Haftanın önemli Web3 gelişmeleri [25-29 Temmuz]

Bu hafta yaşanan en önemli Web3 gelişmelerini sizler için derledik.

Gün geçtikçe hayatımızda daha fazla yer edinen Web3 teknolojileri, gelecek için yüksek potansiyel vadediyor. Metaverse'de sunulan NFT'ler, blokchain tabanlı platformlar, dijital varlıklar ve kripto paralar her geçen gün daha aşina olduğumuz kavramlar haline geliyor. Geleceğin teknolojileriyle ilgili gözden bir şey kaçırmamak adına, Blockchain tabanlı müzik platformu Audius'un hack'lenmesi, Metaverse gayrimenkul satışlarının 5 milyar dolar artacağı öngörüsü, SonicWall'un kripto dolandırıcılık raporunu yayınlaması, HTC'nin metaverse projeleri için Pixiv ile ortak olması, Mark Zuckerberg'ün metaverse için Apple'ı rakip olarak göstermesi, Solana'nın New York'ta fiziksel mağazasını açması yönündeki haftanın önemli Web3 gelişmelerini sizler için derledik.

Blockchain tabanlı müzik platformu Audius hacklendi!
Blockchain tabanlı müzik platformu Audius'un 18 milyon Audius kurum içi AUDIO tokenlerinin transferini talep eden kötü niyetli bir yönetim önerisini kabul etmesi sonucu 6,1 milyon dolarlık token transferi gerçekleştiren hacker saldırıdan 1.8 milyonluk Audius token'ı ele geçirdi. Audius, 24 Temmuz’da topluluk oylamasıyla kabul edilen kötü niyetli teklifin ardından hacker'ın topluluk hazinesinden fon çaldığını bildirdi.

Hacker, piyasa değeri 6 milyon dolardan fazla olan varlıkların bir kısmını 705 Ethereum’a yani 1,1 milyon dolara sattı.

Metaverse gayrimenkul satışları 5 milyar dolar artacak!
Küresel pazar araştırma şirketi Technavio‘nun yakın zaman önce yayınladığı rapora göre, 2026 yılına kadar metaverse emlak piyasasının yıllık yüzde 61.74 oranla 5.36 milyar dolar büyümesi bekleniyor. Yayınlanan rapora göre, metaverse emlak piyasasının 4 yıl içinde 5,36 milyar dolar artacağı ve büyümenin yüzde 41’ini ise Kuzey Amerika'dan kaynaklanacağı açıklandı. Metaverse'de bugüne kadar 500 milyon doları aşkın arsa satışı yapıldığını belirtmekte fayda var. 

metaverse-arsa

Raporda, metaverse gayrimenkul pazarının değerinde önemli etkenler arasında, daha fazla ünlü markanın metaverse'den arsa satın alma girişimleri ve pandemiyle birlikte hepimizin deneyimlediği insanların uzaktan çalışma yönelimleri yer alıyor.

SonicWall'un hazırladığı kripto dolandırıcılık raporu yayınlandı
Kripto paraların kullanımı yaygınlaştıkça zaman zaman olumsuz gelişmelerle de karşılaşır hale geldik. Siber güvenlik şirketi SonicWall tarafından yakın zaman önce yayınlanan rapora göre, finans sektöründeki kripto dolandırıcı vakalarının sayısı 2022’nin ilk yarısında yüzde 269 arttı.

SonicWall'un yayınladığı raporda, "Perakende sektörünü hedef alan kripto hırsızlığı bugüne kadar yüzde 63 artarken, finans sektörüne yönelik saldırılar yüzde 269 arttı" açıklamasında bulundu.

HTC metaverse projeleri için Pixiv ile ortak oldu
Tayvan merkezli akıllı telefon ve sanal gerçeklik gözlüğü üreticisi HTC, yayımlanan bir basın açıklamasında, metaverse platformu VIVERSE‘de anime tarzı üç boyutlu avatarlar oluşturmak amacıyla Japonya merkezli  sanatçılar için sanal topluluk platformu Pixiv ile ortaklık kuracağı belirtildi.

htc-1

HTC’nin metaverse projesi VIVERSE'ün başkanı Joseph Lin konu hakkında, "Pixiv ile yapılan iş ortaklığı, VIVERSE’deki sanal karakter sayısını hızla artıracak. Anime ve manga stillerini tercih eden kullanıcıların ihtiyaçlarını önemli ölçüde karşılayacak" açıklamasında bulundu.

Murk Zuckerberg, metaverse için Apple'ı rakip olarak gösterdi!
Meta'nın CEO'su Mark Zuckerberg, geçtiğimiz günlerde şirket içi yapılan bir toplantı sırasında, Apple ve Meta'nın, metaverse inşa etmek için çok derin ve felsefi bir rekabet içinde olduğuna inandığını söyledi. Elde edilen bilgilere göre rakip olarak Aplle'ı hedef gösteren Zuckerberg, yapılan toplantıda AR ve VR platformları oluşturma konusunda doğrudan Apple ile rekabet edeceğini belirtti.

meta-apple

Diğer bir yandan Zuckerberg, internetin hangi yöne gideceği konusunda Apple ile rekabet edeceğini söyledi ve Meta'nın, Apple'ın bu yıl çıkaracağı ilk artırılmış gerçeklik kulaklığına daha ucuz bir alternatif olarak konumlandıracağını söyledi.

Solana, New York'ta fiziksel bir mağaza açıyor!
Blok zinciri platformu Solana, New York'ta fiziksel bir mağaza açmasıyla gündeme geldi. New York'taki Hudson Yards’da açılan fiziksel mağazaya Solana Space ismi verildi. Açılan fiziksel mağaza için Solana Vakfı işbirliğiyle başlatıldı. NFT ve Phantom cüzdan eğitimlerinin de verileceği mağazada aynı zamanda sınırlı sayıda Blanksoles spor ayakkabıları ve Solana markalı ürünler sunulacak.

solana-retail

Solana, Twitter hesabı üzerinden konuyla ilgili şunları söyledi: “Mağazanın içinde Solana’nın nasıl çalıştığını, Web3’ün ne olduğunu öğreneceksiniz. Mağaza, Solana için bir kültür merkezi ve elçilik olarak tasarladı

Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir