Gemius Türkiye: Her 100 İnternet Kullanıcısından 95’i Bir E-ticaret Sitesini Ziyaret Ediyor

18 Şubat Çarşamba günü dijital ortamda yapılan Webrazzi e-Ticaret Zirvesi’nde konuşan dijital ölçümleme ve araştırma şirketi Gemius Türkiye Ülke Müdürü İdil Kesten, Türkiye’de e-ticaret kullanıcı profilini ve 2020 yılında e-ticaret kategorisinde kullanıcı sayısına göre lider olan firmaları açıkladı.

Kesten, Türkiye’de e-ticaret endüstrisinin dijital kullanıcı sayısı bakımından belirli bir doygunluğa ulaştığını, 2020 yılının son çeyreğinde her 100 internet kullanıcısından 95’inin bir e-ticaret sitesini ziyaret ettiğini belirtti. Türkiye’de ilgili dönemde 59 milyon internet kullanıcısı sayısı ölçümleyen şirket, e-ticaret kategorisi ziyaretçi sayının ise 55,8 milyona ulaştığını aktardı.

Gemius Türkiye verilerine göre, Türkler bir ay içerisinde ortalama 9.5 saatlerini e-ticaret sitelerinde geçiriyorlar. Yoğun indirim kampanyalarının yapıldığı Kasım ayında ise bu rakam 15 saate kadar yükselmiş. Gemius Türkiye e-ticarette kategoriler bazında şampiyonları da açıkladı.

Buna göre e-ticaret kategorisinde kullanıcı sayısına göre 2020 yılı son çeyreğinde zirvede Trendyol yer alıyor. Türk pazarına büyük beklentiler ile giren ABD merkezli Amazon ise, Türkiye’de e-ticarette kullanıcı sayısı bakımından ilk 5’te yer almadı. E-ticaret kullanıcılarının medya tercihlerinin de incelendiğinde sunumda en fazla öne çıkan kategoriler spor, oyun ve müzik olurken, Netflix’in toplam ziyaretçilerinin %77’sinin bir e-ticaret kullanıcısı olduğu açıklandı.

Kariyer
INBOX, mevzuata uyumlu işlemsel e-posta aracı INBOXNotify’ı tanıttı

E-posta pazarlama servisi INBOX'ın Kurucusu Emin Onur Genç, INBOX'un mevzuata uyumlu işlemsel e-posta aracı INBOXNotify hakkında konuştu.

Bunlar İlginizi Çekebilir