Haftanın önemli Web3 gelişmeleri [12-16 Eylül]

Bu hafta yaşanan en önemli Web3 gelişmelerini sizler için derledik.

Gün geçtikçe hayatımızda daha fazla yer edinen Web3 teknolojileri, gelecek için yüksek potansiyel vadediyor. Metaverse'de sunulan NFT'ler, blokchain tabanlı platformlar, dijital varlıklar ve kripto paralar her geçen gün daha aşina olduğumuz kavramlar haline geliyor. Geleceğin teknolojileriyle ilgili gözden bir şey kaçırmamak adına, Bankacılık devi DBS'nin The Sandbox’ta arsa satın alması, Otelde unutulan "Meta Quest Pro"nun görüntülerinin sızdırılması, Disney'in metaverse dünyasına adım atması, Terra kurucusu için tutuklama kararı çıkarılması, Ethereum Merge güncellemesinin başarılı bir şekilde tamamlanması, PC oyun pazarında ilk Web3 oyununun yayınlanması yönündeki haftanın önemli Web3 gelişmelerini sizler için derledik.

Bankacılık devi DBS, The Sandbox’ta arsa satın aldı!

Güney Asya’nın en büyük bankacılık şirketlerinden DBS Bank, blockchain tabanlı metaverse oyun platformu The Sandbox ile ortaklık kurduğunu açıkladı. Şirket, The Sandbox'dan arazi aldığını duyurarak Singapur'da metaverse'e adım atan ilk banka oldu. 

DBS Bank, bu hamlesiyle, müşterilerine The Sandbox'da bulunan arsasında özel hizmetler de sunmayı planlıyor. Aldığı arsaya “DBS BetterWorld” adını veren şirket, metaverse platformunda müşterilerine çeşitli web3 deneyimleri sunacak.

Otelde unutulan "Meta Quest Pro"nun görüntüleri sızdırıldı!

Meta'da çalışan bir geliştiricinin kaldığı otelde VR başlığının erken mühendislik örneğini unutması sonucu, bir otel çalışanı görüntüleri sosyal medyadan paylaştı. Videoda, VR başlık ve yenilenmiş kontrolcüleri yer alıyor. Meta Quest Pro'nun kutusunda ise "Satılamaz! Mühendislik örneği" etiketleri göze çarpıyor.

Reddit’e yüklenen kutu açılış videosuna göre, Meta Quest Pro 256 GB yerleşik depolama alanıyla gelecek ve öne bakan 3 adet kameraya sahip olacak. Özelliklerine baktığımızda, cihazın fiyat etiketinin oldukça pahalı olması bekleniyor.

Disney metaverse dünyasına adım atıyor!

Yakın zaman önce, Disney'in iki yılda bir düzenlenen hayran buluşma etkinliği D23 Expo'da film ve dizi dünyasının meraklılarıyla buluşan Bob Chapek, şirketin geleceğe yönelik planları hakkında konuşurken Disney'in metaverse dünyasına girmesi yönünde çalışmalarına da değindi. 

bob-1

Reuters'ın aktardığına göre Chapek, Disney'in metaverse vizyonunu "yeni nesil hikâye anlatımı" olarak nitelendirdi ve "Disney kesinlikle bir yaşam tarzıdır. Buradaki esas mesele, yeni nesil hikâye anlatımından nasıl faydalanılacağına karar verip, kullanıcıya benzersiz bir deneyim sunmak" ekledi.

Terra kurucusu için tutuklama kararı!

Güney Kore’nin başkenti Seul’de bir mahkeme, Terra LUNA’nın geliştiricisi Do Kwon ile birlikte altı kişi için tutuklama emri çıkardı. Tutuklama kararının sermaye piyasası yasasının ihlali gerekçesiyle çıkarıldığı bildirildi. 

terra

Piyasaya sürülmesinin ardından değeri hızla artan Terra Luna'nın değerinin çok kısa bir süre içerisinde neredeyse sıfıra inmesi, kripto para piyasasından 40 milyar doların üzerinde paranın silinmesine neden olmuştu.

Ethereum Merge gerçekleşti: Karşınızda Ethereum 2.0

Uzun zamandır heyecanla beklenen Ethereum Merge güncellemesi, başarılı bir şekilde tamamlandı. Ethereum Vakfı, birleşmenin tamamlanması için 15 Eylül, saat 09.40 (TSİ) tarihine işaret etmişti ve beklenilen gibi de oldu; Ethereum istemcileri ve geliştiricileri ispatı konsensüs mekanizması sistemine geçiş yaptı. Böylece Ethereum yapılan ağ geçişi ile çalışma prensibini değiştiren ilk blockhain oldu. Meraklılar, Ethereum Mainnet Merge Viewing Party'yi YouTube üzerinde canlı olarak takip edebildi.

eth-1

Merge ile;

Ethereum blok zincirini mevcut iş kanıtı (PoW) mekanizmasından hisse kanıtı (PoS) modeline geçecek

Ethereum'daki enerji tüketimi yüzde 99,95 azalacak 

Ethereum’un enflasyon oranı Bitcoin’den daha düşük olacak.

Ether sayısı günlük bazda yüzde 90 düşecek 

Daha düşük maliyetli ve daha çevre dostu hale gelecek Etherum'un daha fazla kurumsal yatırımcıyı çekmesi bekleniyor

Gelecekteki ölçeklenebilirlik yükseltmeleri için zemin hazırlanacak

Karşınızda Epic Games mağazasındaki ilk NFT oyun!

Mythical Games, geçtiğimiz Haziran ayında, oyunu Epic Games Store’a getirme planlarından bahsetmişti. Bugün ise NFT destekli oyun Epic Games Store'da piyasaya sürüldü ve PC oyun pazarında yayınlanan ilk Web3 oyunu oldu. Blankos Block Party'nin oynamasının ücretsiz olduğunu da belirtmeden geçmeyelim.

BLANKOS-BLOCK-PARTY-BLOCKCHAIN-GAME-1

Şu anda "erken erişim" olarak kullanıcılara sunulan oyunun lansmanı 28 Eylül'de ek içerikle birlikte platformlarda karşımıza çıkacak. Blankos Block Party'de kullanıcılar, oyunda yer alan NFT'leri oyun pazarından alıp satabilecekler.

Kariyer
Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir