Her reklamcının okuması gereken 7 kitap

Reklamcılık alanına dair güçlü bir iç görü kazanmanızı sağlayacak 7 kitabı sizler için derledik.

Reklamcılık, iletişim, yaratıcılık, ikna ve stratejik düşünme becerilerini kullanarak markaların ürünlerini ve hizmetlerini müşterilere tanıtmak için kullanılan bir alandır. Reklamcılar, markalarının hedef kitleye ulaşmasını sağlamak için çeşitli yollar kullanırlar. Bunun için, çeşitli stratejiler ve taktikler geliştirmek, iletişim becerilerini kullanmak ve ikna yeteneği sahibi olmak gerekir. Aynı zamanda, analitik düşünme becerileri de reklamcılar için hayati önem taşır, çünkü bu beceri sayesinde reklamcılar, müşteri davranışlarını ve trendleri anlayarak, daha etkili reklam kampanyaları oluşturabilirler. Reklamcılık alanına ve bir reklamcının geliştirmesi gereken özelliklerin ne olduğuna geniş bir çerçeveden bakmamızı sağlayacak 7 kitabı sizler için derledik. Hadi listeye geçelim. 

Her reklamcının okuması gereken 10 kitap

1) "İknanın Psikolojisi" - Robert Cialdini

iknanin-psikolojisi-1

İkna ediciliği ve insan psikolojisini anlamak için önemli bir kaynak olan bu kitap, insanların nasıl ikna edildiği ve ikna etme stratejileri hakkında bilgi verir. Kitap, insanların duygusal ve mantıksal nedenlerle nasıl karar verdikleri ve bunların ikna etme sürecinde nasıl kullanılabileceği konularını ele alır. Ayrıca, ikna etme teknikleri, kişilerin ikna etme yeteneklerini nasıl geliştirebilecekleri ve ikna etme sürecinde yapılan hataları nasıl önleyebilecekleri gibi konuları da içermektedir.

2) "İşte Bu Fikir Tutar" - Chip Heath and Dan Heath

Neden Bazı Fikirler Tutuyor da Bazıları Ölüp Gidiyor? Fikirlerin nasıl etkileyici hale getirileceğine dair öneriler sunan bu kitap, kolay anlaşılıp hatırlanacak, kalıcı bir etki yaratacak ve duyanların görüş ve davranışlarını değiştirebilecek "yapışkan fikirler" konusunu ele alır. Yazarlar Dan ve Chip Heath, bu tür fikirlerin oluşması için altı ilkeyi okuyucuya sunar.

3) "Bir Reklamcının İtirafları" - David Ogilvy

david-ogilvy-bir-reklamcinin-itiraflari

Bir reklamcının meslek hayatındaki deneyimlerini ve gözlemlerini anlatan kitap, reklam endüstrisinin iç yüzünü ve reklamların gerçek amacının ne olduğunu açıklar. Kitap, reklamcıların nasıl insanların duygusal ve mantıksal nedenlerle karar verdiklerini kullandıklarını ve nasıl reklamların insanları etkilediğini anlatır. Ayrıca, reklamcıların nasıl insanların güvenini kullandıkları, nasıl manipülasyon yaptıkları ve nasıl etkili bir reklam yarattıkları gibi konuları da içermektedir. Bu tür bir kitap, reklamcıların işlerini daha iyi anlamak ve insanların reklamlar karşısındaki davranışlarını daha iyi kavramak için faydalı olabilir.

4) "Yaratıcılık A.Ş." - Ed Catmull

Yaratıcılık ve yaratıcı düşünce sürecinin nasıl çalıştığını ve nasıl geliştirilebileceğini anlatan kitap, yaratıcılığın ne olduğunu, nasıl ortaya çıktığını ve nasıl desteklenebileceğini açıklar. Kitap, yaratıcılığın önemini ve yaratıcılık ile ilgili yanıltıcı kabul edilen fikirleri yıkmaya çalışır. Ayrıca, yaratıcılık sürecinde karşılaşılan engelleri nasıl aşabileceğimizi, yaratıcılığı nasıl teşvik edebileceğimizi ve yaratıcı düşünce becerilerimizi nasıl geliştirebileceğimizi de ele alır. Bu tür bir kitap, okuyucuların yaratıcılıklarını nasıl geliştirebileceklerini ve yaratıcı fikirler üretebileceklerini öğrenmelerine yardımcı olabilir.

5) "Hızlı ve Yavaş Düşünmek" - Daniel Kahneman

hizli-ve-yavas-dusunme

İnsanların iki farklı düşünme süreci olan hızlı ve yavaş düşünme arasındaki farklara ve nasıl kullanabileceklerine değinen kitap, hızlı düşünme olarak adlandırdığımız duygusal ve kaba kararların nasıl alındığını ve yavaş düşünme olarak adlandırdığımız daha düşünceli ve analitik kararların nasıl alındığını açıklar. Kitap, hızlı düşünmenin avantajlarını ve dezavantajlarını, yavaş düşünmenin avantajlarını ve dezavantajlarını anlatır. Ayrıca, hızlı ve yavaş düşünme arasındaki geçişi nasıl yapabileceğimizi ve iki tarzın nasıl bir arada kullanabileceğimizi de ele alır. Bu tür bir kitap, okuyucuların kararlarını nasıl daha iyi vereceklerini ve daha iyi düşüneceklerini öğrenmelerine yardımcı olabilir.

6) "Uzun Kuyruk" - Chris Anderson

Kitap, ekonomi ve kültürde, birçok "hit" (ana akım ürünler ve pazarlar) üzerine odaklanmak yerine, çok sayıda küçük pazarlara odaklanma eğilimini açıklıyor. Anderson, bu eğilimin dijital dağıtım ekonomisi ve üretim ve promosyon araçlarının demokratikleşmesi tarafından nasıl sürüklendiğini anlatıyor. Uzun Kuyruk'un, kültür ve ekonomide "niche"lerin açılması sonucu olarak ortaya çıktığını ve niche kitlesine ulaşmanın maliyetinin düştüğünü iddia ediyor. Kitap, ürünlerin nasıl oluşturulduğunun, nasıl pazarlandığının ve nasıl tüketildiğinin değiştiğini ve bunun hayatımızı ve işimizi nasıl etkilediğini açıklıyor.

7) "Alışkanlıkların Gücü" - Charles Duhigg

aliskanliklarin-gucu-1

Charles Duhigg tarafından yazılan kitap, alışkanlıkların nasıl oluştuğunu ve nasıl değiştirilebileceğini açıklar. Duhigg, alışkanlıkların hayatımızdaki temel bir parçası olduğunu ve onları nasıl çalıştırdığımızı anlamanın hayatımızda pozitif değişiklikler yapmak için önemli olduğunu savunur. "Alışkanlıkların Gücü" müşterilerin alışkanlıklarını anlamada ve onları analiz etmede güçlü bir iç görü sağlamanıza yardımcı olabilir.

Kariyer
Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir