Günde kaç defa telefona bakıyorsunuz? [Araştırma]

Dünya genelindeki kullanıcıların günde kaç defa telefona baktıkları araştırıldı. Sonuçlar endişe verici.

Günümüzde akıllı telefonlar, hayatımızın ayrılmaz bir parçası haline gelmiş durumda. Bu cihazlara gün içinde birçok defa göz atmak artık yaygın bir alışkanlık haline geldi. Sabahları uyanır uyanmaz bile ilk iş olarak ekranları kontrol etme eğilimi veya iş veya okulda aralıklarla telefonlara bakma gerekliliği, zaman zaman rahatsız edici bir düzeye ulaşabiliyor. Sosyal medya platformları, anlık mesajlaşma uygulamaları, e-postalar ve haber kaynakları gibi birçok bilgi ve etkileşim kaynağı, kullanıcıları sürekli olarak ekranlarına çekiyor. Peki, dünya genelindeki insanların günde kaç defa telefonlarına baktıklarını düşündünüz mü?

6 milyar 925 milyon insan akıllı telefon sahibi

Günümüzde, dünya genelinde 6 milyar 925 milyon insan, akıllı telefon sahibi. 2026 yılına kadar ise bu sayının 7 milyar 52 milyona ulaşması bekleniyor. Akıllı telefon kullanımındaki bu sıklık, bazı sorunları beraberinde getirebiliyor. Yapılan bir araştırma, insanların gün içinde telefonlarını kaç defa kontrol ettiklerini mercek altına alıyor.

akıllı-telefon-1

Cumhuriyet Gazetesi’nden Şehriban Kıraç’ın haberine göre, küresel çapta gerçekleştirilen araştırma, insanların gün içinde telefonlarını kaç defa kontrol ettiklerini ortaya çıkarmayı hedefliyor. 5 bin kişi üzerinden değerlendirme yapılan araştırmada, örneklemi 18-47 yaş arasını kapsayan akıllı telefon kullanıcıları oluşturuyor. 

Her 10 kişiden biri günde beş saatten fazla telefona bakıyor

Araştırmanın sonuçlarına göre, kullanıcılar telefon ekranları kaydırarak yılda 4.8 kilometrelik içerik tüketiyor. Her 10 kişiden birinin günde beş saatten fazla telefona baktığını belirten araştırma, akıllı telefon kullanıcıların dörtte birinin günde en az üç saatini ekrana bakarak geçirdiğini ortaya koyuyor.

Ayrıca, bundan on yıl önce, Android uygulaması Locket tarafından 150 bin android telefon kullanıcısından veri topladığı başka bir araştırma, ortalama bir kullanıcının telefonunu günde yaklaşık 110 kez kontrol ettiğini ortaya koymuştu. Telefon kullanımının yoğun olduğu zamanlarda ise bu, her altı veya yedi saniyede bir telefona bakmak anlamına geliyor. Bu ise, kullanıcıların cihazlarının kilitlerini gün içinde 900 defaya kadar açtıklarını ifade ediyor. Son on yılda nelerin değiştiğini göz önünde bulundurmak, telefon kullanım sıklığımızdaki değişime geniş çerçeveden bakmamıza yardımcı olacaktır.

telefona-bakma-1

Yapılan araştırma, akıllı telefon kullanıcılarının telefonlarına genellikle nerede baktığını da ortaya koyuyor. Kullanıcıların yüzde 69'unun telefonlarını tuvalette kullandığını belirten araştırma, kullanıcıların yüzde 60'ının ise aynı evde bulunan fakat farklı odada olan biri ile iletişim kurmak için mesaj göndermeyi tercih ettiğini söylüyor.

Ayrıca, insanların yüzde 75'inin uyandıktan ilk üç dakika sonra telefonlarına baktıklarını öne süren araştırma, akıllı telefon kullanıcılarının yüzde 47’sinin şarjı yüzde 20’nin altına düştüğünde kaygılanmaya başladıklarını belirtiyor.

Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir