Hakan Özat: "UPT uluslararası para transferinde şeffaflık, hız ve maliyet avantajı sunuyor"

Uluslararası Para Transferi Genel Müdürü Hakan Özat'a UPT'nin müşterilerine sağladığı hizmetlerden gelecek dönem hedeflerine kadar birçok konuda sorularımızı yönelttik.

Türkiye’nin ilk yerli, global para transferi ve ödeme platformu UPT, yurtiçi ve yurtdışında birden fazla para cinsinden hesaba, kredi kartına ve isme para göndermeyi sağlıyor. 2010 yılında "Ucuz Para Transferi" markası ile Türkiye'de başladığı yolculuğuna 2012 yılından beri "Uluslararası Para Transferi" markası ile devam eden UPT, dünya genelinde 176 ülkede, 400 binden fazla işlem noktasıyla kullanıcılarına hizmet sağlıyor.

Uluslararası Para Transferi Genel Müdürü Hakan Özat'a UPT'nin müşterilerine sağladığı hizmetlerden gelecek dönem hedeflerine kadar birçok konuda sorularımızı yönelttik. 

Merhaba Hakan Bey. Bize biraz UPT’den bahsedebilir misiniz?
Aktif Bank iştiraki olan UPT; dünya genelinde 176 ülkede, 400 binden fazla işlem noktasıyla hizmet veren uluslararası para transferi ve ödeme şirketi.

Dijitalleşmeye önem veren, inovatif bir şirketiz. UPTION mobil uygulamamız ile dijital dünyaya da adımımızı attık. UPT olarak yurtdışında hem işbirliği yaparak hem de para transferi sistemimizi kullanan nokta sayısını arttırarak istikrarlı bir şekilde büyüyoruz. İşbirliği yaptığımız 143 farklı partnerimiz bankalar, ödeme kuruluşları, lisanslı para transferi şirketleri ve fintechlerden oluşuyor. Bunun yanı sıra, 12 farklı ülkede 42 kuruluş direkt olarak UPT sistemi ile tüm dünyaya para transferi gerçekleştiriyor. Kendi markamız ve ürünlerimizle sadece Türkiye’de değil, yurtdışında da müşterilere hizmet veriyoruz. Tüm bu yurtdışı yapısı ile Türkiye’den yurtdışına ya da yurtdışından Türkiye’ye gönderilen para transferlerinin yanı sıra, yurtdışındaki bir ülkeden yurtdışındaki başka bir ülkeye yapılan işlemleri de gerçekleştiriyoruz. Yaptığımız işbirlikleri ile isme nakit para transferinin yanı sıra hesaba, banka kartlarına, elektronik cüzdanlara gönderim gibi ürünleri de müşteri ve partnerlerimize sunuyoruz.

UPT olarak 10 yılı aşkın süredir hizmet veriyorsunuz. Özet bir değerlendirmeyle bu on yılın nasıl geçtiğini düşünüyorsunuz?
UPT olarak 2010 yılında başladığımız bu yolculukta epey yol kat ettik. Yaklaşık 12 yıllık bu yolculukta her geçen yıl Türkiye’deki ve dünya çapındaki varlığımızı hızla artırdık, global partnerlik anlaşmalarımızla uluslararası alanda da söz sahibi olduk. Günümüze baktığımızda UPT, Türkiye’de uluslararası para transferi denince ilk akla gelen markalardan biri haline gelmiş durumda.

Yurtdışındaki partnerlerimizle yaptığımız anlaşmalar ve onlara sağladığımız altyapılar sayesinde dünyada da para transferi sektöründe adımızdan sıkça söz edilmeye başlandı. Geçtiğimiz yıl hayata geçirdiğimiz mobil uygulamamızla birlikte yıllardır süregelen sektörel tecrübemizi dijital dünyaya da aktararak gelecek için iddialı bir Fintech olduğumuzu gösterdik. Bu emeklerimiz karşılığı olarak, 2021’i 2.3 Milyon işlem adedi ve 12 Milyar TL işlem hacmiyle kapattık. Bu yıl ise 23 Milyar TL işlem hacmi hedefliyoruz. Güçlü ve denetleyebileceğimiz pazarlara önümüzdeki dönemde gireceğiz. Sadece Türkiye koridoru olarak değil tüm dünyada para trafiğinde önemli bir yere sahip olacağız.

UPT rekabetin yoğun olduğu finans sektöründe rakiplerinden nasıl ayrılıyor? Kullanıcıların özellikle güvenlik konusundaki endişelerine nasıl cevap veriyor?
Bankaların kullandığı SWIFT sistemi bankaların muhabirleri üzerinden para transferi gerçekleştirmek için kullandıkları mesajlaşma sistemidir. Süreçte çok fazla partner ve prosedür olduğu için bu sistemde para transferinin süresi uzun ve maliyeti yüksektir. Ayrıca, gizli ücretler dediğimiz yani işlem anında belli olmayan ücretler barındırır ve gönderilen paranın alıcısına daha düşük tutarda ulaşmasına yol açar. 

UPT olarak biz uluslararası para transferinde şeffaflık, hız ve maliyet avantajı sunuyoruz. Müşterilerimizin bizim üzerimizden yaptıkları isme gönderim işlemleri anında alıcısına ödenmeye hazır duruma geliyor. Yurtdışı hesaba gönderimlerde ise ortalama 1 iş günü içinde tutar alıcının hesabına ulaşmış oluyor. Bununla birlikte, işlem ücretlerimiz işlem anında bellidir, gizli ücretler bulunmaz. Yani gönderici para göndermek için ne kadar ücret ödeyeceğini ve karşı taraftaki alıcının eline geçecek tutarı işlem anında tam olarak bilir. Konvansiyonel ürünlerden daha hızlı, daha şeffaf ve daha uygun maliyetli bir ürüne tabi ki müşteri ilgisi giderek artıyor.

UPT olarak uluslararası para transferi ve ödeme hizmeti veren şirketimiz açısından siber güvenlik ve veri güvenliği en öncelikli faaliyetlerimiz içinde yer alıyor. Hem yurtiçi hem de yurtdışında güvenlik önlemlerimizi artırıyor ve sürekliliğini sağlamak için çalışmalarımıza devam ediyoruz. Bu konuda en güncel ürünleri ve trendleri takip ederek, proaktif bir şekilde tedbirlerimizi alıyoruz. Gelecek dönemde yapay zekâ destekli güvenlik çözümleri, bulut ortamında bütünleşik çözümler, MFA (Multi-Factor Authentication), IoT (Internet Of Things), EDR (Endpoint Detection And Response) ve fidye yazılımları gibi konular gündemimizde olacaktır.

Aldığımız tüm güvenlik önlemlerine ek olarak; Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’na bağlı lisanslı bir kuruluş olduğumuzdan dolayı sürekli olarak Merkez Bankası denetiminden ilgili düzenlemeler uyarınca geçmekteyiz. Dolayısıyla insanlar herhangi bir güvenlik endişesi taşımadan gönül rahatlığı ile UPT’yi veya UPTION’ı kullanabilirler. 

UPT’nin mobil uygulaması UPTION, kullanıcılara fiziki noktalarda gerçekleştirilen tüm işlemleri sağlayabiliyor mu? 
UPTION uygulaması ile fiziki noktalarda gerçekleştirilen tüm işlemlerin dijital dünyada da gerçekleşmesine olanak sağlıyoruz. UPTION ile kullanıcılar yurt içi ve yurtdışı hesaba, karta veya isme gönderim işlemlerini gerçekleştirebiliyorlar. UPTION uygulamamız ayrıca “Mesajla Para İste”, “QR ile Para Transferi” gibi günlük hayatı oldukça kolaylaştıracak pratik çözümler de sunuyor. UPTION uygulaması sayesinde örneğin Özbekistan’a yapacağınız 100 dolarlık bir para transferini sadece 1 dolarlık bir işlem ücreti ile gönderebiliyorsunuz ve para transferi anlık olarak gerçekleşiyor. Bu transferi başka bir şekilde yapmak isterseniz çok daha yüksek maliyetler söz konusu olacaktır. Bu noktada rakibimiz ve alternatifimiz yok.

UPT olarak kaç ülkede faaliyetiniz var ya da kaç ülkede Türkiye ile para transferi, ödeme, alım-satım mümkün?
Dünyada 143 finansal kuruluş ile sağladığımız entegrasyonlar sayesinde 176 ülkede, 400 binden fazla noktaya ulaşıyoruz. Faaliyet gösterdiğimiz 12 ülkede 42 partnerimiz ile müşterilerimiz UPT sistemi ile tüm dünyaya para gönderebiliyor. Her ülkenin dinamikleri farklı olmakla birlikte Türkiye için en yoğun koridorların eski SSCB ülkeleri (CIS) ile Avrupa Birliği ülkeleri olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Yoğun işlem hacmimiz olan bir diğer bölge Ortadoğu’ya baktığımızda ise Ürdün gibi ülkeler ile işlem hacminin yüksek olduğunu söyleyebiliriz.

UPT’nin sektör beklentilerine ve bu beklentilere verilen yanıtlara ilişkin yeni dönemde pazarlama stratejileri neler olacak? 
UPT yıllardır olduğu gibi önümüzdeki dönemlerde de sektörde ön planda olmaya devam edecek. Eskiden beri para transferi sektöründe en önemli beklenti olan uygun fiyat ve hızlı transferleri hep sağladığımız gibi bugün de müşterilerimize sağlamaya devam edeceğiz. Ayrıca günümüz dünyasının değişen alışkanlıklarıyla birlikte global capta dijital kanallara doğru büyük bir hareketlenme söz konusu. Elbette UPT olarak biz de bu gerekliliğe hızlı bir şekilde çözüm geliştirdik ve mobil uygulamamızı yayına aldık. Artık UPT kullanıcıları hem fiziksel noktalardan, hem de cep telefonlarında bize diledikleri an ulaşabiliyor ve işlemlerini gerçekleştirebiliyor. Uygun fiyat ve hızın yanına bir de kolaylığı ekledik. Bu da çağımızın en büyük ihtiyaçlarından biri haline gelmiş durumda ve müşteri davranışlarını doğrudan etkileyen bir konumda. UPT olarak kurulduğumuzdan bu yana kullanıcıların isteklerini analiz ediyor, sektördeki gelişmeleri takip ediyor ve kendimizi bu yönde geliştirmeye devam ediyoruz. 

Yakın zamanda sunacağınız yeni hizmetler olacak mı? 
Nisan ayında İngiltere’deki banka hesaplarına GBP (Pound) cinsinde para gönderim hizmetini 7/24 olarak müşterileri sunmaya başladık. Üstelik FAST hızında gönderim sağlıyoruz. İngiltere’ye 30 saniyede para gönderebiliyorsunuz. Tüm gönderim tutarlarında ödeyeceğiniz işlem ücreti ise 1 GBP. Bu transferleri başka bir şekilde yapmak isterseniz çok daha yüksek maliyetler söz konusu olacaktır. Bu noktada rakibimiz ve alternatifimiz yok.

2022 Temmuz ayında, UPTION uygulamamıza bağlı bir kartı müşterilerimize sunacağız. Bu kart sayesinde ülkemizde kart sahibi olmakta oldukça zorlanan yabancı uyruklu kişiler kart sahibi olabilecek. Elbette sadece yabancılar değil, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları da UPTION Kart’ı kullanabilecek, avantajlarından faydalanabilecek. UPTION Kart tüm dünyada kullanılabilecek ve USD, EUR veya TL cinsinden hesaplar bağlanabilecek.

Bununla birlikte, yine 2022 yılı içinde müşterilerimize Avrupa’dan hesap açıp IBAN alma hizmetini sunacağız. Böylece Avrupa bölgesinden tahsilat yapmakta zorlanan önemli bir kitlenin sorununu bu hizmetimiz ile çözüme ulaştıracağız.

Bu yıl “Türkiye’nin En Mutlu İş Yeri” unvanına sahip oldunuz. Duygularınızı paylaşabilir misiniz?
Happy Place to Work şirketinin bu yıl ilkini düzenlediği Türkiye’nin En Mutlu İşyerleri Araştırması’nda ödeme sistemleri sektöründe birinci seçildik. Bu ödülü kazanmamızda hiyerarşiden uzak durarak çalışanlarımıza dinamik bir çalışma ortamı sunmamızın belirleyici olduğunu düşünüyorum. UPT olarak gereksiz hiyerarşi, uzun onay süreçleri, uyulamayan planlar bizim çalışma dünyamızda tanımlı değil. Üst yöneticilerle çalışanların arasında açık ve doğrudan iletişim söz konusu. Tüm çalışanlar rahatlıkla odama girerek benimle iletişime geçer, fikirlerini doğrudan benimle paylaşabilirler. Çalışanlara en başından bu ortamı sunabilmenin başlı başına çok önemli bir bağlılık ve motivasyon kaynağı olduğunu düşünüyorum. Çalışanlarımızın mutluluğunu en çok onların talep ve geribildirimlerine kulak vererek sağlayabileceğimizi düşünüyoruz. Bu kapsamda çeşitli sıklıklarla çalışan bağlılığını ölçümleyerek, buradan çıkan aksiyon planlarını hayata geçirmeye çalışıyoruz. Yeni uygulamalar ve iyileştirmelerle çalışanlarımızın mutluluğunu gelecekte en üst seviyede tutmaya gayret edeceğiz. Ankete katılarak bizi birinci yapan herkese ve bu ödülü kazanmada emeği geçenlere teşekkürlerimi sunuyorum.

UPT olarak, yerel ve global çerçevedeki hedefleriniz nelerdir?
Geçtiğimiz yılda olduğu gibi 2022 yılında da UPTION uygulamamıza yatırım yapmaya devam edeceğiz. Dijitalleşmenin olmazsa olmaz olduğu bu dönemde, mobil uygulamamız ile müşterilerimize en iyi şekilde hizmet vermeyi hedefliyoruz bu doğrultuda yatırımlarımızı yapıyoruz. Şimdiden 60 bin kullanıcısı bulunan UPTION’ı daha iyi yerlere getirmek, daha çok insanın kullanıma sunabilmek için çeşitli girişimlerde bulunuyoruz. Şu an gündemimizdeki en büyük gelişme ise uygulama ara yüzünün tamamen yenilenmesi, UPTION Kart ve Avrupa’dan IBAN verme süreci diyebilirim. Bu ürün ve hizmetlerimiz bu yılın ikinci yarısında kullanıcılara merhaba diyecek. UPTION yenilenen ara yüzü, kartı ve Avrupa’da IBAN sahibi olma özelliği ile kullanıcıları için çok daha kullanışlı, çok daha kolay ve modern bir görüntüye kavuşacak.

Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir