Guinness Rekorlar Kitabı’nın ortaya çıkışının ilginç hikayesi!

Her yıl yayınlanan ve hem insan başarılarının hem de aşırılıkların dünya rekorlarını listeleyen Guinness Rekorlar Kitabı'nın ortaya çıkışının ilginç hikayesini biliyor musunuz?

Her yıl yayınlanan ve hem insan başarılarının hem de aşırılıkların dünya rekorlarını listeleyen Guinness Rekorlar Kitabı oldukça ilginç bir geçmişe sahip. İsminde de yer aldığı üzere, kitabın gerçekten de Guinness bira fabrikasıyla bir alakası var mı? Gelin, bizi her yıl şaşırtmayı başaran bu rekorlar kitabının ardında yatan ilginç hikayeye yakından bakalım.

Fikir, bir av partisinde ortaya çıktı

guinness

Guinness Rekorlar Kitabı, Sir Hugh Beaver tarafından 1955 yılında yayınlanmaya başlanmıştır. Guinness Bira Fabrikası'nın Genel Müdürü Sir Beaver, katıldığı bir av partisinde arkadaşlarıyla Avrupa'nın en hızlı kaz türünün hangi ülkede olduğu konusunda tartışırlar. Ancak tartışma sonuçsuz kalır çünkü bu konuda herhangi bir referans kitap yoktur. Bu düşünce ile birlikte, Sir Beaver ve arkadaşları, Avrupa'daki en hızlı kaz türünün hangi ülkede olduğu gibi sorulara cevaplar bulabilecekleri bir referans kaynağı oluşturmaya karar verdiler. Anlaşılacağı üzere kitap, barlardaki ve partilerdeki içinden çıkılmaz tartışmaları çözmek için bir 'gerçekler kitabı' fikri olarak başladı.

guinness-rekorlar-kitabi-kaz

Söylenenlere göre Sir Hugh Beaver, kitabın ortaya çıkışı üzerine şu ifadeleri kullandı: “Ülkemin barlarında sırf çözümsüz tartışmalar yüzünden kim bilir kaç kavga çıktı, kaç kez ‘en iyi avcı benim, en büyük ev bana ait’ gibi anlamsız konular yüzünden tartışmalar yaşandı. Üstelik bunlar sadece kişiler arasında maddi değil, manevi anlamda da tahribat yarattı. Buna kesinlikle bir son vermeliyim.”

guinness-rekorlar-kitabi-tirnak

Bu fikir, daha sonra Guinness Rekorlar Kitabı olarak bilinen kitabın ortaya çıkışına yol açtı. İlk olarak 1955 yılında yayınlanan kitap, o dönemde Avrupa'nın en hızlı kazı gibi sorulara cevaplar içeriyordu. Ancak zaman içinde, kitap tüm dünyada en büyük, en küçük, en uzun, en hızlı ve benzeri sorulara cevaplar bulabilecek bir referans kaynağı haline geldi. Bugün, Guinness Rekorlar Kitabı, dünya çapında en çok satan kitaplar arasında yer almakta ve tüm dünyada milyonlarca insan tarafından okunmaktadır. Her yıl güncellenen kitap dünya çapındaki en ilginç rekorları içermektedir.

Kariyer
Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir