Futbol: Gelirleri ve Düşündürdükleri

Futbol enteresan bir oyun ve onun enteresanlığından uzunca bahsetmeye -hele bu aralar- hiç gerek yok. Kulüpler, futbolcular, teknik adamlar, yöneticiler derken büyük bir gelir jeneratörü gibi futbol. Bu yazıyı hazırlamama sebep olan habere geçmeden önce 'Zenginin malı züğürdün çenesini yorar' misali futbol gelirleri ne alemde diye merak ettim ve biraz araştırdım.

Gelirlerinin büyük çoğunluğunu reklamdan elde eden dünya futbolu, dolu dizgin bu gelirleri katlamaya devam ediyor. Deloitte'un Futbol Para Ligi raporuna göre en büyük 20 futbol kulünün 2012/2013 sezonundaki toplam geliri 5 milyar avroyu geçmiş durumda ki henüz sezonu kapatmış değiliz. Rapora göre Real Madrid 500 milyon avroyu aşan geliriyle zirvede. Bir önceki seneye göre % 7 artış gösteren Real Madrid, 512 milyon avroluk geliriyle dudak uçuklatıyor. Kulüplerin toplam gelir artışı ise yine bir önceki seneye göre % 10. Galatasaray ilk 20'ye giremese de rapora göre ilk 20'yi takip eden 10'un içinde ve geliri 95,1 milyon avro.

 

Ekran Resmi 2013-04-08 09.59.14

Yeri gelmişken kendi ligimizdeki Lig Tv gelirlerinden bahsetmek lazım. 2010/2011 sezonunda 321 milyon liralık gelirine büyük fark atarak bir sonraki sezonu 574 milyon lira ile kapatan Süper Lig, bu artışı daha da devam ettirecek gibi duruyor. Hemen burada bir ekleme yapmak gerek. 2011/2012 sezonundaki bu büyük artışın payı biraz da Süper Final. Geçtiğimiz sezonun gelirlerine bakınca Galatasaray'ın 71 milyon lira ile birinci olduğunu görüyoruz. Galatasaray'ı 67 milyon lira ile Fenebahçe ve 50 milyon lira ile Beşiktaş izlemiş.

cristiano-ronaldo-500-david-beckham-goal-for-manchester-united-when-sharp-still-sponsored-the-red-devilsKulüplerde hal böyleyken futbolcuları da insan merak ediyor. Goal.com'un yaptığı en zengin futbolcular listesinin birinci sırasında 200 milyon avroluk geliriyle Beckham oturuyor. Listenin ikinci ve üçüncü sırasını artık iki ezeli rakip diyebileceğimiz Messi ve Ronaldo paylaşmış. 134 milyon avroluk geliriyle Messi ikinci, 130 milyon avroluk geliriyle de Ronaldo üçüncü.

Gelelim bu yazıyı yazmama sebep olan habere. Bildiğiniz gibi Türk futbolunun seyri hala bitkisel hayatta. Teknik direktörlerin kulübelerinden devamlı atıldığı, futbolcularının terbiye sınırlarını zorlamaktan bir an bile geri durmadığı, yöneticilerinin ise korkusuzca herkese kafa tuttuğu bir ligden bahsediyoruz. İyi şeyler de olmuyor mu futbolumuzda derken onca çirkin görüntünün arasında bazı şeylerin artık silindiğini ve silikleştiğine şahit oluyoruz. Nebraska Bahar Oyunları'nda ortaya çıkan ve bu habere konu olan video, futbolun insani yönünü ortaya koyuyor. Kanserle mücadele eden 7 yaşındaki bir çocuğun her iki takım oyuncularıyla beraber sayı yapması açıkçası beni biraz düşündürdü. Kulüplerin gelirleri, futbolcuların hırsları, yöneticilerin bitmek bilmez öfkelerini düşünmeden önce bu videoyu  izleyin ve sonra hayatınıza kaldığınız yerden devam edin.

httpv://www.youtube.com/watch?v=_Jmisv1Spck

Kaynak: Eurosport.com, Ligtv.com.tr, Stargazete.com, Mashable.com

Kariyer
Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir