Google Cloud, kullanıcılara brüt karbon emisyonlarını gösterecek

Google'ın bulut bilgi işlem bölümü, şirketin iklim değişikliği ile savaşma amacına yönelik daha kapsamlı bir parçası olan müşterilerin çevresel etkilerini izlemelerine ve azaltmalarına yardımcı olacak yöntemleri paylaştı.

Şirket artık her Google Bulut Platformu müşterisine Karbon Ayak İzi raporlaması sağlayacak. Bu girişim ise HSBC, Atos, Salesforce ve L'Oreal ile birlikte tasarlandı.

Google, internet tabanlı bilgi işlem ve depolamayı diğer kuruluşlara sağlayan bulutu  2007’de karbonu nötr hale getirdi ve şu anda yüzde 100 yenilenebilir enerji ile çalışıyor. Buna bağlı olarak şirket bulutunu dünyanın en temizi olarak ilan etti. Şirket on yılı aşkın bir süredir karbon nötr olduğu için rakamların bir kullanıcının brüt karbon emisyonu ile ilgili olduğunu vurguladı. 2030'a kadar tamamen karbonsuz enerjiyle çalışmasını planlıyor. Ayrıca Google blog yazısında, müşterilerin Google Bulut platformunu kullanmalarıyla ilişkili brüt emisyonları görmek için artık bir karbon ayak izi özelliğini kullanabileceğini söyledi. Ayrıca, müşterilerin emisyon verilerini bir karbon hesaplama platformu olan Salesforce Sustainability Cloud'a koymasına olanak sağlamak için Salesforce.com Inc. ile birlikte çalışıyor.

https://twitter.com/googleearth/status/1447941386892939272

Salesforce Sustainability Cloud Genel Müdürü Ari Alexander, "Google Bulut ve Salesforce Sustainability Cloud birlikte, ortak müşterilerimizin müşterilerinin Net Sıfır'a giden yolunu hızlandırmasına yardımcı olabilir, sürdürülebilir değişimi sağlamak için karbon emisyonlarını izlemek ve azaltmak için veriye dayalı analizlerden ve görselleştirmelerden yararlanır" sözlerini aktardı.

Meta'ya 3,2 milyar dolarlık dava açıldı

Açılan davada, Meta'nın bir kişinin tekelinde olduğu ve adil olmayan şartlarda dayatma yaptığı iddia ediliyor.

Bunlar İlginizi Çekebilir