Glassdoor, “2023 Çalışılacak 100 Yer" listesini açıkladı: Apple ve Meta listede yok

Glassdoor tarafından yayınlanan "2023 Çalışılacak En İyi 100 Yer" raporunda, Meta ve Apple gibi şirketlerin yer almaması dikkat çekti.

Silikon Vadisi, özellikle teknoloji devlerinin kampüsleriyle dolu bir alandır. Facebook, Apple ve Google gibi şirketler, çalışanlarına özenle tasarlanmış, bilimkurgu filmlerinden çıkmış gibi görünen çalışma ortamları sunuyordu. Ancak son yıllarda teknoloji dünyasında yaşanan değişim ve artan rekabet, bu durumun değiştiğini gösteriyor. Son dönemde, teknoloji şirketleri, artan işten çıkarmalar ve zorlu çalışma şartları ile gündeme geliyor. Apple ise hala insanların çalışmak için can attığı bir şirket olarak görünüyordu. Ancak son yayınlanan raporlar bu durumun gerçekte böyle olmadığını gösteriyor.

Meta ve Apple listede yer almıyor

Glassdoor tarafından yayınlanan "2023 Çalışılacak En İyi 100 Yer" raporunda, Meta ve Apple gibi şirketlerin yer almaması dikkat çekti. 2021 yılında 11. sırada olan Meta, geçen yıl 47. sıraya gerilemiş ve önemli bir düşüş kaydetmişti. Benzer şekilde, Apple 2021 yılında 31. sırada yer alırken 2022 yılında 56. sıraya kadar gerilemişti.

apple-1

Glassdoor, listeyi belirlemek için çalışanlar tarafından yapılan anonim yorumları incelemeye aldı. Bu kapsamda, 19 Ekim 2021 ile 17 Ekim 2022 tarihleri arasında 1.000 veya daha fazla çalışanı olan binlerce şirket değerlendirildi. Liste, genel Glassdoor derecelendirmesine göre, 1.0 çok memnuniyetsiz ve 5.0 çok memnun olmak üzere sıralandı.

Pandemi şartları etkili oldu

Glassdoor'un Baş Ekonomisti Daniel Zhao, Apple ve Meta'nın listede yer almamasıyla ilgili şu ifadeleri kullandı: "Apple, listenin başlangıcından bu yana, yani son 15 yıldır listede yer alıyor. Meta ise 2011'den beri listede ve geçmişte bir numaraydı... Bu Meta ve Apple'ın çalışmak için kötü yerler olduğu anlamına gelmiyor, sadece listenin bu yıl çok rekabetçi olduğu göz önüne alınırsa biraz düştüler."

meta-4

Zhao, Apple ve Meta'nın listede yer almamasında pandemi şartlarına dikkat çekerek şu ifadeleri kullandı: "Apple'ın geçtiğimiz yıl ofise dönüş hamlesi çalışanlardan karışık tepkiler aldı. Meta ise önemli bir stratejik değişim geçiriyor. Değerlendirmelerden gördüğümüz kadarıyla çalışanlar bunun nasıl sonuçlanacağı konusunda hâlâ emin değiller."

Covid pandemisi nedeniyle gecikmeler yaşanmasına rağmen, Apple, 5 Eylül 2022 tarihinden itibaren çalışanlarının haftada üç gün ofiste bulunmalarını gerektiren bir iş planını uygulamaya koydu. Bu karar, aylar önce Apple içinde faaliyet gösteren Apple Together grubu tarafından eleştirilmişti. Tech.co adlı teknoloji haber kaynağı, o dönemde çalışanların yüzde 67'sinin politikadan memnun olmadığını ve yüzde 56'sının ise şirketten ayrılma niyetinde olduğunu aktarmıştı.

 

Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir