Hazır kekten IKEA etkisine giden sır

Psikoloji ve pazarlama kitaplarına giren IKEA etkisi, sanılanın aksine sadece mobilya sektörü ile ilişkili değil. 1940'lı yıllara dayanan bu bilişsel eğilimin, kek yapmayı pratikleştirme amacıyla ortaya çıkan ve literatüre geçen hikâyesi sizlerle...

Hazır kek karışımları ile ilgili olan hikâyeyi biliyor musunuz? Betty Crocker adı verilen bu kek karışımlarını ilk kez 1940'lı yıllarda Pittsburgh'lu bir melas şirketi olan P. Duff and Sons piyasaya sürdü. Kekin özelliği, toz halindeki tam malzemelerin karıştırılarak çok basit bir şekilde elde edilmesiydi. Bu karışımı satın alanların yapması gereken tek şey ise, içine su ekleyip fırında pişirmekti. Ürün piyasaya sürüldüğünde merak uyandırsa da bu konsept tüketiciler tarafından hiç ilgi görmedi ve kimse bu karışımı satın almak istemedi. Sebebi ise oldukça ilginç...

Hazır kek karışımlarının neden tüketiciler tarafından ilgi görmediği konusunda araştırma yapan markalar, motivasyonel araştırmanın babası olarak kabul edilen Psikolog Ernest Dichter’e başvurdu. Dichter’in araştırmasına göre, tüketicilerin kek karışımını yeterince emek sarf edemedikleri için sevmedikleri sonucu ortaya çıktı. Dichter’in verdiği tavsiye üzerine marka, kek karışımından sütü ve yumurtayı çıkararak işleri biraz zorlaştırdı. Tüketiciler artık karışımı kullanarak kek yaparken sütün miktarını ölçecek ve yumurtayı da kendisi kıracaktı. Karışıma eklenen bu küçük uğraş bile tüketiciler için fark yarattı ve satışları olumlu anlamda etkiledi.

Tabii ki işin sırrı aslında süt ve yumurta değildi. “IKEA etkisi” olarak adlandırılan bilimsel literatüre geçmiş ve hatta hakkında kitaplar yazılmış olan bu etki, ismini İsveçli üretici ve mobilya satıcısı IKEA'dan alıyor. Bilindiği üzere IKEA'nın sattığı ürünler genellikle tüketicinin yaratımında ve kurulumunda payı bulunacak bir sistemde üretiliyor. Her iki markanın ortak özelliği, ürünlerinin demonte olarak sunuluyor olması.

Şirket her ne kadar bunu maliyetleri düşürmek için kullandıkları bir strateji olarak açıklasa da işin tabii bir de psikolojik tarafı bulunuyor. IKEA ürünlerini vakit harcayarak elde etmek o ürünü bizler için daha değerli kılıyor. Tatmin duygusunun kafalarımızda oluşturduğu bu illlüzyonu Mike Norton, Daniel Mochon ve Dan Ariely, “IKEA etkisi” olarak adlandırdı. Farklı alanlarda da karşımıza çıkan IKEA etkisi, böylelikle literatüre de yerleşmiş oldu.

Kariyer
Tribal Worldwide Istanbul Yönetici Kreatif Direktörü Güldeniz Şeşen Bilginer'e göre en iyi "metaverse" kampanyaları

Tribal Worldwide Istanbul Yönetici Kreatif Direktörü Güldeniz Şeşen, en iyi metaverse kampanyalarını seçti.

Bunlar İlginizi Çekebilir