Google'ın Yeni Uygulaması ile Nesli Tükenmekte Olan Diller Yeniden Canlanıyor

Dünya üzerinde bilinen dillerin aksine bilinmeyen birçok dil de var biliyorsunuz ki. Bazı diller geçmişten günümüze kadar gelmiş olsa da bazıları unutuldu ve günümüze kadar gelemedi. Bunun yanı sıra şimdilerde ise unutulmaya yüz tutmuş birçok dil bulunuyor. Google da bu konuya dikkat çekmek ve nesli tükenmekte olan dilleri canlı tutmak için yeni bir uygulama geliştirdi.

Google evrensel erişimiyle, kaybolan diller hakkında farkındalık yaratmaya çalışıyor. Google Arts & Culture, unutulmaya yüz tutmuş bir dildeki nesnelerin adını ve telaffuzunu öğrenmemiz için açık kaynaklı bir fotoğraf çevirisi olan Woolaroo'yu duyurdu. Araç, günlük hayatımızdaki nesneleri tanımlamak için Google Cloud’un görüntü tanıma yeteneklerinden yararlanıyor.

[video width="1280" height="720" mp4="https://pazarlamasyon.com/wp-content/uploads/2021/05/google-arts.mp4"][/video]

National Geographic'te yer alan bir makaleye göre, her iki haftada, bir dil varlığını kaybediyor ve gelecek yüzyılda 7.000 dilinin yarısını kaybetme riskiyle karşı karşıya. Bu uygulama sayesinde ise kelimeleri keşfetme ve sürdürme fırsatı bulan kullanıcılar, bu kelimeleri canlı tutacak.

Woolaroo uygulaması şimdilik Louisiana Creole, Calabria Yunanca, Māori, Nawat, Tamazight, Sicilya, Yang Zhuang, Rapa Nui, Yiddish ve Yugambeh olmak üzere 10 farklı dilin çevirilerini gerçekleştirebiliyor. iOS ve Android kullanıcıları uygulamaya Google Arts & Culture uygulamasından erişebilirler.

Kariyer
Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir