Gillette İle Birlikte Piyasaya Yerleşen İki Parçalı Fiyatlandırma Modeli

Dünyaca ünlü tıraş bıçağı markası Gillette'i kuran King Camp Gillette'in, şirketini kurmadan önce bazı değişik felsefi fikirleri vardı. 1894'te Gillette, "mevcut rekabet sistemimizin" savurganlığı, yoksulluğu ve suçu beslediğini" savunan bir kitap yayınladı.

Tek bir şirketin hayatın tüm ihtiyaçlarını olabildiğince maliyet etkin bir şekilde yerine getireceği yeni bir "eşitlik, erdem ve mutluluk" sistemini savundu. Gillette'in kitabı Kuzey Amerika'daki herkesi Metropolis adlı tek bir şehirde yaşamaya çağırıyordu. Gillette, yapay parklarla birlikte "güzel tasarımlı renkli cam kubbeler" ile birbirine bağlanan ve "hiçbir medeniyetin bilmediği bir ihtişam skalasında dev apartmanlar" hayal etti. Bunun "sonsuz bir güzellik galerisi" olacağını söyledi ancak fikri başarılı olmadı. Bir yıl sonra ise, dünyayı gerçekten değiştirecek başka bir fikir ortaya attı; tek kullanımlık tıraş bıçağını icat etti.

https://pazarlamasyon.com/sakal-modasi-gillettei-8-milyar-dolar-zarara-ugratti/

Tüketicilerin hem satın alma bedeli hem de kullanım ücreti ödedikleri iki parçalı fiyatlandırma modeli, aynı zamanda "jiletler ve bıçaklar" modeli olarak da bilinir; çünkü tüketicileri cazip fiyatlı tıraş bıçaklarıyla markaya çekme ve ardından pahalı yedek bıçaklar için teşvik etme fikriyle birlikte modelin ilk dikkat çektiği alan burasıdır.

Gilette'ten önce, usturalar daha kısa ve kalındı. Bıçağı köreldiğinde çöpe atılıp yenisinin alınamayacağı kadar da pahalıydı, bu yüzden usturalar tekrar tekrar bilenirdi. King C. Gillette, bıçağı dik tutmak için akıllı bir tutucu tasarlarsa, bıçağı çok daha ince hale getirebileceğinin ve dolayısıyla üretimin çok daha ucuza mal olabileceğini fark etti.

https://pazarlamasyon.com/1-milyondan-fazla-kisinin-hayatini-kurtaran-volvo-emniyet-kemerinin-hikayesi/

Yine de iki parçalı fiyatlandırma modeline hemen geçmedi. Başlangıçta her iki parçayı da yüksek fiyattan satışa sundu. Bir tıraş bıçağı 5 dolara (4 pound) mal oldu; bu rakam o dönem ortalama bir işçinin haftalık ücretinin yaklaşık üçte birine tekabül ediyordu. Ucuz jilet-pahalı bıçak modeli Gillette'in patentlerinin süresi dolduktan ve rakipleri arttıktan sonra gelişti. Günümüzde ise iki parçalı fiyatlandırma modeli birçok sektörde kullanılıyor.

Kariyer
Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir