İnsanı sebze kutusu zanneden robot işçiyi öldürdü

Güney Kore'de, insanı yiyecek kutularından ayırt edemeyen robot, bir adamı ezerek öldürdü.

Raporlara göre, Güney Kore'de bir işçi, robot tarafından ezilerek hayatını kaybetti. Olayın nedeni ise robotun, insanı yiyecek kutularından ayırt edememesiydi.

İnsanı, sebze kutusu olarak algıladı

Olay, Güney Kore'deki bir şirketinin tesisinde meydana geldi. İnceleme yapmak üzere robotun yanına giden bir işçi, beklenmedik bir olayla karşılaştı. Robot, yaklaşan kişinin kafasını sebze kutusu olarak algılayarak onu yakaladı ve taşıma bandına doğru itti. Sonrasında, yüzünü ve göğsünü ezdiği belirtilen raporlara yansıdı.

robot-3

Şirketin açıklamasına göre, robotun görevi biber kutularını kaldırıp paletlere yerleştirmekti. Polise sunulan bilgilerde belirtilene göre, biber ayıklama tesisinde robotun sensör işlemleri kontrol ediliyordu. Gece geç saatlerde, robotu üreten şirketin bir çalışanı, robotun performansını değerlendirmek için fabrikada kalmıştı. Robotu incelerken, algoritmada meydana gelen bir hata nedeniyle kişi ağır yaralandı. Hastaneye kaldırılan kişi hayatını kaybetti.

Kariyer
Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir