Gözaltındayken Ölen Mülteci Çocuğun Anısına, "Jakelin" Etiketli Şişe Kola Satılıyor

  • New York'ta yer alan yaratıcı topluluk Conquistadors, Brooklyn'de bulunan South Side Grocery Corp. isimli dükkanla iş birliği yaparak; babasıyla birlikte yasa dışı yollarla ABD'ye giren, daha sonra yakalanarak gözaltına alınan ve gözaltındayken hastalanarak hayatını kaybeden 7 yaşındaki Guatemalalı Jakelin Caal Maquin anısına “Jakelin” etiketli şişe Coca-Cola sattı.
  • Conquistadors, Coca-Cola’nın online mağazasından 40 adet özel yapım "Jakelin" şişeleri sipariş ederek ABD'ye girmeye çalışanlar etrafındaki insani konular ve Jakelin’in ölümü hakkında farkındalığı arttırmak istedi.
  • Jakelin etiketli şişe Coca-Cola'ların satışından elde edilen kazancın %90'ı, Border Angels adlı kar amacı gütmeyen gruba gitti.
  • İlgili Yazı: Dünyaya Nasıl Zarar Verdiğimizi Gösteren 16 Çarpıcı Sosyal Reklam

Coca-Cola'nın geçtiğimiz yıllarda yaptığı en dikkat çekici pazarlama faaliyetlerinden birisi, hiç şüphesiz üzerinde isim yazan şişe ya da kutu kolalardı. Ve geçtiğimiz günlerde üzerinde isim yazan bu Coca-Cola şişeleri, ABD sınırında yaşanan ve yürekleri parçalayan bir hikaye konusunda farkındalığı artırmak için kullanıldı. New York şehrinin Brooklyn bölgesindeki Williamsburg isimli mahallede yer alan South Side Grocery Corp. isimli dükkan, geçtiğimiz günlerde 7 yaşındaki Guatemalalı Jakelin Caal Maquin anısına “Jakelin” etiketli düzinelerce şişe Coca-Cola satmaya başladı.

https://pazarlamasyon.com/en-etkileyici-sosyal-sorumluluk-afisleri/

ABD’nin güney sınırına doğru 2 bin kilometrelik bir yolculuktan sonra, Jakelin ve babası aralık ayında büyük bir grubun bir parçası olarak yasa dışı bir şekilde New Mexico üzerinden ABD'ye giriş yaptı. Daha sonra Jakelin ve babası, ABD güvenlik güçleri tarafından göz altına alındı. Gözaltına alındıktan kısa bir süre sonra, Jakelin aşırı hastalık belirtileri göstermeye başladı ve bundan iki gün sonra da maalesef hayatını kaybetti.

Bir yandan Jakelin'in yakınları, onun ölümünün daha acil tıbbi müdahale ile önlenebileceğini söylerlerken bir yandan da bu acı ölüm, Donald Trump’ın göçmenler ve mülteciler hakkındaki katı politikaları konusunda protestoların artmasına neden oldu. Bu olay üzerine New York'ta yer alan
Conquistadors isimli yaratıcı topluluğu da Coca-Cola’nın online mağazasından 40 adet özel yapım "Jakelin" şişeleri sipariş ederek ABD'ye girmeye çalışanlar etrafındaki insani konular ve Jakelin’in ölümü hakkında farkındalığı arttırmak istedi
. Daha sonra her birinin üretimi 5 dolara mal olan şişeler, South Side Grocery isimli dükkanda normal Coca-Cola satış fiyatı olan 1,5 dolardan satışa sunuldu ve bu satışlardan elde edilen kazancın %90'ı, Border Angels adlı kar amacı gütmeyen gruba gitti.

Bununla birlikte bu proje herhangi şekilde Coca-Cola tarafından desteklenmedi. 2006 yılında ABD'ye göç eden ve daha sonra
Conquistadors'u kuran Ekvadorlu reklam müdürü Mauricio Alarcon bu konuyla ilgili olarak "Markaların sosyal araçlarını insanların eline bıraktıkları bir dünyada yaşıyoruz ve onlarla ne yapmak istediklerine karar veren toplumdur." dedi.

Gerilla farkındalık kavramı, özel yapım Coca-Cola şişeleri zararına satıldığı için kendi başına etkili bir bağış toplama yöntemi değil gibi görünüyor. Ancak tasarımcı Gabi Guiard ve yazar Lauren Alarcon da dahil olmak üzere projeye dahil olan Alarcon ve diğerleri, bu projenin, mülteci yardım gruplarına bağışları tetikleyeceğini ve diğer dükkanların da benzer şişeleri satışa sunmaları için onları teşvik edeceğini umuyorlar. Hatta kitle fonlama sitesi GoFundMe üzerinde "Jakelin Cokes" isimli bir ekip tarafından Border Angels için 1000 dolar toplama hedefiyle bir bağış kampanyası başlatıldı ve 10 gün içerisinde 1.037 dolar bağış toplandı.

Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir