Haftanın önemli Web3 gelişmeleri [4-8 Temmuz]

Bu hafta yaşanan en önemli Web3 gelişmelerini sizler için derledik.

Gün geçtikçe hayatımızda daha fazla yer edinen Web3 teknolojileri, gelecek için yüksek potansiyel vadediyor. Metaverse'de sunulan NFT'ler, blokchain tabanlı platformlar, dijital varlıklar ve kripto paralar her geçen gün daha aşina olduğumuz kavramlar haline geliyor. Geleceğin teknolojileriyle ilgili gözden bir şey kaçırmamak adına, Metaverse’te ilk canlı TV yayınının yapılmasından, Chevrolet'in düzenlediği NFT açık artırmasında hiç teklif alamamasına kadar haftanın önemli Web3 gelişmelerini sizler için derledik.

Metaverse’te ilk canlı TV yayını yapıldı

20 Haziran Pazartesi günü, Türk televizyon tarihinde bir ilk yaşanarak EkoTürk TV’de İskender Ada’nın sunumuyla gerçekleşen ve blokzinciri şirketi Coinoxs CEO’su Can Azizoğlu’nun konuk olduğu Dijital Finans programının canlı yayını, metaverse platformu Decentraland’de eşzamanlı olarak yayınlandı. Program, sanal evrenden eş zamanlı yapılan ilk canlı yayın olarak tarihe geçerken, katılımcılar da Decentraland'deki canlı yayını avatarlarıyla takip etme fırsatı yakaladı. 

Konuyla ilgili görüşlerini paylaşan Coinoxs CEO'su Can Azizoğlu, "Coinoxs olarak blokzinciri alanında geliştirdiğimiz teknolojilerle ortaya koyduğumuz ilklere bir yenisini daha ekledik. Türk televizyon tarihinde daha önce yapılmamış bir deneyimi hayata geçirdiğimiz için mutluyuz" dedi.

Crystal Palace NFT dünyasına adım atıyor

nft-football

Premier League'de mücadele eden İngiliz futbol kulübü Crystal Palace da bu alan ilgisi olan futbol kulüplerinden biri oldu. Ünlü İngiliz futbol kulübü Crystal Palace, geçtiğimiz gün Amerika Birleşik Devletleri Patent ve Ticari Marka Ofisi’ne (USPTO) arması için ticari marka başvurusunda bulunduğunu açıkladı.

Lisanslı metaverse ticari marka avukatı Michael Kondoudis, haberi Twitter üzerinden paylaşarak “Crystal Palace Futbol kulübü arması için aşağıdakileri kapsayan bir ticari marka başvurusunda bulundu: NFT’ler, kripto para birimleri, dijital koleksiyonlar, sanal ayakkabı, giyim, spor malzemeleri, NFT ve kripto pazarları ve borsaları odaklanacak” ifadelerini kullandı.

NFT'lerde günlük satışlar son bir yılın en düşük seviyesinde

nft-dusus-trendi-2

NFT'lerin Haziran 2022'de yaklaşık 19 bine kadar düşen günlük ortalama satış sayısı, Haziran 2021'den bu yana en düşük noktaya geriledi. Haziran 2021'de henüz yeni bir akım sayılan NFT'ler gittikçe popülerleşiyor ve NFT pazarında hızlı yükseliş trendi devam ediyordu. Haziran 2022'de tekrardan bu noktaya gelinmesi ise NFT piyasasında bir şeylerin ters gittiğinin göstergesi. NFT pazarının toplam aylık işlem hacmi 4 milyar doların üzerindeki zirveden 800 milyon doların altına kadar düştü. Böylece, son 3 ayda NFT pazarının toplam değeri yüzde 40 düşerken ticaret hacmi de yüzde 66 geriledi.

Açıklanan verilere göre, 2021 yılında teknoloji dünyasının en büyük trendlerinden biri olan NFT'ler için Google'da yapılan aramalar, bu yılın başından mayıs ayına kadar yüzde 88 azaldı. Piyasada yaşana düşüşün NFT'lere olan ilgiyi azalttığını söyleyebiliriz. 

Facebook için NFT desteği: Neler değişecek? 

facebook-1

Meta, Facebook için dijital koleksiyon desteğini seçili içerik oluşturucularla test etmeye başladığını duyurdu. Bu gelişmeyle NFT trendine ayak uydurmaya çalışan Meta, test aşamasında olan özellik sayesinde, Facebook kullanıcılarının mevcut NFT'lerini "dijital koleksiyon" etiketiyle yeni bir sekme altında profillerine ekleyebilmelerini amaçlıyor.

Konuya ilişkin olarak Meta ürün müdürü Navdeep Singh, sosyal medya üzerinden yaptığı paylaşımlarda, ziyaretçilerin bir kullanıcıya ait Facebook profilindeki NFT’lere tıkladığında, dijital koleksiyonun yaratıcısı ve NFT'ler ile ilgili ayrıntılı bilgilere erişebileceklerini belirtti.

Meta'nın dijital cüzdanı Novi kapanıyor

novi-kapaniyor-1

Yakın zaman önce, Meta'nın dijital cüzdanı Novi'nin resmi web sitesinde yapılan açıklamada, platformun 1 Eylül'de sonlandıracağı ve 20 Temmuz tarihinden itibaren fon eklenemeyeceği belirtildi. Meta bu gelişmeyle beraber kullanıcılara bakiyelerini “mümkün olan en kısa sürede” geri çekmelerini tavsiye etti ve Novi'nin son operasyon gününden sonra kalan parayı müşteri banka hesaplarına ve banka kartlarına "aktarmaya çalışacağını" ifade etti.  Kullanıcıları Novi cüzdanlarındaki bakiyelerini 1 Eylül 2022 tarihinden önce çekmeleri konusunda uyaran Meta, hesabındaki bakiyeyi çekmeyi unutan kullanıcıların bakiyelerini Novi'ye eklenmiş olan bir banka hesabına ya da debit karta aktaracak.

Chevrolet, NFT açık artırmasında hiç teklif alamadı

chevroletCorvette

Yakın zaman önce Chevrolet, oldukça beğenilen modeli Corvette'nin NFT'sini açık artırmaya çıkaracağını duyurmuştu. Aracın hem NFT hem de fiziki olarak satılacak olmasıyla dikkat çeken müzayede, 20-24 Haziran tarihleri arasında gerçekleşti. NFT pazar yeri SuperRare'de gerçekleşen müzayedenin asıl dikkat çeken tarafı, NFT açık artırmasını kazanan teklif sahibinin yalnızca teklif verdiği NFT'ye değil, aynı zamanda tıpkı NFT'deki gibi nane yeşili renginde Corvette Z06'nın da sahibi olma şansını yakalayacak olmasıydı. Yalnızca müzayede kazananı için üretilecek olan Corvette Z06 modeli için şaşırtıcı bir şekilde NFT için hiç teklif gelmedi.

Bu olumsuzluğa rağmen Chevrolet sözcüsü Trevor Thompkins bardağın dolu tarafından bakarak "Web3'e ilk adımımız eğitici oldu ve müşterilerimize fayda sağlamak için teknolojiden yararlanmanın yollarını keşfetmeye devam edeceğiz" açıklamasında bulundu.

Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir