Forbes, dünyanın en iyi işverenlerini sıraladı! Listede iki tane Türk şirket yer alıyor

Forbes, pandemi dönemini de kapsayan "Dünyanın En İyi İşverenleri" listesini yayınladı.

COVID-19'un boy göstermesiyle birlikte, küresel çapta şirketlerin çalışma sistemlerinde birçok değişikliğe gitmesine hepimiz şahit olduk. Kimi şirketler kalıcı olarak uzaktan çalışma sistemine geçiş yaparken kimileri mevcut sistemlerini sürdürmeye devam ettiler. Yaşanan bu gelişmeler, insanların, şirketlerin çalışma sistemine karşı olan düşüncelerinde değişikliğe neden oldu. Pandeminin ardından yaşanan "Büyük İstifa" ise yaşanan değişimlerin bir sonucu olarak karşımıza çıktı. Çalışma koşullarına karşı çıkan büyük bir çoğunluk, pandemi döneminin ardından istifa etmeye başladı. 

Forbes, "Dünyanın En İyi İşverenleri" listesini yayınladı!

Pandemi döneminde birçok çalışan, şirketlerin uyguladığı çalışma sisteminden yakınırken diğer bir çoğunluk ise şirketlerin anlayışlı tavrı sayesinde bu zorlu dönemi daha rahat geçirdi. Ünlü Amerikan iş dünyası dergisi Forbes, Statista ile işbirliği içinde, pandemi dönemini de kapsayan "Dünyanın En İyi İşverenleri" listesini yayınladı.

forbes-2

Statista, veri elde edebilmek adına, çok uluslu şirketler ve kurumlar için çalışan 57 ülkeden 150 bin tam zamanlı ve yarı zamanlı çalışanlarla bir anket gerçekleştirdi. Listede, uluslararası çapta boy gösteren toplam 800 şirket yer alıyor. Yapılan anket sonucunda ise, hangi şirketlerin kurumsal etki, imaj, yetenek geliştirme, cinsiyet eşitliği, sosyal sorumluluk alanlarında en iyiler olduğu belirlendi. Listede iki Türk şirketin de yer aldığını belirtmekte fayda var. Gelin, listede yer alan ilk 10 şirkete yakından bakalım.

İşte, dünyanın en iyi 10 işvereni

1) Samsung Group / Güney Kore

Çalışan sayısı: 266 bin 673

2) Microsoft / ABD

Çalışan sayısı: 221 bin

3) IBM / ABD

Çalışan sayısı: 3 bin 900

4) Alphabet / ABD

Çalışan sayısı: 156 bin 500

5) Apple / ABD

Çalışan sayısı: 154 bin

6) Delta Air Lines / ABD

Çalışan sayısı: 80 bin

7) Costco Wholesale / ABD

Çalışan sayısı: 288 bin

8) Adobe / ABD

Çalışan sayısı: 25 bin 988

9) Southwest Airlines / ABD

Çalışan sayısı: 55 bin 93

10) Dell Technologies / ABD

Çalışan sayısı: 133 bin

Forbes'in yayınladığı "Dünyanın En İyi İşverenleri" listesinde iki Türk şirketi de yer alıyor. Listede yer alan Türk şirketler ise Koç Holding (161) ve Sabancı Holding (574).

Kariyer
Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir