Google Asistan da Kullanıcıları İzinsiz Dinliyor

Alexa'dan sonra bir üzücü haber de Google'dan geldi. Sesli asistanı, maalesef Alex'a gibi izinsiz dinleme yapıyor. VRT NWS'nin yayınladığı raporda Google Asistan'ın topladığı ses kayıtlarının çalışanlar tarafından dinlendiğini gözler önüne seriliyor.

https://www.youtube.com/watch?v=x8M4q-KqLuo

VRT NWS - İngilizce altyazı ekleyip göz atmak isteyenlere özel

VRT NWS Belçika merkezli bir haber portalı, yukarıdaki videoda yaptığı ise Hollandaca ve Flamanca dillerine odaklanarak elde ettiği bu ses kayıtlarını bir video halinde takipçileriyle paylaşmak. Videoda iddialarını ispatlayan bir arkadaşımız da detaylıca durumum ne derece ciddi olduğunu aktarıyor.

Özetle, Google'da 153 tanesi yanlışlıkla kaydedilmiş olan binden fazla ses kaydı var. Kayıtlarının içerisinde oldukça masum aramalar varken, aralarında çok özel ve kullanıcı id'si belli olmasa bile mahremiyet sınırlarınn apaçık aşıldığı aramalar da mevcut.


WIRED'a konuşan bir Google sözcüsü ise bu kayıtların tıtulmasının arkasına hemen yapay zekanın geliştirilmesini koyuyor. Evet, bu gelecek için son derece önemli fakat süeçler daha şeffaf yürütülse ve kullanıcıların güveni bu nebze sarsılmasa olmaz mı?

Sözcü, geçmiş dönemlerde, yapay zekanın geliştirilmesinde kullanılan bu ses kayıtlarının, sesli asistanların geliştirilebilmesi için kullanıldığını iddia ediyor, ses kayıtlarının minimal düzeyde olduğunu da açıklamasına eklerken, kullanıcıların kişisel bilgilerinin paylaşılmadığının da altını çiziyor. Bu açıklamalar Google'ı ne ölçüde haklı çıkartır bilemiyoruz, sonuçta karşımızda havuzdaki belli bir kitleyi apaçık izinsiz dinlemiş bir teknoloji devi var!

Bakalım Amazon'u ciddi anlamda uğraştıran bu durum, teknoloji devi Google'ın başını ne ölçüde ağrıtacak? Hep bereber göreceğiz.

Kaynaklar; NL Times NL, Webtekno, Webrazzi.

Haftanın Web3 gelişmeleri artık YouTube'da!

Haftanın en önemli Web3 gelişmelerini meraklılarıyla buluşturan "Haftanın önemli Web3 gelişmeleri" artık YouTube'da!

Bunlar İlginizi Çekebilir