Gıda sektörünün gündemi tazeliği koruyarak israfı azaltmak

Dünya, hızla değişen bir çağa tanıklık ediyor. Next Level olarak nitelendirebileceğimiz bu yeni aşamada, teknolojik ilerleme ile birlikte gelen sorumlulukları da göz önünde bulundurmamız gerektiği aşikâr. CarrefourSA Genel Müdür Yardımcısı Burçin Çelik'e, kendi perspektifinden Next Level’ı ve gelecek hedeflerini sorduk.

Dünya, hızla değişen bir çağa tanıklık ediyor. Değişimlere ayak uydurmak hatta öncülük etmek artık yeni dünyanın bir sorumluluğu. Teknolojik ilerlemelerin yanı sıra kültürel ve sosyal dinamiklerdeki değişimler, insanlığın geleceğini şekillendirirken, aynı zamanda bireyler ve toplumlar için yeni sorumluluklara ve fırsatlara kapı açıyor.  Next Level olarak nitelendirebileceğimiz bu yeni aşamada, teknolojik ilerleme ile birlikte gelen sorumlulukları da göz önünde bulundurmamız gerektiği aşikâr.

Son birkaç yıla damgasını vuran yapay zekâ, merkeziyetsizlik ve çok merkezlilik kavramları, toplumlar arasındaki ilişkileri, teknoloji kullanımını ve ekonomiyi kökten değiştiriyor. Ancak, bu değişimlerle birlikte yeni etik ve sosyal sorumluluklar da ortaya çıkıyor. Örneğin, yapay zekâ ve otomasyon teknolojileri iş dünyasında devrim yaratıyor ancak aynı zamanda iş gücündeki değişimler ve işsizlik endişeleri de artıyor. Öte yandan sadece teknolojik ilerlemeyle değil aynı zamanda etik ve sosyal sorumluluklarımızı da göz önünde bulundurmak önemli hale geliyor.

İşte tüm bu nedenlerle; 2015 yılından bu yana konu ve konuklarıyla iş dünyasının kapılarını inovatif zihinlerle aralayan Meetup İstanbul, “Next Level” temasıyla dijital devrim yaşatan trend ve teknolojilerden hareketle; NextHuman, NextAI, NextStartUp, NextFuture ve NextBrand alt başlıkları ile Next Level çatısı altında kendi alanında uzman isimlerle geleceğe projeksiyon tutmaya hazırlanıyor. 

Bu bağlamda; CarrefourSA Genel Müdür Yardımcısı Burçin Çelik'e, kendi perspektifinden Next Level’ı ve gelecek hedeflerini sorduk.

Gıda sektörünün gündemi tazeliği koruyarak israfı azaltmak

Organize gıda perakende sektöründe artık market raflarının çok ötesindeyiz. Pandeminin ardından dijitalleşme ve müşteri beklentilerinin değişimiyle sektörde başlayan dönüşüm hız kesmeden devam ediyor. Müşteri bir yandan kaliteli, güvenilir ve doğru ürüne ulaşmak isterken bir yandan da hızlı ve istediği yerden ulaşmak istiyor. Bu yüzden fiziksel mağazalara yatırım yapmanın yanı sıra e-ticaret ve müşteri deneyiminde sektörün kendini her gün yenilemek zorunda olduğu bir dönemdeyiz. Artık kullanıcılar ne tamamen mağazalarda ne de e-ticarette, fijital bir çağdayız. Bunun yanı sıra raflarda tazelik ve sürdürülebilirlik de ön planda. Bu yüzden sektörün tüm oyuncuları bugün de gelecekte de raflarına taşıdıkları her ürünün tazeliğini, gıda israfını ve çevreye uyumlu iş süreçlerini odağına almak zorunda.

Türkiye'nin öncü organize gıda perakendecisi olarak 30 yıldır, doğrusunu pusula edindiğimiz bir yolculuğun içindeyiz.  CarrefourSA olarak geçtiğimiz yılı ‘yenilenme, yatırım ve yeni iş modelleriyle büyüme yılı’ ilan ettik ve 2024 yılında da bu hedefle ilerliyoruz. Müşterimize en doğru deneyimi sunmak adına mağaza ve dijital alanlarda önemli yatırımlar yapıyor ve geleceğin perakendesini şekillendirecek projeleri arka arkaya devreye alıyoruz. Bu kapsamda alışveriş deneyimini daha konforlu hale getirebilen hızlı kasa ve temassız ödeme sistemlerini yaygınlaştırıyoruz. Yılda online ve fiziksel mağazalarımızla 205 milyon ziyaretçiyi ağırlarken bu alandaki doğru yatırımlarımız sayesinde 3,2 milyon mobil indirilme ve 11 milyon kartlı müşteriye ulaştık.  Bu yıl yatırım yapılan alanlarda yeme içme sektörünün öne çıktığını görüyoruz. 2017 yılında sektörde bir ilke imza attığımız ve müşterilerimize market fiyatına yemek deneyimi sunduğumuz Lezzet Arası restoranlarımız bugün çok kanallı bir boyuta ulaşmış durumda. Şu anda Türkiye’de 6 ilde 14 Lezzet Arası’na ulaştık. Bunun yanı sıra gelecek hedeflerimiz içerisinde yine 2023 yılında ilk yatırımını yaptığımız yeni nesil gıda perakendeciliği yaklaşımımızla “CarrefourSA Profesyonel” adı altında HORECA çalışmalarımız önemli bir yere sahip olacak. Aynı zamanda “Yaşam için Doğrusu” vizyonuyla tüm iş süreçlerimizde, attığımız her adımda doğayı merkeze alan bir yapıyla çalışıyor ve çevresel etkileri en aza indirgemeye özen gösteriyoruz. Müşterilerimizle bağımızı güçlendirmek için iletişim stratejimizi hız, esneklik ve başarı üçgeninin etrafında örerek tüm mecralarda stratejimize uygun içeriklerle yer alarak “müşterinin iletişim kurmak istediği yerde olmalıyız” bakış açısıyla hareket ediyoruz. Şimdi ise bıraktığımız 30 yılın deneyimi ve başarısıyla geleceğin 30 yılını kurguluyoruz. Doğrusu vizyonumuzu merkeze alarak dijitalleşme, sürdürülebilirlik ve değer odaklı bir sistemle pazarlama alanındaki yatırımlarımızı sürdürmeye devam edeceğiz.

Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir