Google, Artırılmış Gerçeklik ile Sevdiğiniz Hayvanları Yanı Başınıza Getiriyor

Google, I/O 2019 etkinliğinde bu sene hızla sunacağı yeniliklerden bolca bahsetmişti. Bunlardan biri de artırılmış gerçeklik aramaları üzerineydi.

Şimdi bahsedilen yenilik Google uygulamasındaki yerini aldı. Eğer bir Android kullanıcısı iseniz, arama motorunun artırılmış gerçeklik (AR) özelliği sayesinde, Pokemon Go gibi telefon kameranızı kullanarak çevrenizdeki farklı hayvanları görebileceksiniz.

Yeni özelliği aşağıdaki Twitter paylaşımları üzerinden inceleyebilirsiniz.

https://twitter.com/Google/status/1134527494596415488

Google, Android kullanıcılarının artırılmış gerçeklikte ses çıkaran ve de hareketli hayvanları, cihazlarının kamerasıyla görmelerini sağlayan bir araç sunuyor. Bu araç sayesinde kaplan, panda, ayı, köpek balığı vb. hayvanlar AR destekli telefonlarda gerçek dünyaya getirebiliyor. Özelliği destekleyen cihazlar arasında ise; Huawei, Samsung, LG ve OnePlus'ın özel modelleri bulunuyor.

Peki, bu nasıl yapılır?

Google arama motorunda bir hayvan arayın. Şimdilik aramanızı biraz basit tutabiliriniz. (Penguen, çita, köpek, kedi, yılan, ayı, kartal, rakun, vb.). Eğer arama yaptığınız hayvan araç tarafından desteklenirse, arama kartı göreceksiniz. Buna basıp, ardından kameranızı açarak farklı sesler ve animasyonları mevcut hayvanları artırılmış gerçeklik ile inceleyebilirsiniz.

Uygulama çocukları bilgilendirmek be eğlendirmek için birebir. Onun dışında bazı hayvanların gerçek boyutunu merak eden yetişkinler için de faydalı olabilir.

Üç boyutlu arama sonuçları ile yakından ilgilenen Google şimdilik özelliği yalnızca bazı hayvanlar bazında sunsa da, yakın gelecekte nesneleri ve markaları içerecek şekilde aracın kapsamını genişletecek.

Donanım Haber'de yer alan bilgiye göre Google, NASASamsung ve Volvo gibi firmalarla üç boyutlu modellemeler için çalışmalar sürdürüyor. Kısacası yakın zamanda Google arama sonuçlarında birçok üç boyutlu model görmeye hazır olun.

Kaynak: BBC News

Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir