Google, yalnızca 4 blockchain şirketine 1,5 milyar dolar yatırım yaptı!

Google, eylül ayından bu yana blockchain şirketlerine toplam 1,5 milyar dolar yatırım yaptı.

Blockchain teknolojilerinin değeri gün geçtikçe daha fazla anlaşılıyor. Yeni dönem girişimlerinin potansiyelini fark eden şirketler ise geleceği şekillendirecek olan bu girişimlere yatırım yapmakta gecikmiyor. Blockdata raporuna göre Google'ın ana şirketi Alphabet, blockchain endüstrisine en fazla yatırım yapan şirketler arasında yerini aldı. Şirket, Eylül 2021 ile Haziran 2022 arasında blockchain sektörüne yaptığı 1,5 milyar dolar yatırım ile diğer halka açık şirketlerin yatırımlarının önüne geçti.

Google'dan 1,5 milyar dolarlık yatırım

Yakın zaman önce Blockdata, blockchain ve kripto şirketlerine yatırım yapan en büyük 40 halka açık şirketin bir listesini yayımladı. Listede ilk sırada yer alan Google'ın 1,5 milyar dolarlık yatırımını, dijital varlık saklama platformu Fire Blocks, Web3 oyun geliştiricisi Dapper Labs, Bitcoin altyapı aracı Tension ve girişim sermayesi şirketi Digital Currency Group olmak üzere 4 şirket üzerinden gerçekleştirdiği dikkat çekti.

list-1

2022'de yatırımlarını dört şirkete yoğunlaştıran Google, 2021'de yaptığı 601 milyon dolarlık yatırımı 17 farklı blockchain şirketi üzerinden gerçekleştirmişti. Style Labs, Alchemy, Blockchain.com, Cello, Helium ve Ripple'ın yer aldığı 17 şirket sayısının bu yıl yalnızca 4 şirkete düşmesi blockchain meraklılarının dikkatini çekti. Listede yer alan diğer şirketlerin de blockchain sektörüne yaptıkları yatırım miktarında bir artış gözleniyor. Yayımlanan rapora göre, halka açık 40 şirket 2020 yılında 506 milyon dolar yatırıma sahipken bu rakam Ocak - Eylül 2021 döneminde 1,9 milyar dolar oldu. 2021'in Eylül ayından sonra ise bu süre zarfında toplam 6 milyar ABD dolarına ulaştı.

Samsung, en aktif yatırımcı konumunda

Diğer büyük kurumsal yatırımcılar arasında 1,17 milyar dolar yatırım yapan varlık yönetim şirketi BlackRock, 1,11 milyar dolar yatırım yapan yatırım bankacılığı şirketi Morgan Stanley ve toplam 979,2 milyon dolarlık yatırımla elektronik şirketi Samsung yer alıyor. Samsung, 13 farklı şirkete yatırım yaparak açık ara en aktif yatırımcı konumunda.

Kariyer
Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir