Google, Huawei'nin Yeni Telefonlarında Android Lisansını İptal Etti

Geçtiğimiz hafta ABD Başkanı Donald Trump'ın Huawei ile ilgili ağır yaptırımlar içeren kararnameyi imzaladığından sizlere bahsetmiştik.

Çin ile Amerika arasındaki soğuk savaş dünyanın en güçlü teknoloji firmalarını bölüşen bu iki ülkenin markalarla savaşmasına yol açıyor.

Tüm bunlara göre; Google'ın çatı şirketi Alphabet'in aldığı karar gereği bundan sonraki Huawei telefonlarında Android işletim sisteminin Google'ın geliştirdiği sürümü güncellenemeyecek. Google'ın aldığı karar şimdilik Huawei telefonuna sahip olan kişileri etkilemiyor. Ancak Android işletim sisteminin güncellemesi yapıldığında Huawei kullanıcılarının yeni sisteme erişimi olmayacak.

Dün Android'in resmi hesabından yapılan açıklamada ise mevcut Huewei kullanıcılarının Google Play ve Google Play Protect'i kullanmaya devam edebilecekleri belirtildi.

Google'ın çatı şirketi olan Alphabet, Huawei ile yazılım, donanım ve teknik servis hizmetlerini içeren anlaşmayı kısıtladıklarını açıkladı. Karar gereği bundan sonraki Huawei telefonlarında Google'ın geliştirdiği Android yazılımı güncellenemeyecek; bu telefonlarda uygulama yüklenmesini sağlayan Google Play erişimi olmayacak. Gmail ve YouTube gibi Google lisanslı uygulamalara erişim olmayacak. Mevcut Huawei telefonlarında ise bu hizmetler olduğu gibi kullanılmaya devam edecek.

Huawei Kendi Yazılımını Geliştiriyor

Huawei ise böylesi bir duruma hazırlıklı olduklarını, son birkaç yıldır Android sistemini kullanmasının engellenmesi takdirinde kendi yazılımını devreye sokmak için çalıştıklarını açıklamıştı. Çin'de kullanılan bazı modellerin bu yazılıma ait teknolojileri kullandığı belirtiliyor.

Kariyer
Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir