Forbes'un "50 Over 50" listesinde Türkiye'den 2 isim yer alıyor

Forbes'un 50 yaş üzeri, dünya çapında en başarılı 50 kadını listelediği "50 Over 50" listesinde Türkiye'den iki isim yer alıyor.

Amerikan iş dünyası dergisi Forbes, 50 yaş ve üzerindeki dünya çapında en başarılı kadınları listeleyen "50 Over 50" listesini yayınladı. Avrupa, Ortadoğu ve Afrika’yı kapsayan EMEA Bölgesi’nde yol gösteren kurucular, iş dünyası ve siyasi liderler, bilim adamları ve öncülerin yer aldığı 50 kadın arasında 2 Türk yer aldı. Yayınlanan listede yer alan iki Türk isim Gamze Cizreli ve Gülden Türktan oldu.

"50 Over 50", bilim insanlarını, siyasetçileri, iş dünyasının önde gelen isimlerini bünyesinde barındıran, oldukça kapsamlı sayılabilecek bir liste. Listedeki isimlerin sıralamasının ise önem sırasını göstermediğini belirtmekte fayda var. Gelin, listede yer alan iki başarılı Türk kadınının hikayelerine yakından bakalım.

Gamze Cizreli kimdir?

gamze-cizreli-forbes

Forbes, "50 Over 50" listesinde, Gamze Cizreli’den şöyle bahsediyor: “Türkiye’nin önde gelen restoran girişimcilerinden biri olan Cizreli, Türkiye’nin 12 ilinde, Birleşik Arap Emirlikleri’nde 3 şehirde 69 restoran işleten ve Suudi Arabistan, Almanya, Irak, Azerbaycan, Kazakistan ve Kuveyt’te de faaliyet gösteren BigChefs’i işletiyor. Cizreli daha önce kahve dükkanı işletmesi Cafemiz, bir pastacılık ve fırıncılık girişimi olan Kuki House ve bir Uzak Doğu mutfağı işletmesi olan Quick China’yı yönetmiştir. 2005 yılında boşanmış ve yeniden başlamıştır. Banka kredisi alarak 2007’de BigChefs Cafe & Brasserie’yi kurmuştur. Bugün, işletmede 3.500’den fazla işçi çalışıyor. 130.000’in üzerinde Instagram takipçisi bulunan Cizreli, Kagider, Türkiye Kadın Girişimciler Derneği ve Türkiye Restoranlar ve Eğlence Derneği’nin yönetim kurullarında yer alıyor.

Gülden Türktan kimdir?

gulden-turktan

1999 yılında oluşturulmuş, dünyanın gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerini bir araya getiren platform G20'nin kadınlar hakları ve toplumsal eşitlik çalışmaları yürüten versiyonu W20'nin (Women 20) kurucularından olan Gülden Türktan için "50 Over 50" listesinde şu ifadelere yer veriliyor: "Gülden Türktan, tüm G20 ülkeleri için ekonomik büyümeyi ve toplumsal cinsiyete dayalı ticareti desteklemeyi misyon edinmiştir. G20'nin kadın odaklı sosyal yardım grubu W20-Women 20'nin kurucu başkanı olan Türktan, düzenli olarak kadınlarla ilgili kamu politikası konuları ve düzenlemeler hakkında konuşuyor. İstanbul merkezli politika lideri, işyerinde kadınlar için bir fırsat eşitliği programı olan ZEE'nin oluşturulmasına da yardımcı oldu."

Kariyer
Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir