Haftanın önemli Web3 gelişmeleri [1-5 Ağustos]

Bu hafta yaşanan en önemli Web3 gelişmelerini sizler için derledik.

Gün geçtikçe hayatımızda daha fazla yer edinen Web3 teknolojileri, gelecek için yüksek potansiyel vadediyor. Metaverse'de sunulan NFT'ler, blokchain tabanlı platformlar, dijital varlıklar ve kripto paralar her geçen gün daha aşina olduğumuz kavramlar haline geliyor. Geleceğin teknolojileriyle ilgili gözden bir şey kaçırmamak adına, Ticketmaster'dan NFT bilet hamlesi, Vitalik Buterin'in metaverse açıklaması, Socios’un Barça Studios’a yatırımı, Shiba Inu'nun paylaştığı gizemli videodaki silüetin ortaya çıkması, 200 milyon dolar çalınan Nomad'den açıklama gelmesi, Instagram'ın NFT özelliğini 100 ülkeye daha açması yönündeki haftanın önemli Web3 gelişmelerini sizler için derledik.

Ticketmaster'dan NFT bilet hamlesi

Markalar, günümüzde oldukça popüler bir hale gelen NFT'ler için yeni kullanım alanları yaratmanın peşindeler. Başka bir eşi daha bulunmayan dijital varlıklar olan NFT'ler, bu yönüyle birçok markaya yeni pazarlama fırsatları sunuyor. Amerikan bilet satış ve dağıtım şirketi olan Ticketmaster ise, yakın zaman önce verdiği bir iş ilanıyla, NFT tabanlı projelerini büyütmeyi amaçladığını işaret etti. 

ticketmaster

Firma, LinkedIn üzerinden yayınladığı iş ilanında NFT biletleme araçları konusunda tecrübeli mühendisler aradığını belirtti. Bu durum, konser, tiyatro, maç gibi birçok etkinlik biletinin fizikselin yanında NFT olarak sunulabileceğini de gösteriyor. Elinizdeki NFT biletlerinin değerinin ise etkinliği önemine göre belirleneceğini söyleyebiliriz.

Vitalik Buterin: "Facebook’un şu anda yarattığı her şey boşa gidecek"

Ethereum Kurucu Ortağı Vitalik Buterin, Twitter üzerinden yaptığı bir açıklamada, şirketlerin metaverse oluşturma yönündeki mevcut çabalarının bir yere varacağına inanmadığını belirtti. Vitalik yatığı paylaşımda, metaverse’ün “gerçekleşeceğini” düşündüğünü ancak henüz potansiyelinin başında olduğundan şirketlerin metaverse'ün ne yöne evrileceğini bilmelerinin ve insanların gerçekte ne istediğini anlamalarının şu an için erken olduğunu belirtti.

Buterin paylaştığı tweet'de, Benim eleştirim "Metaverse Wikipedia, Metaverse Encyclopedia Britannica'yı yenecek"ten daha derin. Henüz metaverse'ün tanımını gerçekten bilmiyoruz, insanların gerçekte ne istediğini bilmek için çok erken. Dolayısıyla Facebook’un şu anda yarattığı her şey boşa gidecek" ifadelerine yer verdi.

Socios’tan Barça Studios’a yatırım

Taraftar token denildiğinde akla ilk gelen platformlardan birisi olan Socios, taraftarların kulüplerine daha yakın olmalarını ve kulübün alacağı kararlarda söz sahibi olmalarını sağlıyor. Yakın zaman önce Barcelona spor kulübü yaptığı açıklamada, kulübün Blockchain, NFT ve Web3 stratejisinin büyümesini hızlandırmak adına Barça Studios bölümünün yüzde 24.5 hissesinin Socios tarafından satın alındığı duyuruldu. Socios ve Barça Studios arasında gerçekleşen satın alma bedeli ise 100 milyon dolar oldu.

barca-studios

Socios.com ve Chiliz CEO’su Alexandre Dreyfus konuyla ilgili şunları söyledi: “Barça Studios, artık kulübün Web3 içerik stratejisini uygulamaya koymak ve kulübe sezonlar boyunca fayda sağlayacak yeni uzun vadeli gelir akışları sunmak için teknolojimizden, uzmanlığımızdan ve küresel ölçeğimizden yararlanabilir. Hayranları takımlarına ve birbirlerine yaklaştıran topluluklar oluşturmada teknolojinin oynayabileceği rol konusunda tutkuluyuz. Blockchain teknolojisi, hayranlara topluluklarında kaldırılamayan veya iptal edilemeyen, harcanamayan veya süresi dolan bir rol ve üyelik sağlayabilir”

Shiba Inu'nun paylaştığı videodaki gizemli silüet ortaya çıktı!

Ünlü meme token Shiba Inu (SHIB), yakın zaman önce resmi Twitter hesabından gizemli bir video paylaşımı yapmıştı. Paylaşılan videoda yer alan ve ne olduğu anlaşılmayan silüet, SHIB hayranlarını ve yatırımcılarını oldukça heyecanlandırmıştı.

Geçtiğimiz günlerde Shiba Inu, bir süredir üzerinde çalıştığı oyunun ismini ve detayları duyurarak gizemli videonun ardından duyulan heyecanı sona erdirdi. Bir CCG (Kart Koleksiyonu Oyunu) niteliği taşıyan oyunun isminin “Shiba Eternity” olduğu belirtildi. PlaySide Studios işbirliği ile hayata geçirilen kart oyunu hem Apple App Store’da hem de Google Play Store’da satışa sunulacak. Shiba'nın ilerleyen günlerde oyun içi görseller, oynanış videoları veya bir tanıtım videosu yayınlayacağını söyleyebiliriz.

200 milyon dolar çalınan Nomad'den açıklama geldi!

Her geçtiğimiz hafta ne yazık ki yeni bir kripto para platformunun saldırıya uğradığı haberiyle karşılaşıyoruz. Yaşanan son olumsuz gelişme ise köprü platformlarından Nomad Bridge'den. Nomad'in yakın zaman önce yaptığı güncellemenin ardından meydana gelen kod hatası nedeniyle platform kullanıcıları, karşı taraftaki adresi kendi adresiyle değiştirip aktarımı tekrarlayarak Nomad'den toplamda 200 milyon dolar çaldılar. 

nomad-pic-1

Yapılan saldırının ardıdnan Nomad, "Bir soruşturma devam ediyor ve blockchain istihbaratı ve adli tıp için önde gelen firmalar tutuldu. Kolluk kuvvetlerini bilgilendirdik ve durumu ele almak ve zamanında güncellemeler sağlamak için 24 saat çalışıyoruz. Amacımız, ilgili hesaplar ve fonların izini sürmek ve kurtarmak." açıklamasında bulundu.

Instagram, NFT özelliğini 100 ülkeye daha açıyor!

Meta, 4 Ağustos’ta paylaşılan güncelleme ile dijital koleksiyon özelliğini 100 ülkeye daha açılacağını duyurdu. Daha önce yalnızca ABD’de seçili içerik üreticilerinin kullanımına sunulan özellik uluslararası kullanıma açılacak. Böylece daha fazla kullanıcı NFT'lerini Instagram hesaplarında sergileyebilecek.

Instagram kullanıcılarının NFT koleksiyonlarını profillerinde sergilemelerini mümkün kılan bu özellik, Afrika, Asya-pasifik, Ortadoğu ve Amerika kıtasındaki 100 ülkede kullanıcılara sunulacak. Şirket, bu özellikle birlikte Coinbase Wallet ve Dapper entegrasyonunu ve Flow desteğini duyurdu. Böylece, Instagram kullanıcıları sahip oldukları Rainbow, MetaMask, Trust, Coinbase ve Dapper cüzdanlarını Meta'ya bağlayabilecekler.

Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir