Geo-Targeting (Coğrafi Hedefleme) Nedir?

Coğrafi Hedefleme: Coğrafik bir alan temel alınarak tüketiciler için bir pazarlama mesajını kişiselleştirme sürecidir. Bu coğrafik alanlara göre tüketici dağıtımı ayrılır ve her alan için farklı reklam kampanyaları gerçekleştirilir. Coğrafi hedefleme yaptığınız reklam kampanyalarında dönüşüm oranınız maksimum düzeyde olur. Çünkü reklamınızı potansiyel müşterilerinize gösterirsiniz. Örneğin: Boğazda gezi turları düzenleyen bir firma için reklam kampanyası oluşturduysanız, coğrafi hedeflemeniz İstanbul olmalıdır. Geri kalan 81 ilde reklamınızın gösterilmesi size sadece marka bilinirliği açısından bir katkı sağlarken geri dönüşleriniz minimum seviyede olacaktır. Facebook'ta Coğrafi Hedefleme: Facebook'ta coğrafi hedefleme yaparken bize 4 seçenek sunar:
  • Bu konumdaki herkes
  • Bu konumda yaşayan kişiler
  • Yakınlarda bu konumda bulunan kişiler
  • Bu konuma seyahat eden kişiler
Bu konumdaki herkesi seçtiğinizde diğer 3 seçeneği de dahil etmiş olursunuz. Yani İstanbul'a bir şekilde yolu düşenlere de bu reklamınızı gösterebilirsiniz. İstanbul'u merkez alıp  bir km değeri yazıp istanbul'un etrafında bir yarıçapın içerisindekileri seçebilirsiniz. Hatta daha da detaya inip Avcılar'da yaşayanların boğaza uzak kalacağı için reklamlarınızı görmesini istemezseniz: Şunlar hariç sekmesinden Avcılar'ı seçip, konumu Avcılar'da olan kişilerin reklamınızı görmesini engelleyebilirsiniz. Biraz daha abartıp hem Avcılar'da konumu olan hemde buraya 17 km yarı çapının yakınında olanlarda görmesin diye seçebilirsiniz. Hatta; daha da abartmayalım bence. facebook_cografi_hedefleme Google Adwords'te Coğrafi Hedefleme Google Adwords' te ayrı ayrı raklam kampanyalarınızı seçtiğiniz coğrafi alanlardaki kullanıcılara gösterebilirsiniz. Facebook'un coğrafi hedeflemesiyle benzer özellikler taşır. Aralarında ki farklardan biri Adwords'te özel alan hedefleme, yer grupları, toplu yerler hedefleme seçenekleri ile daha detaya inebilirsiniz. Diğeri ise; Facebook'ta kullanıcılar konumlarını kendileri tanımlarlarken, Adwods kullanıcı konumlarını; IP adresi, GPS, Wi-fi verilerini kullanarak tespit eder. Bundan dolayı doğru hedef kitleye ulaşma oranınız çok daha yüksek olur. adwords_cografi_hedefleme Reklam kampayalarınızın etkileşimini arttırmak istiyorsanız, öncelikle hedef kitlenizi iyi belirlemeli ve doğru coğrafi konumları tercih etmelisiniz.   Siz de Pazarlamasyon'un aboneleri arasına katılın, tüm pazarlama konularında bilgilenin! Asla Spam mail almayacaksınız.

[mc4wp_form]

 
Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir