Google'ın 'Deprem Uyarı Sistemi' nasıl çalışıyor?

Android telefonlar, nasıl oluyor da depremi önceden haber verebiliyor?

Google Android Deprem Uyarı Sistemi, geçtiğimiz gün Bursa'da meydana gelen 5.1 büyüklüğündeki depremi, kullanıcılara 5 ila 30 saniye öncesinden bildirerek dikkat çekti. Hatta, birçok kullanıcı, Google tarafından gönderilen uyarıyı okurken depreme yakalandı. Gelin, bu erken uyarı sisteminin nasıl çalıştığına yakından bir göz atalım.

Öncelikle, deprem erken uyarı sisteminin depremi önceden tahmin etmediğini vurgulamak önemli. Bu sistemler, Android telefonlarda bulunan teknolojik donanım sayesinde işleyebiliyor. 

Android telefonlarda, depremin sarsıntısını algılayabilen minimal boyutta sismik sensörler bulunuyor. Bu sensörler, depremin büyüklüğünü, derinliğini ve yerini belirleyebiliyor. 

Bir deprem meydana geldiğinde, telefonlarda bulunan sismik sensörler aktif hale geliyor ve sarsıntının büyüklüğünü, konumunu ve derinliğini ölçüyor. Deprem bölgesinde bulunan Android telefonlar, algıladıkları verileri Google'ın sunucularına ileterek bir sinyal gönderiyor. Google, yeterli sayıda cihazdan sinyal geldiğinde, verileri analiz ederek depremin merkezini tespit ediyor ve bölgeye yakın diğer telefonlara uyarı alarmı gönderiyor. Bütün bu olaylar saniyeler içinde gerçekleşiyor. Bu sayede, kullanıcılar depremin etkisini henüz hissetmeden önce bilgilendiriliyor.

Android cihazlar, kullanıcılara acil durum uyarıları göndermek için Android Emergency Alerts sistemi kullanıyor. Bu, FEMA (Federal Emergency Management Agency) tarafından belirlenen acil durum kategorileri arasında yer alıyor. Bir deprem meydana geldiğinde de, bu uyarı sistemi üzerinden kullanıcılara haber veriliyor.

Telefonunuzda, deprem uyarı sistemini açın

Sahip olduğunuz android telefonunuzda, deprem uyarı sistemini açmak için öncelikle ayarlar bölümüne gidin. Arama çubuğundan “konum” sekmesine gidin. Sırasıyla, "Konum > Gelişmiş > Deprem Uyarılar" adımlarını izleyin ve ardından açılan ekranda, “Deprem Uyarıları” bölümüne tıklayın. Bu kısımdan telefonunuz için deprem uyarılarını aktif hale getirebilirsiniz.

Kariyer
Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir