Haftanın önemli Web3 gelişmeleri [15-19 Ağustos]

Bu hafta yaşanan en önemli Web3 gelişmelerini sizler için derledik.

Gün geçtikçe hayatımızda daha fazla yer edinen Web3 teknolojileri, gelecek için yüksek potansiyel vadediyor. Metaverse'de sunulan NFT'ler, blokchain tabanlı platformlar, dijital varlıklar ve kripto paralar her geçen gün daha aşina olduğumuz kavramlar haline geliyor. Geleceğin teknolojileriyle ilgili gözden bir şey kaçırmamak adına, dünyanın ilk NFT Excel tablolarının Ukrayna için satışa sunulması, Siacoin’in ana şirketi Skynet Labs kapanması, Türk teknoloji şirketi tarafından geliştirilen askeri metaverse uygulaması 'MiliVerse' NATO'da tanıtılması, Google yalnızca 4 blockchain şirketine 1,5 milyar dolar yatırım yapması, Mark Zuckerberg'ün metaverse'le ilgili yaptığı sosyal medya paylaşımının alay konusu olması yönündeki haftanın önemli Web3 gelişmelerini sizler için derledik.

Dünyanın ilk NFT Excel tabloları Ukrayna için satışa sunuldu!

Günümüzde oldukça popüler bir hale gelen NFT'ler sadece yatırım amaçlı değil, sosyal projelerin bir parçası olarak da kullanılabiliyor. 

nft-21

Ykın zaman önce Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelensky'nin portlerinden oluşan dünyanın ilk Microsoft Excel tabanlı NFT sanat koleksiyonu pazar günü satışa çıktı. Her biri 1 ETH'ye (yaklaşık 2 bin dolar) eşdeğer olan NFT'lerin satışından elde edilen tüm gelir, Ukrayna'nın içinde bulunduğu kötü durum için fon oluşturmak amaçlı kullanılacak.  Satışa sunulan koleksiyondan elde edilen gelirin tamamı ise, Ukrayna için kullanılmak üzere, dünya çapında sağlık hizmetlerine erişimi iyileştirmeye adanmış kar amacı gütmeyen Heart to Heart International vakfına bağışlanacak.

Siacoin’in ana şirketi Skynet Labs kapanıyor! 

Boston merkezli blockchain şirketi Skynet Labs, geçtiğimiz günlerde yayınladığı bir blog yazısında fon bulamadığı gerekçesiyle kapatılacağını açıkladı. 

skynet-11

Şirket CEO’su David Vorick, "Neyse ki Skynet bir platform olarak çalışmayı sürdürecek. Tüm kullanıcı dosyaları çevrimiçi kalacak ve altyapının önemli bölümleri aktif olarak gelişmeye devam edecek" açıklamasında bulundu.

Türk teknoloji şirketi tarafından geliştirilen askeri metaverse uygulaması 'MiliVerse' NATO'da tanıtıldı!

Yakın zaman önce, NATO Müttefik Dönüşüm Komutanlığı, çevrim içi ve fiziksel olarak Eğitim Teknolojisi Konferansı düzenledi. Düzenlenen etkinlikte, Türk teknoloji şirketi BİTES ise "NATO'nun eğitim ve öğretimini dönüştürmek için gelişen metaverse teknolojilerinden faydalanmak" konulu sunumuyla "workshop" gerçekleştirdi.

Şirket, NATO’nun gerçekleştirdiği etkinlikte askeri metaverse teknolojileri altyapısı MiliVerse’ün tanıtımını gerçekleştirdi. MilliVerse için geliştirilen bakım onarım modellemesiyle kullanıcılar, Atak helikopterde belirlenmiş söküm-takım işlemlerini gerçekleştirebiliyorlar. Diğer bir sanal gereklik odasında ise kullanıcılar, Türk Hava Kuvvetleri’nin eğitim uçağı KT-1T ile etkileşime girebiliyorlar.

Google, yalnızca 4 blockchain şirketine 1,5 milyar dolar yatırım yaptı!

Yakın zaman önce yayınlanan Blockdata raporuna göre Google'ın ana şirketi Alphabet, blockchain endüstrisine en fazla yatırım yapan şirketler arasında yerini aldı. Şirket, Eylül 2021 ile Haziran 2022 arasında blockchain sektörüne yaptığı 1,5 milyar dolar yatırım ile diğer halka açık şirketlerin yatırımlarının önüne geçti.

list-1 (1)

2022'de yatırımlarını 4 şirkete yoğunlaştıran Google, 2021'de yaptığı 601 milyon dolarlık yatırımı 17 farklı blockchain şirketi üzerinden gerçekleştirmişti. Style Labs, Alchemy, Blockchain.com, Cello, Helium ve Ripple'ın yer aldığı 17 şirket sayısının bu yıl yalnızca 4 şirkete düşmesi blockchain meraklılarının dikkatini çekti.

Mark Zuckerberg'ün alay konusu olan metaverse paylaşımı!

Meta, bu yılın başında Horizon Worlds adını verdiği metaverse ekosistemini kullanıma sundu. Zuckerberg, Horizon Worlds ile kullanıcıların kendi avatarlarını oluşturup sanal dünyanın tadını çıkarmalarını amaçladığını belirtmişti. Meta'nın, metaverse adına gerçekleştirdiği yatırımlar ise insanlarda Horizon Worlds'le ilgili oldukça yüksek bir beklenti meydana getirmişti. Zuckerberg, yakın zaman önce ise Facebook hesabından Meta’nın Horizon Worlds çalışmasından bir görsel paylaştı. Metaverse meraklılarını hayal kırıklığına uğratan görsel, beklentilerin aksine oldukça basit ve 'komik'ti.

Geçtiğimiz yıl metaverse evrenine yaklaşık 10 milyar dolar yatırım yapan Zuckerberg'ün paylaştığı gönderide, minyatür (evrendeki perspektif oldukça kötü olduğundan minyatür gibi algılanıyor) bir Eyfel Kulesi, bir katedral ve basitliğiyle bizi oyun dünyasının ilk yıllarına götüren Mark Zuckerberg avatarı bulunuyor.

Kariyer
Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir