Giysi bakım kategorisine renkli bir dokunuş

Yumoş, geliştirilmiş ürünleriyle tüketicilerin ihtiyaçlarına cevap vermeye devam ediyor. Yumoş Marka Müdürü Orhun Çelik, “Yumoş’un son yıllarda değişen ve dönüşen pazarlama serüvenini 2023’te de devam ettirerek insanların yüzünü gülümseten aktivitelere imza atmayı hedefliyoruz” diyor.

Pandeminin ardından iş dünyası için hareketli geçen bir 2022’yi geride bırakırken, markaların gündeminde yoğunlukla dijital dönüşüm yer tuttu. 2023’te de, bu dönüşümü tamamlayan marka yöneticilerinin yeni hedefler belirlediğini görüyoruz. Peki Türkiye’nin lider yöneticilerinin hedeflerinde neler var? Yumoş Marka Müdürü Orhun Çelik'e yeni döneme ilişkin öngörü ve planlarını sorduk. 

Giysi bakım kategorisine renkli bir dokunuş

Bir marketin yumuşatıcı raflarında genelde birbirine çok benzeyen ambalajlar, renkler, ürün vaatleri görebilirsiniz. Bu noktada hem tüketicinin en büyük giysi bakım sorunlarına yanıt vermek hem de ayrışarak yenilenmeye, tarzımızı ve tavrımızı farklılaştırmaya ihtiyaç duyduk. Özellikle tüketiciler arasında yeri genişleyen Z kuşağının beklentileri bizim için yol gösterici oldu. Yumoş ayıcığını çocukluklarından tanıyan Z kuşağının zihinlerinde çarşafların ve havluların üzerinde oynayan, sevimli, nostaljik, peluş bir Yumoş ayısı vardı. Yumoş markası olarak sınırlı bir alanda kalmak istemediğimizden “giysi bakımı” gibi daha geniş bir perspektiften tüketicilerimize ulaşmak istedik ve 2020’de markamızın dönüşüm yolculuğunu başlattık.

2020’den bu yana, Giysi Bakım Kategorisi’nde renkli ve çarpıcı kampanyalara imza attık. Hep daha ileriye gitme cesaretini gösteren bir ekiple hem estetik ve kreatif açıdan hem de yeni kategoriler açısından çıtayı hep yüksek tuttuk. Yumoş’un 2021’de Yumoş Deterjan lansmanıyla başlattığı renkli yolculuk, tüketicilerimizden gördüğü ilgi ile pazarlama alanında farklı kategorilerde toplam 84 ödül kazandı.

2022 Ocak ayında yumuşatıcı serimiz Yumoş Extra’ya Amber kokusu eklendi. Ailemizin yeni üyesi Yumoş Extra Amber herkes tarafından çok sevildi. Yıllardır piyasada olan ve çok sevilen birçok ürünümüzü geçerek Yumoş ailesinde en çok satılan ikinci yumuşatıcı oldu.

Yumoş Extra Amber ile bir senede ulaşa- cağımızı öngördüğümüz rakamlara çok daha kısa sürede ulaştık diyebiliriz. Giysi bakım alanında ihtiyaçlara yanıt verme amacıyla çıktığımız bu yolculukta, tüketicilerimizi Yumoş Jet Fresh Giysi Spreyi ile buluşturduk. Yumoş Jet Fresh Giysi Spreyi, bir kere giyilip biriktirilen, yıkanmayan ama yenilenmeye ihtiyaç duyulan giysilere özel olarak geliştirildi.

Türkiye’de bir ilk olan bu ürünümüzü 2022’de lanse ettik. Kategoriye yenilik getiren bu yeni ürünümüz için de titiz bir iletişim çalışması yürüttük. Reklamımızın yayınlandığı an itibarıyla, iki hafta gibi kısa bir sürede ürünümüz birçok e-ticaret sitesinde Unilever Ev Bakım Kategorisi’nin en çok aranan ürünü oldu. Kampanyamızın gücü ile geniş kitlelere ulaştık. Tüketici memnuniyeti ve tüketim devamlılığını da inovasyonumuzun gücüyle garantiledik. Denebunu ile numune olarak 5 bin kişiye gönderdiğimiz ürünlerden insanların yüzde 96’sı üründen memnun kaldığını belirtirken, yüzde 94’ü ürünü çevresindekilere önereceğini, yüzde 90’dan fazlası ise ürünü yeniden alacağını beyan etti.

Yeni dönemde pazarlamaya yön verecek trendler

Çevik pazarlama
“Agile marke- ting” olarak da bilinen çevik pazarlama kavramının 2023’te daha da öne çıka- cağını öngörüyoruz. Çevik pazarlamayı; sürekli değişen bir pazarda, sürekli değişen bir ürünle, sürekli değişen bir tüketiciye benzersiz bir değer yaratmanın, iletmenin ve sunmanın bir yolu olarak ifade edebiliriz. Markaların pazarda, toplumda ve dolayısıyla insanların beklenti ve ihtiyaçlarında yaşanacak hızlı değişimlere yanıt verebilmesi 2023’te de önem arz edecek.

Amaç odaklı yaklaşım
İnsanlar artık sadece ürünlerin sağladığı faydaya değil, markaların gezegenin geleceğine ve toplumsal hayata olan katkısını da önemsiyor. Yapılan araştırmalar da bu değişimi doğruluyor. İklim krizi, çevre kirliliği, sosyal adalet gibi gezegenin ve toplumun mevcut sorunlarına çözüm bulan markalar pazarlama dünyasının geleceğine etki edecek.

Eşitlik, Çeşitlilik & Kapsayıcılık
Irk, etnik köken, cinsiyet veya yetenek farklılıkları çeşitlilik kazandıkça, gelecekteki hedef kitlesiyle etkin bir bağ kurmak isteyen markaların kapsayıcı bir yaklaşım benimsemesi kaçınılmaz. Farklı temsillere eşit şekilde yer veren kapsayıcı bir marka yaklaşımı 2023’te de öncelikli konulardan biri olacak.

Metaverse ve yapay zekâ
Y ve Z kuşağı gibi gelecekte hitap ettiğimiz hedef kitleleri kapsayan metaverse, yapay zekâ gibi teknolojiler pazarlama sektörüne yön verecek diğer unsurlardan. Bu dünyayı doğru analiz ederek pazarlama stratejilerini yeniden şekillendiren markalar diğerlerinden ayrışacaktır.

Yumoş'un yeni dönem hedefleri

  • Yumuşatıcı pazarında tüketici ihtiyaçlarını doğru analiz ederek buna uygun atılımlar gerçekleştirmek ve Yumoş’un pazar payını büyütmek.
  • Giysi Bakım Deterjanı Kategorisi’nde büyümemizi sürdürerek pazardaki konumumuzu sağlamlaştırmak.
  • Jet Fresh lansmanıyla yeni soluk getirdiğimiz Sprey Kategorisi’nde tüketicilere her mecradan ulaşmak ve spreylerimizi denemelerini sağlamak.
  •  
  • Yumoş’un son yıllarda değişen ve dönüşen pazarlama serüvenini 2023’te de devam ettirerek insanların yüzünü gülümseten aktivitelere imza atmak.

Kariyer
Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir