Hepsiburada'dan iş ortaklarına kazandıran çözümler

Hepsiburada Pazarlama İletişimi ve HepsiAd Grup Direktörü Onur Gargılı ile Hepsiburada Reklam Çözümleri'nin sunduğu avantajları konuştuk.

Hepsiburada, iş ortaklarına sunduğu 'Hepsiburada Pazarlama Çözümleri' servisi ile, iş ortaklarının daha fazla müşteriye erişmelerini ve satışlarını artırmalarını sağlıyor. Hepsiburada Pazarlama İletişimi ve HepsiAd Grup Direktörü Onur Gargılı ile Hepsiburada Reklam Çözümleri'nin sunduğu avantajları konuştuk. 

Hepsiburada Reklam Çözümleri'nin sunduğu avantajları sizden dinleyelim... İş ortaklarınıza sunduğunuz kişiselleştirilmiş pazarlama stratejilerinin arkasındaki teknoloji ve yapay zekâ algoritmaları hakkında bilgi verebilir misiniz?

“Hepsiburada Reklam Çözümleri”, Hepsiburada olarak iş ortaklarımıza dijital pazarlama çözümleri üreten ve farklı kanallarda uygulanabilecek stratejik pazarlama faaliyetleri sunan bir servis.

Hepsiburada, ayda 210 milyondan fazla ziyaretçisi olan bir e-ticaret platformu. Dolayısıyla elimizdeki onaylı ve güvenli datayı, uzman ekiplerimizce analiz ederek, iş ortaklarımızı en verimli şekilde hedef kitlelerine ulaştırmak için kullanıyoruz. 

“Hepsiburada Reklam Çözümleri” iş ortaklarımıza en uygun pazarlama stratejisini sunarak satış ve karlılık hedeflerine ulaşmalarını sağlıyor, mağazalarını ve ürünlerini daha görünür hale getiriyor ve daha etkili bir performans elde etmelerine olanak tanıyor. Çözümlerimizi kullanan iş ortaklarımıza televizyon, açıkhava reklamları, radyo ve çeşitli medya kullanımıyla, ortak avantajlı medya satın alma planları sunuyoruz ek olarak HepsiAd ile site içinde görünürlüklerini arttırıyoruz. Ayrıca iş ortaklarımız için sosyal medya platformlarında influencer işbirlikleri ve ürün tanıtımları da gerçekleştiriyoruz.

Yapay zekâ; e-ticaretin uzun yıllardır merkezinde olan bir teknoloji. Özellikle pazarlama, ürün ve kampanya önerileri bağlamında kendi yapay zekâ teknolojilerimizi geliştiriyoruz. Müşteri verisi, iletişim kanalı, kampanya motoru ve içeriği, organizasyon fonksiyonu ve sonuç analiz veri tabanının tam entegre bir şekilde çalışması için yapay zekâdan yararlanıyoruz. 

Sistem kullanıcı verilerini nasıl analiz ediyor ve bu analizlerle iş ortaklarına nasıl avantajlar sunuyorsunuz?
Yapay zekâ, veri analizi, kişiselleştirilmiş öneriler ve reklam optimizasyonu, operasyonumuzda önemli bir rol oynuyor. Örneğin, müşterilere kişiselleştirilmiş ürün önerileri sunmak için yapay zekâ algoritmalarını kullanıyoruz. Ayrıca, reklam kampanyalarını otomatik olarak optimize etmek ve veri analizi yapmak için yapay zekâ teknolojilerinden faydalanıyoruz. Yakın zamanda son dönemde öne çıkan “üretken yapay zekâ” ürünü ChatGPT’yi kullanarak “Değerlendirme Özeti” bölümünü belli başlı kategoriler ve ürünler için devreye alarak gerçekleştirdiğimiz entegrasyonla platformumuzda yer alan ürünler hakkında yapılan yorumları analiz ederek özetlemeye başladık. Müşteri memnuniyetini artırarak sürdürme hedefimizde yapay zekâ ve makine öğrenmesi gibi son teknolojileri daha da etkin kullanıyoruz ve böylelikle Türkiye’de e-ticaret deneyiminin standartlarını daha da yükseltmeyi hedefliyoruz.

HepsiAd'in Türkiye'deki benzer çözümlerden farklılaştığı noktalar nelerdir? Eklemeyi planladığınız yenilikler var mı?
Dijital pazarlamanın üçüncü dalgası olarak kabul edilen perakende medyası aslında tüm dünyada yeni bir alan olarak kabul ediliyor. Hepsiburada Reklam Çözümleri’nin hayata geçirilmesinin ana nedeni; iş ortaklarımızın hedef kitlelerine doğru yerde ve zamanda minumum maliyetle ulaşmasını sağlamak ve satışlarını, karlılıklarını artırmalarını desteklemek. Bu kapsamda sektör ortalamasını baz aldığımızda Hepsiburada Reklam Çözümleri servisi kullanan iş ortaklarımızın yüzde 150 kat daha fazla erişim sağladığını söyleyebilirim. 

Öte yandan sağladığımız reklam çözümleri ve özellikle HepsiAd hizmeti, iş ortaklarımızın yılın en önemli ayı Efsane Kasım dönemindeki satışlarını Ekim’e kıyasla üç kata varan artışla destekledi.

E-ticaret platformlarının kendisinin aynı zamanda bir pazarlama mecrası olarak kullanılıyor olması yeni değil. Pazaryeri kavramının gelişimi ile birlikte e-ticarette iş modelleri de değişiyor ve gelişiyor. Dünyada ve Türkiye’de HepsiAd’in farklı örnekleri mevcut. Ancak bu çözümler çeşitli alanlarda birbirlerinden farklılaşıyor. Hepsiburada aylık 210 milyondan fazla ziyaretçiye sahip. Bu da özellikle de büyük markalar gibi büyük reklam bütçeleri olmayan, ancak büyük markaların pazarlama yatırımları ile elde ettikleri başarıya kendi ölçeğinde erişmek isteyen KOBİ’ler, HepsiAd ile görünürlüklerini ve erişimlerini artırma imkânı veriyor.

Hepsiburada olarak özellikle pazarlama, ürün ve kampanya önerileri bağlamında kendi yapay zekâ teknolojilerimizi geliştiriyoruz. Müşteri verisi, iletişim kanalı, kampanya motoru ve içeriği, organizasyon fonksiyonu ve sonuç analiz veri tabanının tam entegre bir şekilde çalışması için yapay zekâdan yararlanıyoruz.

Efsane Kasım’da tüketicilerin en çok ilgi gösterdiği ürün kategorileri neler oldu? İstatistiki bilgiler paylaşabilir misiniz?
Efsane Kasım haftasında iş ortaklarımızın yaptığı satışlar toplam satışların yüzde 70’ini oluştururken, pazar yeri ciromuzun yüzde 80’i ise iş ortaklarımızın kampanyaları sayesinde elde edildi.

Hepsiburada kullanıcıları Efsane Kasım döneminde özellikle temel tüketim, giyim, ayakkabı ve çanta, ev-yaşam, kozmetik, aksesuar kategorilerine ilgi gösterdi.  Üç büyük şehir dışında en fazla satış yapan iller Antalya, Konya ve Adana olurken, en çok alışveriş yapan illerde ise Bursa, Antalya ve Kocaeli öne çıktı. Bu illerdeki kullanıcılar özellikle sweatshirt, çorap, tişört, tuvalet kağıdı, bebek bezi ve cilt bakım ürünlerini tercih etti.

Ayrıca HepsiAd hizmeti, iş ortaklarının Efsane Kasım dönemindeki satışlarını Ekim ayına kıyasla 5 kata varan artışla destekledi. Hepsiburada site içi banner alanlarında ve arama butonundaki reklam çözümleriyle iş ortaklarına milyonlarca müşteriye ulaşma imkânı tanıdı. Hepsiburada satıcıları, 2022 yılına kıyasla HepsiAd'e altı kat daha fazla yatırım yaptı. Kasım ayında 25 binden fazla satıcı HepsiAd'e reklam verdi.

Son olarak iş ortaklarına daha fazla destek sağlama adına gelecek strateji ve hedefleriniz neler? 
Türkiye'nin Hepsiburada'sı olarak, 101 bini aşkın iş ortağı ile çalışıyoruz ve bu rakam her geçen gün daha da artıyor. Ailemize yeni katılacaklar için de pek çok olanak ve imkân tanıyoruz. Bu doğrultuda Hepsiburada olarak sahip olduğumuz pazarlama gücünü iş ortaklarımızın gücüne güç katmak için kullanmaktan mutluluk duyuyoruz. Onlara destek olmak üzere sürekli yenilikler geliştiriyoruz. 2024 yılı için de iş ortaklarımızın büyümesi için belirlediğimiz yeni stratejilerimizi yeni yılda uygulamaya geçireceğiz. Önümüzdeki dönemde de perakende (retail) medya sektöründe çok önemli bir oyuncu olan Hepsiad’in Türkiye’de bu pazarın büyümesine liderlik etmesi hedeflerimiz arasında.

Kariyer
Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir