Haftanın önemli Web3 gelişmeleri [5-9 Eylül]

Bu hafta yaşanan en önemli Web3 gelişmelerini sizler için derledik.

Gün geçtikçe hayatımızda daha fazla yer edinen Web3 teknolojileri, gelecek için yüksek potansiyel vadediyor. Metaverse'de sunulan NFT'ler, blokchain tabanlı platformlar, dijital varlıklar ve kripto paralar her geçen gün daha aşina olduğumuz kavramlar haline geliyor. Geleceğin teknolojileriyle ilgili gözden bir şey kaçırmamak adına, Meta'nın Meta Connect tarihinin açıklanması, El Salvador'un Bitcoin kullanımında 1 yılı geride bırakması, Avalanche ağında gerçekleşen ‘Flash Loan’ saldırısı sonucu 370 bin dolar ele geçirilmesi, LG'nin NFT platformunu duyurması, ABD hükümeti'nin Axie Infinity’den çalınan 30 milyon dolar değerinde kripto parayı kurtarması yönündeki haftanın önemli Web3 gelişmelerini sizler için derledik.

Meta'dan yeni VR gözlük! Meta Connect tarihi açıklandı

Meta, üzerinde çalıştıkları VR/AR ve metaverse planlarını anlatacağı Meta Connect 2022 için detayları paylaştı. “Connect Conference”ın 11 Ekim'de gerçekleşeceği belli oldu. 

 

 

 

 

 

Bu gönderiyi Instagram'da gör

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Mark Zuckerberg (@zuck)'in paylaştığı bir gönderi

Hem yazılım hem de donanım anlamında yeniliklerin duyurulacağı etkinlikte, Meta'nın Project Cambria adlı yeni Quest VR gözlüğünü tanıtması bekleniyor. Yeni VR gözlüğün, gözleri ve yüz hatlarını takip edip bu mimikleri dijital avatara yansıtmak için bazı özel güncellemelere sahip olacağı düşünülüyor. Horizon üzerine yapılacak güncellemeler de etkinlikte konuşulması beklenen konular arasında.

El Salvador, Bitcoin kullanımında 1 yılı geride bıraktı!

Tam 1 yıl önce bugün El Salvador, Bitcoin’i resmi para birimi olarak kabul eden ilk ülke oldu. Ülke başkanı Nayib Bukele, Bitcoin’i resmi para birimi olarak kabul ettiği sıralarda kripto para, tüm zamanların en yüksek değerlerinde seyrediyordu. Ne var ki Bitcoin'in fiyatındaki geçen sonbahardaki yüksek seviyelerin ardından keskin düşüler geldi. 

el salvador

El Salvador Merkez Bankası Başkanı Carlos Acevedo, “Artık kimse burada Bitcoin hakkında konuşmuyor, bir nevi unutuldu. Buna başarısızlık diyebilir misiniz bilmiyorum ama kesinlikle başarılı olmadı.” ifadelerini kullandı.

Avalanche ağında gerçekleşen ‘Flash Loan’ saldırısı sonucu 370 bin dolar ele geçirildi!

Blokzincir siber güvenlik şirketi CertiK, Avalanche ağında bir ‘Flash Loan’ saldırısı gerçekleştiğini duyurdu. Siber saldırı sonucunda hacker, yaklaşık 370 bin dolar değerinde USDC ele geçirdi. Certik; Trader Joe, Nereus Finance ve Curve Finance’in saldırıdan etkilendiğini belirtti.

hacker-1

CertiK’in zincir üstü güvenlik yazılımı Skynet’ten aktarılan bilgilere göre, siber korsanlar, Avalanche ağında yer alan bir akıllı sözleşmedeki bir açıktan faydalanarak saldırıyı gerçekleştirdiler.

LG Art Lab ile NFT'ler televizyon üzerinden alınıp satılabilecek!

LG Electronics ile televizyonlarımıza geliyor. Hedera Hashgraph ile ortaklık kuran şirket, Hedera ağı ile kullanıcıların televizyonları üzerinden NFT'leri görüntüleyebilmelerini ve alım satım yapabilmelerini sağlayacak. 

lg-lab

LG, kullanıcıların televizyon üzerinden NFT satın alım işlemlerinde kullanabilecekleri Wallypto isimli cüzdanın ise beta testlerine başladı. Hedera üzerinde inşa edilen Wallypto adlı cüzdan NFT'lere uyumlu olacak.

ABD hükümeti, Axie Infinity’den çalınan 30 milyon dolar değerinde kripto parayı kurtardı!

Bu yılın başlarında Axie Infinity’e hackerlar tarafından düzenlenen saldırı sonucunda 600 milyon doların üzerinde kripto para ele geçirilmişti. Yakın zaman önce ise kripto analiz firması Chainalysis, Kuzey Koreli hacker grubu Lazarus tarafından çalınan fonların kolluk kuvvetleri tarafından kurtarıldığı duyurdu. 

axie-infinity

Chainalysis’ten Erin Plante, konuyla ilgili olarak paylaştığı blog yazısında, "Bu, Kuzey Koreli bir hacker grubu tarafından çalınan kripto paraların ilk kez ele geçirilmesi anlamına geliyor. Bunun son olmayacağından eminiz" ifadelerini kullandı.

Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir