Google Glass Tehditleri de Görüyor mu?

Google’ın yılın icadı gözlüğü Google Glass’ın piyasaya sürülmesinin önüne bir basamak daha kondu. Şirket artırılmış gerçeklik gözlüğü Google  Glass’ın kablosuz ağlardaki güvenlik sorununun aşıldığını öne sürse de, güvenlik şirketi Symantec sorunun giderilmediğini  kanıtladı.

Bir güvenlik şirketi olan Lookout Mobile Security’nin geçtiğimiz hafta tespit ettiği QR-kodu güvenlik açığı giderildi fakat bu sefer de Wi-Fi bağlantısında yeni bir sorun belirdi. Güvenlik yazılım şirketi Symantec, elektronik cihazların kablosuz ağlara bağlanma özelliğinin hackerlara Google Glass’ı kontrol etmek için fırsat sunduğunu açıkladı.

PCWorld sitesinin haberine göre, Symantec güvenlik analisti Candid Wueest, “Wi-Fi özelliği bulunan sayısız cihazın otomatik olarak kablosuz ağ araması yapıyor ve hackerlar Wi-Fi ağı taklidi yapacak bir cihazla Glass gözlüklerini kontrol edebilir” açıklamasında bulundu.

100 dolara mal olacak ‘Wi-Fi Pineapple’ adlı cihazla hackerların kablosuz ağın adını (Hizmet Seti Kimliği) hackleyebileceğini ve gözlüğün de kablosuz ağ routerı olarak bilinen Wi-Fi Pineapple ile sahte bir ağa yönlendirilebileceğini vurguladı.

Güvenlik uzmanları için bir geliştirme cihazı olarak bilinen Wi-Fi Pineapple, hedef cihazla bağlantı kurduktan sonra cihazın tüm trafiğine erişme yetkisine sahip.

Google Glass’ın çıkmasına aylar kala şirket henüz güvenlik açıklarını kapatabilmiş değil. Bu durum belki de gözlüğün piyasaya girmesini geciktirebilir. QR kodun taramasıyla kötü amaçlı sitelere yönlendirme yapılabildiğinin görülmesi üzerine geçtiğimiz aylarda Google bunu önlemek için hazırladığı yamayı duyurmuştu. Symantec’in açıklaması hakkındaysa henüz bir yanıt gelmedi.

Kariyer
Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir