Hedefimiz, tüketicilerin alışkanlıklarında daha fazla yer almak

Türkiye’nin Balık ve Deniz Ürünleri Uzmanı Dardanel’in marka yüzü ünlü şef Somer Sivrioğlu, Dardanel ile sağlıklı ve lezzetli tarifler odağında tüketicilerin yeme alışkanlıkları arasında daha fazla yer almayı hedefliyoruz, diyor.

Pandeminin mutfak alışkanlıklarına etkisi hangi trendleri beraberinde getirdi? İnsanlar pandeminin ilk günlerinden bu yana mutfağa girip yeni bir yemek yapmayı deniyor, hatta evde kendi ekmeklerini yapıyor. Mutfaklar daha önce hiç olmadığı kadar vakit geçirilen mekânlar haline geldi. Gen X ve Y dediğimiz kuşaklar belki de ilk kez evlerinde yemek pişirmeye başladı. Diğer yandan, daha maceracı tatlara olan ilginin artması sektörde de çeşitliliği artırdı. Doğal ve sağlıklı beslenme trendinin Covid19 ile birlikte yükselişe geçmesiyle insanlar ne yediğini daha fazla sorgulamaya başladı. Birçok tüketici aynı zamanda pratik tariflere yöneldi, hızlı ve kolay çözümler sunması sebebiyle dondurulmuş ürünleri ve konserveleri tercih etti. “Güçlü bağışıklık” söyleminin popülerliğinin artması ile birlikte sebzeler, meyveler ve balık ürünlerine talepte de artış görüldü. Marka yüzü olduğum Dardanel ile birlikte kurguladığımız reklam filmlerimizde de Dardanel ürünlerinin sağlığa faydalarından yola çıktık. Tüketicilerin bu yükselen taleplerini karşılayacak şekilde hem pratik hem de çok lezzetli tarifler sunduk.

Hem konvansiyonel mecralarda hem de dijital mecralarda geniş kitlelere ulaşıyorsunuz. Hangisinde olmayı daha çok seviyorsunuz?
Konvansiyonel mecraların daha geniş kitlelere ulaşmak açısından bende ayrı bir yeri var. Özellikle 6 gün televizyon yayınında olunca, ülkenin her yerine ulaşabilme hissi büyük mutluluk veriyor. Ayrıca gerçekçi olduğumuz, rol yapmadığımız ve yemeğin birleştirici gücü üzerine mesajlar verebildiğimiz için kendi adıma konvansiyonel mecraları seviyorum. Elbette dijital mecralar aradaki sınırların kalkması ve interaktif işlere çok daha açık olması nedeniyle büyük önem taşıyor. Konvansiyonel mecralarda olan limitler orada yok. Bu anlamda dijital mecralar daha özgürlükçü ve demokratik tarafıyla beni kendisine çekiyor.

Markalarla çalışma kriterleriniz neler? Dardanel ile işbirliğinizle ilgili olarak nasıl tepkiler aldınız?
Kendime yakın gördüğüm, sevdiğim ve kullandığım markalarla işbirliği yapmayı seviyorum. Çağdaş, modern, Türkiye’nin aydınlık tarafını temsil eden... Sağlıklı üretim yapan, sürdürülebilirliğe, sıfır atığa, doğru tarıma önem veren ve insan sağlığını gözeten markalarla çalışmayı tercih ediyorum. Kriterlerim genel olarak bunlar ve Dardanel de bu markalardan bir tanesi olduğu için güzel bir birlikteliğimiz oldu. Dardanel ile işbirliğimiz 2022 senesinde başladı ve yıl boyu sürdü. Şimdiye kadar çektiğimiz 6 farklı reklam filmi de yayınlandı. Kampanyamız ile birlikte pratik ve lezzetli tarifler verdik. Sağlıklı ve iyi beslenmenin bir parçası olan ton balığı ve deniz ürünleri için kullanım alışkanlığı geliştirmeyi ve yeni kullanıcılar kazanmayı hedefledik. Filmlerimizde, ton balığını ailece en pra- tik şekilde tüketmek için lezzetli öneriler sunarken, ton balığını salata dışında nasıl tüketeceğini bilmeyenler için püf noktaları verdik. Miniklerle bir araya geldiğimiz Dardanel Fish Fingers içinse hem çocuklar hem de aileler tarafından oldukça olumlu tepkiler aldık. Markanın inovatif bakış açısı ile geliştirdiği AÇ-YE, Kolay Pişir gibi ürünler için çektiğimiz reklam filmlerinin özellikle yemek pişirmeye vakti olmayan ancak sağlıklı da beslenmek isteyen tüketicilerin yoğun ilgisini çektiğini gördük.

Önümüzdeki dönem Dardanel ile yeni projeleriniz neler?
Dardanel ile başladığımız iletişim kampanyalarımıza yeni reklam ve tarif videolarıyla devam ederek sağlıklı ve lezzetli tarifler ile tüketicilerin yeme alış- kanlıkları arasında daha fazla yer almayı hedefliyoruz. En son, Dardanel’in Dondurulmuş Deniz Ürünleri ile yılbaşı sofralarına yakışır bir tarif hazırladık. Yılbaşı hazırlıkları için mutfakta uzun vakitler geçirmeyi sevmeyen fakat sevdik- lerine lezzetli bir yemek de hazırlamak isteyenler için çok uygun bir tarif oldu, göz atmanızı mutlaka öneririm.

Kariyer
Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir