Google'dan yapay zeka destekli yeni özellik: Uzun makaleleri saniyeler içinde okuyabileceksiniz

Google'ın Chrome için geliştirdiği yeni yapay zeka destekli özelliği, kullanıcıların saniyeler içinde uzun makaleleri okuyabilmelerini mümkün kılıyor.

Günümüzde, yapay zeka teknolojisini platformlarına entegre etmeye odaklanan şirketler, insan hayatını çeşitli yönlerde kolaylaştırmayı hedefliyorlar. Bu teknoloji, özellikle bireylerin zaman tasarruf sağlamalarına yardımcı olmak için kullanılıyor. Yakın zaman önce Google, Chrome için geliştirdiği yeni özellikle, kullanıcıların web'de bulunan uzun makaleleri özetleyerek dakikalar içinde okumalarını sağlıyor.

Kapsamlı araştırma gerektiren konularda en büyük yardımcı olacak

ABD merkezli teknoloji devi Google, özellikle internet üzerinde sürekli olarak araştırma yapmak durumunda olan Chrome kullanıcıları için yeni özelliğini duyurdu. Google, Android ve iOS’ta Google uygulamasında mevcut olan bu özelliğin, önümüzdeki günlerde masaüstü Chrome’a da geleceğini söylüyor. 

Google-SGE-1

Google'ın Chrome için geliştirdiği  "Search Generative Experience" (SGE) isimli özellik, kullanıcıların bir dokunuş ile makaledeki kritik noktalardan oluşan bir özete ulaşmalarını mümkün kılıyor. Kapsamı araştırma gerektirebilecek konuları daha hızlı öğrenmeyi sağlayan bu özellik, yalnızca ücretsiz olarak görüntülenebilen makaleler için kullanılabiliyor. Google CEO'su Sundar Pichai, ilk kez Google I/O etkinliğinde duyurulan SGE'nin gelecekte Google Arama'nın ta kendisi olacağını söylüyor.

Yapay zeka destekli özellik, Chrome üzerinden ziyaret ettiğiniz makalelerdeki anahtar noktaları, mobil ciazların alt kısmında, "Get AI-generated key points"seçeneğinde gösteriyor. Okuyuculara sunulan anahtar noktalar ise, doğrudan sayfanın referans verdiği bölümüne bağlanıyor. Böylece okuyucular, ilgilerini çeken bölüme hızlıca gidebiliyorlar. Ayrıca makalenin yanıtladığı soruları gösteren bir "Explore on page" bölümü de bulunuyor.

google-io-2023-search-labs-SGE-1

Google’ın SGE özelliğinin şu an için herkese açık olmadığını belirtmekte fayda var. Bu yeni özelliği kullanmak isteyen kullanıcıların Search Labs programına kaydolmaları gerekiyor

Kariyer
Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir