Göz kamaştırıcı tasarım, yüksek çözünürlüklü ses:Huawei FreeBuds 5

Huawei’nin farklı tasarımı ve güçlü özellikleriyle dikkatleri üzerine çeken yeni kulaklığı Huawei FreeBuds 5’e yakından bakalım.

Teknolojik cihazlarda mobilitenin hiç olmadığı kadar önemli bir hal aldığı günümüzde, önemli bir aksesuar olan kulaklıklar artık hayatımızın önemli bir parçası. Geçtiğimiz haftalarda akıllı saat pazarında Watch Ultimate ile çıtayı yükselten Huawei, aynı zamanda farklı tasarımı ve güçlü özellikleriyle yepyeni kablosuz kulaklığı FreeBuds 5 ile dikkatleri üzerine çekti. Yüksek çözünürlüklü sesi, uzun pil ömrü ve akıllı ses bağlantısı ile öne çıkan FreeBuds 5’e yakından bakalım. 

Su damlasından ilham alan etkileyici tasarım
Huawei FreeBuds 5'in en önemli yeniliğini su damlasından ilham alan tasarımında görüyoruz. Markanın önceki modelleri olan FreeBuds 3 ve FreeBuds 4, daha geleneksel bir tasarıma sahipken FreeBuds 5’in fütüristik tasarımıyla oldukça dikkat çekici olduğunu söyleyebiliriz. FreeBuds 5’in damlacık şeklindeki ergonomik tasarımı kulakların dış hatlarına uymasını, kulaklıklar ile daha geniş bir temas alanı sağlayarak nefes alabilen bir kullanım deneyimi sunuyor. 5.4 gram ağırlığıyla kulaklık tekleri oldukça hafif, dolayısıyla uzun süreli kullanımlarda kulağı yormuyor hatta bir süre sonra kulaklıkların sanki kulakta yokmuş hissi yarattığını söyleyelim.

Yay şeklindeki gövde, bir kulaklığa dokunulduğunda basıncın eşit olarak dağıtılmasını sağlıyor, böylece etkileşimler daha zahmetsiz. Huawei, diğer açık uçlu kulaklık tasarımlarından farklı olarak, FreeBuds 5 için kutuya birkaç çift kulaklık kılıfı eklemiş. Bu kılıflardan uygun olanını takarak, FreeBuds 5 kulaklıklarınızın daha iyi oturmasını sağlayabiliyorsunuz. Kulaklıklarının dışarı bakan kısmı dokunmatik bir yüzeye sahip. Geniş yüzey alanı içerisindeki dokunmatik yüzeydeki kontrolleri rahatça kullanabiliyorsunuz. Parmak hareketleriyle ses seviyesi rahatça ayarlanabiliyor ve çift tıklama ile telefon çağrılarına kolayca yanıt verilebiliyor. Bunun yanında dokunmatik yüzeye basılı tutularak aktif gürültünün engellenebildiğini ve telefon çağrılarının kolayca reddedilebiliyor. AI Life uygulaması ile de dokunmatik kontrolleri kişiselleştirebileceğinizi belirtelim.

Kulaklıklar gibi şarj kutusu da yenilenmiş bir tasarıma sahip. 50,1 mm genişliği ve 66,6 mm uzunluğundaki kutu, yumurtayı andıran eğlenceli bir tasarıma sahip şarj kutusunun farklı bir tasarımı olsa da taşıma konusunda bir sorun yaratmıyor. Şarj kutusu, kulaklıklarla birlikte 55 gram civarında bir ağırlığa sahip, yani kulakları asla yormayacak derecede hafif.  Kulaklıkları yerinden çıkarmak ve yerleştirmek de son derece kolay. Huawei FreeBuds 5, suya ve sıvı sıçramalarına karşı IPX4 derecelendirmeye sahip. Dolayısıyla yağmurlu günlerde ya da spor yaparken terlemeye karşı dirençli olduğunu söyleyelim.  

Gelelim kulaklıkların can alıcı renklerine… Huawei FreeBuds 5, göz kamaştırıcı bir görünüme sahip beyaz ve gümüş orman renk seçeneğiyle satışa sunuluyor. 

Kusursuz ses, maksimum performans
FreeBuds 5’in teknik özelliklerine baktığımızda, kendi fiyat aralığındaki modellere kıyasla oldukça başarılı özellikler sunuyor. Hi-Res adı verilen kayıpsız ses teknolojisi, Huawei'nin yeni kulaklık modelinde karşımıza çıkıyor. Huawei FreeBuds 5 Bluetooth 5.2 desteğine sahip. Böylelikle bağlı cihazla hızlı ve düşük enerji tüketimiyle bağlantı kurabiliyor. Ayrıca Bluetooth ses formatı ile, ses iletim hızını 990 Kbps'e kadar artırıyor. Bu teknolojinin, amiral gemisi kulaklıkların sunduğu 320 Kbps'lik ses kalitesine kıyasla oldukça üstün bir ses deneyimi sunduğunu belirtelim. Böylece kayıpsız bir ses deneyimi mümkün hale geliyor. Ayrıca kulaklığı desteklemek için 11 mm çift manyetik devre dinamik sürücüler de kullanılmış. Öte yandan kulaklığın 10 bantlı EQ ayarı, müzik zevkinize uygun olarak ses kalitenizi en üst düzeye çıkarmanızı sağlıyor. Ayrıca, otomatik akıllı dinamik ANC (Aktif Gürültü Engelleyici) özelliği de bulunan cihaz bu özellikle, kullanıcının bulunduğu ortamın gürültüsüne göre otomatik olarak aktif gürültü engelleme modları arasında geçiş yapabilmesine imkân tanıyor. 

FreeBuds 5'in ayarlarını yönetebileceğiniz AI Life uygulamasındaki "Ses Kalitesi ve Efektler" bölümünde, "Varsayılan", "Basları Yükselt", "Tizleri Yükselt" ve "Sesler" olmak üzere dört temel ayar yer alıyor. "Varsayılan" ayarında, frekanslar genel olarak dengeli bir şekilde dağılırken, sunulan üç farklı özel ayar sırasıyla düşük, yüksek ve orta frekanslara odaklanıyor. Böylece, müzik dinlerken hangi frekansların daha ön planda olmasını istiyorsak, buna göre seçim yapabilmemiz mümkün oluyor. Huawei, sadece bu özelliklerle sınırlı kalmayıp kendi özel ses profillerinizi oluşturma imkânı da sunuyor. Uygulamada "+" simgesine tıklayarak, 10 bantlı ekolayzır ayarlarına ulaşabiliyorsunuz. Her frekans bandının seviyesini istediğiniz gibi ayarlayarak, kişiselleştirilmiş bir ses deneyimi oluşturabiliyorsunuz. Birçok ayar yapılabilen AI Life uygulaması ile FreeBuds 5’in de kontrollerini de yapmak mümkün. AI Life uygulamasını Huawei AppGallery ve Apple App Store’dan, Android telefon kullanıcıları ise öncelikle AppGallery’yi telefonlarına kurarak daha sonra AI Life’ı bu mağazadan edinebiliyor. 

Pil açısından değerlendirdiğimizde, Huawei’nin FreeBuds 5’in tek şarjla aktif gürültü engelleme açıkken 3.5 saat, kapalıyken ise 5 saat boyunca çalabileceği, şarj kutusuyla birlikte kullanıldığında ise, aktif gürültü engelleme açıkken 20 saate ve kapalıyken 30 saate kadar kullanım süresi iddiasını testimiz boyunca gerçekleştirdiğini gördük. FreeBuds 5’in 5 dakilalık şarj ile 2 saat kullanım süresi sunduğunu ve tamamen şarj olması için sadece 20 dakika gerektiğini belirtelim.

Tüm Android ve iOS cihazlar ile uyumlu olan Huawei FreeBuds 5, oyun oynamaktan keyif alanlara da hitap ediyor. Kulaklıkta yer alan oyun modu, 150 ms düşük gecikme sunuyor.

Sonuç
Son yılların en popüler teknolojik ürünleri arasında yer alan kablosuz kulaklıklar, sunduğu özellikler ve kullanım kolaylıklarıyla hiç olmadığı kadar çekici hale gelmiş durumdalar. Büyük bir ivme kazanan kablosuz kulaklık pazarında adından sıkça bahsettiren Huawei’nin Freebuds 5 modeli zengin özelliklerinin yanı sıra konforlu kullanım sağlayan başarılı tasarımıyla da ön plana çıkıyor. Kulaklığı deneyimlediğimiz bir haftalık süreçte, ses kalitesinin ne kadar net ve tatmin edici olduğunu gördük. Kablosuz kulaklık satın alırken belki de en dikkat ettiğimiz kriterlerden biri de kuşkusuz tasarım özellikleri. Bu anlamda Freebuds 5’in kullanım kolaylığı ve şık dizaynıyla gerçekten dikkat çekici olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Öte yandan  hafifliğiyle son derece rahat ve konforlu bir deneyim sunuyor. Ses kalitesi bakımından FreeBuds 5; 11 mm çift manyetik devre dinamik sürücü, yüksek çözünürlüklü kodlayıcı desteği, Hi-Res Audio Wireless sertifikası, 16Hz - 40 KHz arası frekans yanıt aralığı, turbo bas teknolojisi dahil olmak üzere birçok özelliği ile birlikte aktif gürültü engelleme performansı, açık uçlu tasarıma sahip bir kulaklık için fazlasıyla iyi. Pil ömrü özellikleriyle de iyi performans gösteren kulaklık, hızlı şarj özelliği ile beklentileri sonuna kadar karşılıyor. 

Sonuç olarak Huawei FreeBuds 5 orta segmentte dikkate değer yenilik ve yüksek performansıyla dikkate değer yenilikler sunuyor. Beyaz ve Gümüş Orman olmak üzere iki farklı renk seçeneğine sahip olan Huawei FreeBuds 5’i 2 bin 999 TL karşılığında satın alabilirsiniz.

Huawei FreeBuds 5 teknik özellikleri

 • Kişiye özel gürültü önleme özelliği
 • Kişiye özel otomatik ses kalitesi ayarlama
 • Akıllı uyarlanabilir kulak eşleştirme
 • Yüksek çözünürlüklü ses (990 kbps, 16Hz – 40 KHz arası)
 • 11 mm çift manyetik sürücü
 • Çok hafif tasarım (5,4 gram kulaklık, 45 gram kasa)
 • 10 bant EQ ayarı
 • 14,3 mm büyük diyafram
 • Otomatik akıllı dinamik ANC
 • Oyun modunda 150 ms düşük gecikme
 • 5 dakikada 2 saatlik şarj. 20 dakikada sıfırdan tam şarj. ANC açıkken 3,5 saat, kapalıyken 5 saat oynatma süresi. Şarj kutusuyla birlikte 30 saat pil ömrü
 • Tüm Android ve iOS cihazlar ile uyumlu
 • IPx4 su sıçramasına dayanıklılık
Kariyer
Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir