Gemius Türkiye: Her 100 İnternet Kullanıcısından 95’i Bir E-ticaret Sitesini Ziyaret Ediyor

18 Şubat Çarşamba günü dijital ortamda yapılan Webrazzi e-Ticaret Zirvesi’nde konuşan dijital ölçümleme ve araştırma şirketi Gemius Türkiye Ülke Müdürü İdil Kesten, Türkiye’de e-ticaret kullanıcı profilini ve 2020 yılında e-ticaret kategorisinde kullanıcı sayısına göre lider olan firmaları açıkladı.

Kesten, Türkiye’de e-ticaret endüstrisinin dijital kullanıcı sayısı bakımından belirli bir doygunluğa ulaştığını, 2020 yılının son çeyreğinde her 100 internet kullanıcısından 95’inin bir e-ticaret sitesini ziyaret ettiğini belirtti. Türkiye’de ilgili dönemde 59 milyon internet kullanıcısı sayısı ölçümleyen şirket, e-ticaret kategorisi ziyaretçi sayının ise 55,8 milyona ulaştığını aktardı.

Gemius Türkiye verilerine göre, Türkler bir ay içerisinde ortalama 9.5 saatlerini e-ticaret sitelerinde geçiriyorlar. Yoğun indirim kampanyalarının yapıldığı Kasım ayında ise bu rakam 15 saate kadar yükselmiş. Gemius Türkiye e-ticarette kategoriler bazında şampiyonları da açıkladı.

Buna göre e-ticaret kategorisinde kullanıcı sayısına göre 2020 yılı son çeyreğinde zirvede Trendyol yer alıyor. Türk pazarına büyük beklentiler ile giren ABD merkezli Amazon ise, Türkiye’de e-ticarette kullanıcı sayısı bakımından ilk 5’te yer almadı. E-ticaret kullanıcılarının medya tercihlerinin de incelendiğinde sunumda en fazla öne çıkan kategoriler spor, oyun ve müzik olurken, Netflix’in toplam ziyaretçilerinin %77’sinin bir e-ticaret kullanıcısı olduğu açıklandı.

Kariyer
Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir