoruz.  Yeni aromalarımızın tadım testlerini sürdürüyoruz. Satış noktalarımızı ve üretim kapasitemizi artırmak üzerine tüm planlarımızı yaptık. Yakında herkes “pin”leyecek” yorumu yaptı. Şu anda MacroCenter’dan, Migros’tan ve Getir’den ulaşabileceğiniz Pin Vitaminli Soğuk Çay yakında sürpriz birçok noktada olacak. 

Kariyer
Arzum 55’inci yaşını 55 ayrı tasarımla kutladı

Arzum, 55’inci yılını 55 farklı tasarımcıyla gerçekleştirdiği sergi ile kutladı.

Bunlar İlginizi Çekebilir