Gap'in Bebek Emziren Bir Kadını Gösteren Reklamı Olumlu Tepki Aldı

Günümüzde markaların, herhangi bir reklam kampanyası hazırlarlarken her detaya dikkat edilmesi ve reklamın yayımlanacağı bölgelerdeki insanların hassasiyetlerinin göz önünde bulundurulması gerekiyor. Zira reklamda yer alan ve insanların hassas olduğunu düşündükleri herhangi bir unsur, olumsuz bir tepkiye neden olabiliyor. Ancak ABD'li giyim markası Gap son reklamıyla insanlar için hassas olan bir konuya değinmesine rağmen, genel olarak olumlu tepkiler aldı.

Business Insider'ın yaptığı habere göre, Gap bu ay içinde rahatlık odaklı yeni bir kıyafet koleksiyonu çıkardı ve bu yeni koleksiyonun tanıtımı için doğal olarak yeni bir reklam kampanyası başlatıldı. Bu reklam kampanyasında evde dinlenen, bir köpek ile oynayan ve de bebek emziren bir grup kadının görüntülerine yer verildi. Bebek emziren kadının fotoğrafı, Gap'in Instagram hesabında paylaşıldı. Ancak nedense markanın internet sitesinde ve de Twitter ve Facebook hesaplarında bu fotoğrafa yer verilmedi.

Gap (@gap)'in paylaştığı bir gönderi ()

Bebek emziren kadının fotoğrafı, Instagram'da çok sayıda olumlu yorum aldı. Bir Instagram kullanıcısı, fotoğrafın altına #NormalizeBreastfeeding (Emzirmeyi Normalleştir) etiketiyle birlikte "Sadece bebeğini doyuran bir anne. Emzirmeyi destekleyen bir mağazadan alışveriş yaptığım için çok mutluyum." şeklinde bir yorum yaptı.

İşin ilginç yanı, daha önce yapılan bazı emzirme temalı reklamlar insanlar tarafından hoş karşılanmamıştı. Örneğin, Nisan 2017'de kişisel bakım ürünleri markası Dove, Birleşik Krallık'ta yaptığı bir reklamı, internette eleştirilere maruz kalmasının ardından yayından kaldırmıştı. Bebek emziren bir kadının görüntüsünün yer aldığı reklamda, "%75 ortalık bir yerde bebek emzirmenin sorun olmadığını söylüyor. %25 ise yanlış olduğunu söylüyor." şeklinde bir mesaj veriliyordu. İnsanlar bunun, halka açık bir yerde bebek emziren kadınların utanması gerektiğini ima eden bir reklam olduğunu düşündüler ve tepki gösterdiler. Gap ise bu reklamıyla kadın müşterilerinin ilgisini çekmeyi başardı ve övgü aldı.

Gap markası son yıllarda sıkıntılarla mücadele ediyor. Satışların hızlı düştüğü ve bu nedenle önümüzdeki üç yıl içerisinde bazı mağazaların kapatılacağı duyuruldu. Hatta bu ay içerisinde şirketin CEO'su görevinden istifa etti.

Bunların yanı sıra Gap'in, yanlış stratejilerle insanların ilgisini çekmekte başarısız olduğu da ifade ediliyor. Marka, geçtiğimiz ocak ayında yeni bir kıyafet ve aksesuar koleksiyonu çıkardı ve bu koleksiyondaki ürünlerden bazılarının fiyatları 200 doları buluyordu. Business Insider'ın belirttiğine göre, Gap'in fiyatları yükseltme stratejisi, potansiyel müşterilerin uzaklaşmasıyla sonlanabilir.

Kariyer
Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir