Fortune'a göre dünyanın en beğenilen şirketleri

Fortune, 25 yıldır düzenlediği "Dünyanın En Beğenilen Şirketleri" listesini yakın zaman önce yayınlandı. Listenin birincisi yine şaşırtmadı.

Popüler Amerikan iş dünyası dergisi Fortune, 25 yıldır düzenlediği "Dünyanın En Beğenilen Şirketleri" listesini yakın zaman önce yayınlandı. Sıralamada bazı değişiklikler olsa da, zirvedeki şirket yerini korudu. Teknoloji ve finans şirketlerinin üst sıralarda yer aldığı listede, son 15 yılın birincisi olan Apple yine ilk sırada yer aldı. Kurumsal itibar konusunda bu yıl da üst sıralarda yer almayı sürdüren Apple, 2023 ile birlikte son 16 yıldır bu listenin zirvesinde yer alıyor. 

aplle

"Dünyanın En Beğenilen Şirketleri" listesinde Apple, kurumsal itibar konusunda birincilik koltuğunu korurken ikincilik koltuğu ise Amazon ve Microsoft tarafından paylaşıldı. Listenin dördüncü sırasında ise Warren Buffet'ın şirketi Berkshire Hattaway yer alıyor. Berkshire Hattaway'in dünyanın en büyük ikinci holding şirketi olduğunu belirtmekte fayda var. Enflasyon katkılı ekonomi koşullarında mücadele ederek başarılı olan finans şirketleri, JPMorgan Chase gibi, takdir kazandılar ve listede en yüksek konumlarına geçtiler. Amerikan yatırım bankası ve finansal hizmetler holding şirketi JPMorgan Chase ise listenin beşinci sırasına yükseldi. 

İşte, en beğenilen 10 şirket

1) Apple

2) Amazon

3) Microsoft

4) Berkshire Hathaway

5) JPMorgan Chase

6) Walt Disney

7) Costco Wholesale

8) Pfizer

9) Alphabet

10) American Express

Netflix ise bu yıl rekabetin artması ve abonelik fiyatlarındaki artış nedeniyle listede gerileme yaşadı. Geçtiğimiz yıl listenin 9. sırasında olan şirket bu yıl 29. sıraya geriledi. Teknoloji şirketleri her ne kadar 2023 yılına zarar açıklamalarıyla girmiş olsa da, kurumsal itibar açısından güçlü bir pozisyonda olduklarını söyleyebiliriz.

Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir