Pazarlama teknolojilerinde "Brand Study" kavramı ön plana çıkacak

Digital Turbine Satış Direktörü Serdar Çelik ile yeni dönem pazarlama trendlerini konuştuk.

Pazarlama konusunda faydalanılan teknolojilerin ve bu teknolojilerin yaratıcı ve etkili kullanımının ödüllendirildiği MarTech Awards 2023'ün başvurularının başladığını sizlerle paylaşmıştık.  

Teknoloji Ödülleri Kategorileri, Kullanım Kategorileri, Mecra Kategorileri, Sektörel Kategoriler ve Özel Kategoriler olmak üzere 5 ana kategori altında toplamda 62 kategoride sahipleriyle buluşacak ödül töreninde, Sektörel Kategoriler jüri görevini üstlenecek olan Digital Turbine Satış Direktörü Serdar Çelik ile yeni dönem pazarlama trendlerini konuştuk.

"Brand Study" kavramı ön plana çıkacak
Gelecek dönemlerde pazarlama teknolojilerinde günümüzde de ismini fazlaca duymaya başladığımız hatta gelecek dönemde de iyice kullanımlarının yaygınlaşağını düşündüğümüz spesifik ölçümlemelerin dışında farklı metriklerin "Brand Study" kavramıyla ölçümlenip raporlanması ön plana çıkacak diye düşünüyorum. Çünkü artık sektörün tüm paydaşları dijitalin ölçümleme kabiliyetlerini çeşitlendirmek istiyor ve yaptığı herhangi bir kampanyanın çıktısını her alanda görmek ve farklı şekillerde raporlanmasını istemenin çok doğal olduğu görüşünde birleşti diyebiliriz.

Teknolojik alanlarda yapılan yatırımlar artmaya başladı
Pazarlama teknolojilerinin sürekli bir gelişim ve dönüşüm içerisinde olmasıyla öncelikle hız çok ön plana çıkmaya başladı. Ayrıca teknolojik alanlarda yapılan yatırımlar artmaya başladı diyebiliriz çünkü her gelişim ve dönüşüm maddi ya da manevi yatırım gerektirdiği için teknoloji temelinde yatırımlar çok ciddi şekilde ön plana çıkıyor. Rekabet artarken olumlu etkileri de bu sayede olmuş oluyor.

Dijtalleşme sektöre pozitif efekt yaratıyor
Geride bıraktığımız yıllar pandemi sebebiyle herkes için zorlu bir süreç oldu. Bu sürecin sonunda ortaya çıkan “yeni normal” kavramının, pazarlama teknolojileri üzerindeki dijitale etkisi direkt ve olumlu yönde olduğunu görüyoruz. Özellikle e-ticaret çok fazla ön plana çıkarken aynı zamanda dijitalleşme ve bunun kavramlaşması bile sektöre pozitif efekt yaratmakta. Pandeminin etkileri kaldı mı kalmadı mı kısmı ayrı bir tartışma konusuyken bu tartışmanın sonucu ne olursa olsun digitale çok fazla olumlu etkisinin olduğu tüm paydaşların ortak görüşüdür diye düşünüyorum.

MarTech Awards 2023 hakkında daha fazla bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Kariyer
Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir