Game of Thrones'un "Gece Nöbetçileri" IKEA'dan Giyiniyor!

Şu sıralar 7. sezonuyla bizleri oturduğumuz yere çivilemeye devam eden, yapılmış en yüksek bütçeli yapımlardan olan Game of Thrones, kostüm olarak bazen IKEA'dan alınmış ucuz halı, kilim parçaları kullanmaktan çekinmiyor.

Her bir bölüme ayrılan bütçenin 10 milyon dolardan fazla olduğu belirtilen dizinin sadece kostümleriyle ilgilenen, bunları diken, dönüştüren 80 ila 100 arası kişiden oluşan bir takımı var. Dolayısıyla dizinin kostüm tasarımcısının ağzından bu itirafı duymak oldukça şaşırtıcı!

Geçen sene Los Angeles'taki Getty Müzesi'nde Gece Nöbetçileri ve kuzey sınırında onlara tehdit oluşturan devler, zombi orduları üzerine konuşulurken konu kostüm ve pelerinlere geliyor. Michele Clapton da  izleyicilere durumu basitçe izah ediyor: "Onlar aslında IKEA kilimleri."

Bu kilimler çeşitli aşamalardan geçiyor elbette. Kesiliyor, dikiliyor, boyanıyor... Bütün bu süreç, Game of Thrones'un eski çağ havasını yansıtabilmek için titizlikle ilerliyor. Başarıyor olmalılar ki bizler de "O zamanlar gerçekten de bu giyilirdi." diyoruz izlerken. Yalnızca kostümle de sınırlı değil elbette, birçok açıdan istediği atmosferi seyircisine tam da olması gerektiği gibi sunmayı başarabilen yapımlardan Game of Thrones.

"İzleyicinin bu kostümleri neredeyse koklayabilmesini istiyorum.Michele Clapton'un bu sözü de kostüm konusundaki tutkusunu ve titizliğini gözler önüne seriyor.

Clapton, yaptığı işlerle dizinin ilk beş sezonunda üç Emmy ödülü kazandı. Diziye bir sezon ara veren tasarımcı, yeni sezona kostüm şefi olarak döndü.

"Neyi filme aldığımız önemli olmaksızın her sene bütçe aynı. Tamam, güzel ama hiçbir zaman yeterli olmaz" diyor ve ekliyor "Bazen yaptığınız işte kısıtlanınca kafanız daha iyi çalışıyor. Eşyalarda bir şeyler görürsünüz. Bir şeyleri yeniden kullanırsınız."

IKEA'ya bile gidebilirsiniz. :)

Farklı düşünebilmek bu olsa gerek. Son derece kaliteli kumaşları önünüze koysalar ve yaratma yetisinden, yaptığı işin ruhunu yaşamaktan uzak bir ekibi emrinize verseler, gerçekten de ayrılan bütçenin bir anlamı kalmazdı sanki. Nitekim yüksek bütçeli her yapımın bugün unutulmazlar arasına giremiyor olması da bundan ileri geliyor takdirimizce.

 

Kariyer
Hugo Boss'dan NFT koleksiyonu

Almanya merkezli ünlü moda markası Hugo Boss'un genç giyim markası Hugo, yeni NFT koleksiyonunu duyurdu.

Bunlar İlginizi Çekebilir