Getir 4 bin 480 çalışanı ile yollarını ayırıyor

Birçok ülkede hizmet veren Getir, küresel daralmaya önlem almak amacıyla, çalışanlarının yüzde 14'ünü işten çıkaracak.

Geçtiğimiz gün Instagram hesabımızdan paylaştığımız gibi 'Super App' olma yolunda giden en büyük adaylardan olan Getir, dokuz ülkede yaklaşık 32 bin kişiye iş istihdamı sağlıyor. İngiltere, Almanya, Fransa, İtalya gibi, Türkiye ana pazarının dışında birçok ülkede faaliyet gösteren şirket, küresel işgücünü yüzde 14 azaltmayı planlıyor. Bu küçülmenin arından Getir, 4 bin 480 çalışanı ile yollarını 6 ay içinde ayırmayı planlıyor. 

Geçtiğimiz yıl değerini 1 milyar doların üstüne çıkararak 'unicorn' bir şirket olan Getir'in bu kararının arkasında küresel piyasaların gündeminde olan enflasyon ve resesyona yönelik endişeleri olduğu belirtiliyor. Anlaşılana göre Getir, küresel ekonomideki endişelere karşı tasarrufu ön plana çıkararak önlem almak istiyor.

Getir-4-bin-480-calisani-ile-yollarini-ayiriyor-1 

Getir tarafından çalışanlarına bu karar, "Dünya genelinde yükselen enflasyon ve bozulan makroekonomik görünüm, Getir dahil olmak üzere teknoloji endüstrisindeki tüm şirketleri yeni iklime uyum sağlamaya zorluyor. Küresel organizasyonumuzun boyutunu küçültme konusundaki üzücü ve zor kararı bugün ekibimizle paylaştık. Küresel boyutta küçülme oranımız yaklaşık yüzde 14 olacaktır. Rakamlar ülkeye göre değişecektir. Pazarlama yatırımları, promosyonlar ve genişleme harcamalarını da azaltacağız" şeklinde bildirildi. 

Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir